Jeśli trafiłaś na ten artykuł, prawdopodobnie zaczęłaś bardziej świadomie podchodzić do zakupu i wyboru używanych na sobie kosmetyków. Bardzo słusznie! Wiele kobiet nieświadomie stosuje substancje, które długoterminowo mogą im szkodzić. Nawet podstawowa znajomość INCI jest świetnym narzędziem do skuteczniejszego przeglądania półek sklepowych. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, aby dowiedzieć się, jak czytać skład kosmetyków INCI i co oznaczają te wszystkie skomplikowane nazwy.

Co to jest INCI? 

INCI to skrót od angielskiej nazwy International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Tłumaczy się to na polski jako Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków. Jeżeli ta nazwa dalej niewiele ci rozjaśnia i zastanawiasz się, co to jest INCI – bez obaw, zaraz dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Nazwy INCI mają na celu ujednolicenie i usystematyzowanie nazewnictwa składników kosmetyków. W dzisiejszych czasach skład INCI jest prawnie wymagany na terenie całej Unii Europejskiej oraz w wielu innych krajach świata. Wszystkie kosmetyki, jakie kupujesz, muszą go zawierać.

Nazwy INCI

Składniki kosmetyków INCI nie mogą być opisane w dowolny sposób ani w jakimkolwiek języku. System uwzględnia wyłącznie angielskie terminy związków chemicznych i łacińskie nazwy roślin. Standardem jest, aby skład kosmetyków INCI zawierał substancje wymienione w kolejności od największej do najmniejszej procentowej ilości. Jednak nie poznasz dokładnej zawartości kosmetyków po samej liście INCI. Kosmetyki nie muszą wcale podawać ilości danych substancji w swoim składzie.

Składniki kosmetyków INCI – jak czytać?

Nie należy to do prostej umiejętności. Musisz nabrać pewnej wprawy, aby umieć rozpoznawać skomplikowane łacińskie nazwy i chemiczną terminologię, która w dodatku nie jest opisana w twoim rodzimym języku. 

Zobacz też:
Usta permanentne – jak wygląda zabieg i dla kogo będzie najlepszy?

Zawsze czytaj INCI od lewej do prawej, jak zwykły tekst. Na początku znajdują się składniki kosmetyków INCI, których jest najwięcej. Im bliżej końca listy, tym mniejsza zawartość substancji. Związki, które są wymienione po Parfum lub Fragrance, obecne są przeważnie tylko w śladowej ilości. 

Oznaczenia INCI składników kosmetyków – tabela

Najpowszechniej używane rodzaje składników to silikony, alkohole, detergenty, oleje, emolienty, humektanty i proteiny. Wszystkie z nich posiadają swoje unikalne działanie. Oficjalna table oznaczenia składników kosmetyków INCI jest zdecydowanie zbyt długa i obszerna, aby ją tutaj przytoczyć. Możesz zapoznać się z nią na Urzędowym Dzienniku Unii Europejskiej. My przytoczymy tutaj podstawowe informacje z tego bogatego spisu.

INCI – lista

Niech skomplikowane nazwy poniższych składników kosmetyków INCI cię nie zrażą. Za większością z nich kryją się funkcje przeciwutleniające, ściągające, rozjaśniające, oczyszczające, dezodorujące, zmiękczające, nawilżające, tonizujące, itp. Niektóre z nich działają nie na twoją skórę lub włosy, a na sam kosmetyk – jego lepkość, konsystencję, wygląd, zapach, wchłanialność, itp.

Oto co najczęściej obejmuje skład kosmetyków INCI.

 • Aqua – jest to po prostu woda, zwykle mineralna. Dba o nawilżenie twojej skóry i zapewnia kosmetykom odpowiednią konsystencję. Większość składników aktywnych z łatwością się w niej rozpuszcza i łatwiej rozprowadza.
 • Alcohol – czyli różnego rodzaju alkohole. Nie zawsze są one czymś złym. Alkohol w składzie INCI to nie to samo, co ten pitny i szkodliwy dla zdrowia. Alkohole, których powinnaś unikać, to przede wszystkim alcohol denat, a także isopropyl alcohol, benzyl alcohol i ethyl alcohol.
 • Konserwanty i parabeny też wbrew pozorom nie zawsze są substancjami szkodliwymi dla twojej skóry. Wiele z nich zapewnia kosmetykom długą świeżość i zwalcza drobnoustroje. Oczywiście nie powinno być ich przesadnej ilości. Ich nazwy INCI kończą się zwykle na (…)paraben, (…)ide, (…)one/ate/ine. Jeśli twój kosmetyk posiada dużo takich substancji, będzie działał drażniąco.
 • Emolienty i substancje zapewniające odpowiednią konsystencję – ceteth/ceteareth/laureth. To właśnie one sprawiają, że twoje kosmetyki się pienią. W dużej ilości mogą wysuszać i drażnić skórę i włosy, a nawet powodować alergie. Gdy znajdują się pod koniec listy INCI nie powinny jednak powodować żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.
 • Stearate/olivate – emolienty i oleje.
 • Extract – są to po prostu roślinne ekstrakty, najczęściej zawierające składniki aktywne o korzystnym działaniu na twoją skórę i włosy. Przed końcówką „extract”, INCI podaje łacińską nazwę rośliny, z której pochodzi. Część z nich z pewnością dasz radę rozpoznać.
 • Oil – naturalne oleje roślinne, olejki eteryczne, itp. Mogą mieć właściwości odżywcze, natłuszczające lub po prostu zapachowe.
 • Acid – są to różnego pochodzenia kwasy. Niektóre są szkodliwe i drażniące, ale większość z nich po prostu musi znajdować się w kosmetykach. Mają działanie stabilizujące, buforujące (równoważące pH), odżywcze i wiele innych.
Zobacz też:
Jak znaleźć odpowiedni nabłyszczacz do włosów? Sprawdź 8 skutecznych porad!

Skład kosmetyków INCI – których substancji najlepiej unikać?

 • Parafina i jej pochodna – propylene glycol. Posmarowanie jej na skórze tworzy tłustą warstwę, która nie przepuszcza gazów i prowadzi do rozwoju szkodliwych bakterii. Utrudnia niektórym składnikom aktywnym przenikanie w głąb skóry.
 • Formaldehyd i jego pochodne – są to silne alergeny, które dodatkowo podrażniają układ oddechowy. Znajdziesz je wśród listy INCI lakierów do paznokci i włosów. 
 • PEG i PPG – są to polimery z grupy polieterów, które wykazują działanie rakotwórcze.
 • Ftalany – całkowicie wycofane z kosmetyków dla dzieci, co już powinno obudzić twoją czujność. Znajdują się m.in. w perfumach, balsamach i lakierach. Zaostrzają astmę i reakcje alergiczne, mogą rozstroić gospodarkę hormonalną, a nawet prowadzić do bezpłodności i zaburzeń psychicznych.
 • Niektóre silikony – mogą mieć one bardzo zróżnicowaną konstrukcję. Część jest korzystna dla kondycji twojej skóry i włosów, lecz niektóre działają podobnie jak parafina.

Wiesz już, co to jest INCI oraz znasz podstawowe zasady nawigowania wśród składów swoich kosmetyków. Niestety, nie jest to łatwa umiejętność, ale z pewnością taka, którą warto posiadać. Wiedząc, które kosmetyki ci służą, a które mają negatywne działanie, będziesz mogła lepiej dbać o swoje zdrowie i kondycję skóry. Ćwicz swoje umiejętności czytania INCI, aby móc dokonywać bardziej świadomych, wyedukowanych wyborów konsumenckich. Możesz też ułatwić sobie to zadanie, korzystając z aplikacji analizujących skład kosmetyków za ciebie.