Zmarszczki mimiczne a procesy starzenia się skóry

Zastanawiasz się, czym jest zmarszczka mimiczna i dlaczego powstaje? Otóż od razu trzeba zaznaczyć, że starzenie się skóry i całego organizmu jest nieuniknione. Czy jednak mamy jakiś wpływ na jego tempo? Są pewne procesy, jak np. zmniejszona synteza kwasu hialuronowego po 25. roku życia, na które nie mamy wpływu. To, jak będzie wyglądała Twoja skóra, zależy również od twojego stylu życia, poziomu stresu, skłonności genetycznych. Na pewno zauważyłaś, że niejedna 45-latka ma mniej zmarszczek niż kobieta tuż po trzydziestce. Kobiety po 25. roku życia mogą powoli zauważać zmarszczki mimiczne pod oczami, zmarszczki mimiczne na czole, ale także delikatne zmarszczki od uśmiechu. 

Cały proces starzenia się skóry jest bardzo długi i skomplikowany. To co widzisz na skórze, czyli zmarszczki mimiczne i inne – to efekt burzy w Twoim organizmie. Ale nie tylko, możemy również wyróżnić wiele czynników zewnętrznych, które wpływają na starzenie się skóry. 

Czynniki wewnętrzne 

 • menopauza
 • problemy hormonalne
 • skłonności genetyczne
 • zmniejszona produkcja kwasu hialuronowego
 • zmniejszenie syntezy białek podporowych skóry – kolagenu i elastyny
 • mniejsza aktywność gruczołów w skórze
 • zmniejszenie ilości naczyń włosowatych w skórze
 • tendencja skóry do wolniejszej regeneracji i podatność na urazy
 • liczba melanocytów (komórek barwnikowych) spada
 • choroby przewlekłe i inne
 • alergie
 • ciągłe stany zapalne

Czynniki zewnętrzne

 • nadmierna ekspozycja na słońce
 • zła dieta, uboga w składniki odżywcze
 • stres
 • nieodpowiednia pielęgnacja
 • wykonywany zawód

Zmarszczki mimiczne u dojrzałych kobiet

Czy zmarszczki mimiczne są objawem starzenia się skóry? Aby to sprawdzić, poznaj najważniejsze cechy skóry dojrzałej.

 • Zmarszczki to jeden z atrybutów starzenia się cery. Te, które pojawiają się jako pierwsze, to właśnie mimiczne.
 • Cera przyjmuje żółto-szary koloryt, jest blada.
 • Można zaobserwować nadmierną suchość naskórka, którą ciężko zwalczyć kremami nawilżającymi.
 • Skóra, która była tłusta i trądzikowa w okresie młodości, na starość objawia się mocno rozszerzonymi porami. 

Zmarszczki mimiczne – charakterystyka

Zmarszczki mimiczne – inaczej zwane zmarszczkami od uśmiechu – bardzo często pojawiają się już u młodych osób, tuż po 25. roku życia. Ich obecność związana jest z ciągłą pracą tych samych mięśni na twarzy. Skurcze te powodują trwałe zmiany w funkcjach fibroblastów.

Twoja twarz to skupisko wielu mięśni. To one odpowiadają między innymi za jędrność i zachowanie tzw. owalu twarzy. Już wiesz, dlaczego wykonywanie masażu jest tak ważne! Zmarszczki mimiczne tworzą się prostopadle do pracy danego mięśnia. Na twarzy najczęściej możemy je zaobserwować jako poziome linie na czole, w kącikach oczu. Jeśli palisz papierosy, zapewne zaobserwowałaś pojawienie się niechcianych linii w okolicy ust – to tzw. zmarszczki palacza. 

Jak pozbyć się zmarszczek mimicznych?

 • Regularne masaże w gabinecie i w domowym zaciszu

Rozróżniamy różne typy masaży. Ogólnie działają dogłębnie na tkanki, w tym mięśnie. Zdejmują napięcie i wygładzają zmarszczki. Są idealnym sposobem na wygładzenie zmarszczek mimicznych oraz poprawiają ogólny stan cery. Wykonywane regularnie przez profesjonalistę w gabinecie kosmetycznym są w stanie poprawić owal twarzy.

 • Joga twarzy 

Joga twarzy jest czymś stosunkowo nowym. Możesz ją praktykować sama przed lustrem. To różnego rodzaju ćwiczenia połączone z masażem, skierowane na pracę na mięśniach. Regularna przynosi rewelacyjne efekty.

 • Medycyna estetyczna – botoks

Nie każdy ma czas i chęć na masaże. To zupełnie zrozumiałe, bo wymagają całkiem sporo zaangażowania z naszej strony. Problem może rozwiązać botoks, który trwale blokuje pracę mięśnia. Zmarszczki mimiczne nie mają z nim szans.

Sposób na zmarszczki mimiczne – botoks

Jednym z rozwiązań na zmarszczki mimiczne jest botoks. Otóż botoks to inaczej toksyna botulinowa bądź jad kiełbasiany. W medycynie stosowany był już w latach siedemdziesiątych – leczył zeza. Obecnie również ma szerokie zastosowanie nie tylko ze względów estetycznych. Botoks wykorzystuje się do leczenia m.in. bólu migrenowego, dystonii czy podczas problemu ze stopą końsko-szpotawą.

Zastanawiasz się, jak pozbyć się zmarszczek mimicznych? Zmarszczka mimiczna na czole jest jednym z twoich problemów? Toksyna botulinowa jest świetnym rozwiązaniem. Zasada działania polega na paraliżu mięśnia. Po wstrzyknięciu preparatu dochodzi do celowego zahamowania przekazu impulsów nerwowych w mięśniu. Efektem tego jest długotrwały paraliż.

Jak zawsze w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego czy takiego z dziedziny medycyny estetycznej, konieczny jest wywiad. Otrzymasz na nim niezbędne informacje, jak wygląda sam proces zabiegu i czego możesz się spodziewać po nim. Zostają również wykluczone wszelkie przeciwwskazania.

Przed zabiegiem lekarz zdezynfekuje wybrany obszar na twarzy. Następnie wybrany preparat z toksyną botulinową zostaje wstrzyknięty bezpośrednio w mięsień mimiczny lub w obszar z nim sąsiadujący. Liczba nakłuć uzależniona jest od skali „problemu” i efektu, który chcesz osiągnąć.

Zabieg jest prosty i nie trwa długo. Bezpośrednio po nim możesz wrócić do codziennych zajęć.

Wskazaniem do zastosowania botoksu jest chęć pozbycia się zmarszczek mimicznych, które najczęściej występują jako:

Końcowy efekt wstrzyknięcia botoksu w zmarszczki mimiczne jest widoczny po ok. 7-10 dniach. Czas jego trwania dla każdego jest nieco inny, jednak szacuje się, że średnio wynosi ok. 6 miesięcy. Jedna iniekcja jest w stanie wygładzić twarz. Nawet jeśli nie będziesz chciała wykonywać jej po raz kolejny, rezultat ten będzie się utrzymywał. Powodem tego jest fakt, że sparaliżowany mięsień nie pracuje przez cały ten okres – nie tworzą się i nie pogłębiają zmarszczki.

Botoks jest rewelacyjnym sposobem na zmarszczki mimiczne. Niesie jednak ze sobą ryzyko pojawienia się powikłań. Do najczęstszych należą zasinienia i opuchlizna w miejscu wkłucia. Nieprawidłowe miejsce iniekcji może spowodować asymetrie w twarzy, np. opadającą powiekę lub zbyt wysoko uniesione brwi. Nierzadko pojawia się zwiotczenie mięśni, które może ustąpić dopiero po 6 tygodniach od zabiegu.

Istnieją także inne rozwiązania, aby pozbyć się zmarszczek mimicznych lub zapobiec ich powstawaniu. Kluczem jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja skóry. Możesz zastosować krem na zmarszczki mimiczne. Jednak pamiętaj, że taki produkt nie załatwi sprawy, a problem nie zniknie całkowicie. Skóra będzie się starzeć, jednak procesy te mogą zachodzić wolniej, jeśli kremy na zmarszczki mimiczne nawilżą i odżywią twoją skórę. 

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na to, jak zlikwidować zmarszczki mimiczne na czole lub niechciane „kurze łapki” – od tych bardziej inwazyjnych po takie, które możesz wykonać w domu. Dobierz sposób odpowiedni dla ciebie i ciesz się zawsze piękną skórą bez zmarszczek.