Baza pod makijaż to kosmetyk, bez którego nie obejdzie się żadna profesjonalna makijażystka czy wizażysta. W ostatnich latach baza pod podkład jest coraz bardziej popularna również wśród pań, które wykonują codzienny makijaż. Ten kosmetyk, zwany również primerem, wygładzi nierówności skóry, a na gładkiej powierzchni podkład będzie lepiej się trzymał. Sprawa wygląda podobnie jak z malowaniem ściany, którą najpierw należy zagruntować. W tym przypadku rolę gruntu pełni podkład pod makijaż. Ponadto primer przedłuża trwałość makijażu (fluidu lub kremu BB) poprzez to, że ogranicza jego bezpośredni kontakt ze skórą.
Krem jako baza pod makijaż?
Wiele pań używa pod podkład kremu lub serum. Takie rozwiązanie jednak nie zawsze się sprawdza – niektóre kremy mogą nie współpracować z podkładami i spowodować, że twarz będzie się nadmiernie świecić lub kosmetyk będzie źle się rozprowadzał
Dobór bazy pod makijaż – w zależności od potrzeb cery
Baza pod makijaż jest bardziej kosmetykiem pielęgnacyjnym niż kolorowym, ewentualnie można umieścić ją gdzieś pomiędzy nimi. Ponieważ ma bezpośredni kontakt ze skórą, będzie na nią oddziaływać, przez co konieczne jest idealne dopasowanie do potrzeb danej cery. Źle dobrana baza może wywołać problemy skórne.
Dobra baza pod makijaż – zalety stosowania
Baza pod makijaż pełni kilka istotnych funkcji:
- wyrównuje strukturę skóry – na wygładzonej cerze podkład lepiej się rozprowadza i możesz uzyskać efekt flawless skin;
- ujednolica koloryt i wygląd cery, dzięki czemu lepiej się prezentuje nawet bez podkładu;
- ogranicza wydzielanie sebum;
- przedłuża trwałość podkładu i pudru oraz innych kosmetyków, które umieszczasz na skórze. Bezpośredni kontakt podkładu z potem i sebum sprawia, że kosmetyk roluje się i nie zaczyna ścierać ze skóry po upływie kilku godzin. Użycie dobrej bazy pod makijaż pomoże uzyskać nieskazitelny efekt do kilkunastu godzin;
- podkład nakłada się znacznie łatwiej na ujednoliconą, wygładzona i wyrównaną cerę niż na skórę niczym niepokrytą oraz na krem czy serum do twarzy;
- optycznie zmniejsza widoczność rozszerzonych porów i niewielkich zmarszczek oraz zaczerwienień.
Podział baz pod makijaż ze względu na właściwości
Trzy podstawowe rodzaje bazy pod podkład to:
- rozświetlająca baza pod makijaż;
- matująca baza pod makijaż;
- wygładzająca baza pod podkład.
Baza pod makijaż rozświetlająca – jakie ma właściwości?
Rozświetlający primer zawiera cząsteczki (pigmenty) odbijające i rozpraszające światło. Jej efekt szczególnie pięknie wygląda latem, w wakacyjnych makijażach dziennych lub wieczorowych. Baza pod makijaż tego typu znakomicie podkreśli opaleniznę i wzmocni efekt konturowania twarzy. Dzięki niej możesz obejść się bez rozświetlacza! Baza tworzy tzw. efekt glow, który od kilku sezonów nie wychodzi z mody. Rozświetlająca baza pod makijaż często dostępna jest w postaci fluidu, ale także połyskujących kropel. Możesz ją również mieszać z podkładem i nałożyć tak powstałą mieszankę na skórę twarzy.
Komu dedykowana jest rozświetlająca baza pod makijaż?
Taka baza sprawdzi się w przypadku cer suchych, matowych, pozbawionych blasku, które mają nieco szary koloryt i wyglądają na zmęczone i starsze niż są w rzeczywistości. Ich zastosowanie sprawi, że skóra będzie miała zdrowszy kolor i będzie promiennie błyszczeć. Nie sprawdzi się w przypadku cery tłustej i mieszanej, która ma skłonności do zapychania oraz sama z siebie wykazuje tendencję do błyszczenia z powodu nadmiaru sebum. Wzmocnienie tego efektu nie będzie w tym przypadku dobrze wyglądało. Co więcej, istnieje zwiększone ryzyko zapchania porów, z czym przecież osoby o takiej cerze próbują bezustannie walczyć.
Baza pod makijaż wygładzająca – właściwości
Dzięki swojej strukturze kosmetyk wnika w głąb nierówności skóry, zmarszczek i pozwala je wypełnić, dzięki czemu są optycznie mniej widoczne. To zastosowanie jest szczególnie istotne, gdy chcesz ukryć zmarszczki mimiczne wokół oczu lub ust. Zazwyczaj w składzie takiego kosmetyku znajdują się silikony. Baza pod makijaż tego typu sprawdzi się najlepiej w przypadku cery tłustej, mieszanej i normalnej.
Baza pod makijaż kryjąca niedoskonałości
Baza pod makijaż kryjąca niedoskonałości sprawdzi się w przypadku cery tłustej i mieszanej. Mają one skłonność do nadmiernego wydzielania sebum, które zatyka pory oraz powstawania wyprysków i zanieczyszczeń. Cera tłusta i mieszana w większości przypadków skutkuje niezdrowym świeceniem się, zwłaszcza w strefie T, czyli na środku czoła, nosie i brodzie, niekiedy obejmuje ono również takie fragmenty skóry, jak policzki. Baza kryjąca pod makijaż pozwoli wstępnie wyrównać koloryt skóry oraz zapewni matowy efekt, pomagając pozbyć się niezdrowego świecenia.
Bazy pod makijaż – rodzaje ze względu na skład
Można wyróżnić następujące rodzaje baz pod makijaż:
- silikonowa;
- olejowa;
- baza glicerynowa;
- baza żelowa.
Baza silikonowa i olejowa tworzą na skórze gładką, nieprzepuszczalną warstwę, do której następnie przykleja się podkład lub krem BB. Baza glicerynowa oparta jest na nawilżającej glicerynie, która ma właściwości higroskopijne. Baza żelowa nie tworzy na skórze warstwy, ale wygładza cerę i, podobnie jak baza glicerynowa, odpowiednio nawilża.
Baza pod makijaż a rodzaj podkładu
Baza silikonowa dobrze współpracuje z podkładami o lekkiej konsystencji, opartymi na wodzie. Podkład czy krem BB, który na nią nakładasz, nie musi być wodoodporny. Olejowa baza pod makijaż będzie dobrze współpracować zarówno z podkładami stworzonymi na wodzie, jak i suchymi podkładami mineralnymi. Bazy glicerynowej nie należy stosować w przypadku tych ostatnich! Zawiera ona bowiem substancje, które, w reakcji z podkładem mineralnym, mogą spowodować jego zwarzenie się. Żelowa baza pod makijaż jest najbardziej uniwersalna – możesz ją zastosować z różnymi rodzajami podkładów.
Nawilżająca baza pod makijaż – do cery suchej i normalnej
Nawilżająca baza pod makijaż najlepiej sprawdzi się w przypadku cery suchej i cery normalnej. Osoba o cerze skłonnej do przesuszeń zdecydowanie powinna jej używać. Pomoże ona utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia i ograniczyć utratę wody przez naskórek. Naturalna baza pod makijaż będzie najlepszym wyborem dla osoby, która ma cerę wrażliwą, np. ze skłonnością do pękających i rozszerzonych naczyń krwionośnych, podrażnień i alergii.
Jaka baza pod makijaż do cery mieszanej i tłustej?
Zwykle są to cery o ziemistym odcieniu i z widocznymi zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi. Jaką więc bazę pod makijaż wybrać do cery mieszanej i tłustej? Jej posiadaczki powinny unikać baz rozświetlających. Właściwości matujące pozwalają zniwelować nadmiar sebum, co ma dwie zalety – eliminuje niezdrowe błyszczenie, które mogłoby być widoczne spod podkładu oraz zabezpiecza sam podkład przed spłynięciem czy zrolowaniem, gdyż ogranicza jego kontakt z sebum. Baza pod makijaż o właściwościach kryjących optycznie zmniejsza widoczność rozszerzonych porów i niewielkich zmarszczek oraz zaczerwienień.
Jak nakładać bazę pod makijaż?
Primer należy nakładać na oczyszczoną i suchą skórę twarzy. Wyciśnij niewielką ilość bazy na dłonie i nałóż punktowo na skórę. Następnie rozprowadzaj punkty w kierunku od środka twarzy na zewnątrz. Uwaga! Nie wcieraj primera, tylko delikatnie wklepuj opuszkami palców. Dla lepszego efektu sięgnij po gąbeczkę typu beauty blender.
Najlepsza baza pod makijaż to taka, która jest dopasowana do potrzeb twojej cery oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. Kosmetyk powinien zawierać również składniki nawilżające, co pozwoli zrezygnować z nakładania pod spód kremu.