Lata 80. były czasem, w którym liczyła się indywidualność, niezależność (także w kwestii mody), a kobiety nie bały się podkreślać swojego seksapilu. 

Makijaż lata 80. – jak wyglądał w porównaniu do dzisiejszych trendów?

Wykonując typowy 80s makeup możesz pozwolić sobie na naprawdę wiele! Z pewnością większości z nas makijaż lat 80. kojarzy się z kiczem – i dokładnie tak on wyglądał! Zasady takie jak skupienie się albo na oczach, albo na ustach czy blendowanie kolorów nie miały wtedy zastosowania. W latach 80. w makijażu działo się naprawdę dużo.

Jak wyglądał typowy makijaż lat 80. i jak prezentuje się w odniesieniu do obecnie panującej mody?

Zacznijmy od twarzy – w latach 80. stosowane były już kryjące podkłady, które dopasowane były do koloru skóry. Dzięki temu udawało się ukryć jej niedoskonałości. 

W obecnych czasach makijaż jest świetlisty, dużą uwagę zwraca się na stosowanie rozświetlaczy i poprawne konturowanie. Jednak w latach 80. nikt sobie tym nie zawracał głowy – rozświetlacze oraz bronzery nie były w użyciu, a na policzku nakładano jedynie róże o perłowym wykończeniu. 

Szczególną uwagę zwracano na oczy, które prawie zawsze były mocno podkreślone. Najpopularniejsze kolory cieni do oczu, które wtedy stosowano, to:

  • róż
  • fiolet
  • turkus
  • niebieski
  • zieleń.

Nie bano się także graficznych, grubych kresek na powiekach. W tamtej dekadzie eyelinery weszły do powszechnego użycia. Kosmetyki zazwyczaj miały świecące, perłowe wykończenie, które nadawało całości satynową poświatę. 

Jeśli chodzi o usta, to popularne były zarówno te w naturalnym kolorze, jak i wszelkie odcienie różu i czerwieni. Usta były też często malowane kredką, co pozwalało na lekki obrysowanie i optyczne powiększenie ich. Niezbyt przejmowano się tym, czy wypada mieć turkusowy cień na oczach i róż na ustach – moda lat 80. była wręcz idealnym tłem dla szalonych makijażu! 

Zobacz też:
Jak wykonać makijaż na Halloween? Sprawdź te halloweenowe propozycje dla dzieci i dorosłych!

Ogromną różnicą w porównaniu do obecnych trendów były brwi – w latach 80. modne było ich wyskubywanie i pozostawianie jedynie cienkiego paseczka. Jednak jeśli nie chciałaś całkowicie pozbywać się brwi, to mogłaś, podobnie jak Madonna, zostawić je naturalne i bez ingerencji. Teraz w modzie są naturalne, ale ujarzmione i podkreślone brwi. 

Makijaż oczu lata 80. – jakie kosmetyki stosowano?

W latach 80. w kosmetyczce każdej modnej kobiety musiały znaleźć się kolorowe cienie do powiek, pomadka w intensywnym kolorze i o perłowym wykończeniu, kryjący podkład na twarz oraz tusz do rzęs – który często był kolorowy! 

Co ciekawe, to właśnie w latach 80. powstało wiele znanych marek, po które sięgamy także dzisiaj. W tym czasie swoją działalność rozpoczęła, chociażby marka MAC, która założona została w 1984 roku. W latach 80. pojawiły się także polskie marki takie jak Soraya, Dax Cosmetics, Kosmetyki AA, Dr. Irena Eris czy Ziaja – ich produkty znaleźć można na drogeryjnych półkach także teraz! 

Makijaże lat 80. – czy wracają do mody?

Moda lubi wracać, ale czy tak samo jest w przypadku makijażu lat 80? Z pewnością na przestrzeni lat pojawiały się i znikały trendy inspirowane tym okresem – kto z nas nie pamięta wielkiego boomu na żywą kolorystykę oraz graficzne kreski na powiekach? 

Obecnie jednak w modzie jest makijaż wyglądający bardziej naturalnie, chociaż mocno dopracowany w najmniejszym detalu. Makijaż lat 80. może być jednak wspaniałą inspiracją i zabawą dla osób, które nie boją się nowych wyzwań!

Makijaż lata 80. – krok po kroku

Jak zrobić makijaż w stylu lat 80.? Na początek zacznij od przygotowania cery. Chociaż oryginalny makijaż lat 80. nie zakładał stosowania konturowania, to jeśli tylko się nim inspirujesz, możesz się na nie zdecydować. 

Zobacz też:
Lekki makijaż - jak go wykonać?

Makijaż oczu – lata 80. cechowały się nieograniczonym podejściem do mody, a makijaż oczu znacznie różnił się od uporządkowanego i wygłaskanego stylu, który znany jest dzisiaj. Było kolorowo, szalenie i z pazurem! Dlatego nie musisz się bać o to, że przesadzić, a nawet wręcz powinnaś przesadzić z makijażem! Nie zapomnij o grubej kresce, najlepiej jeśli będzie ona tworzyła efekt kociego oka. 

Nie zapomnij o ustach. Nałóż na nie kolorową pomadkę albo błyszczyk, raczej unikaj popularnego obecnie matowego wykończenia – w latach 80. wszystko błyszczało! 

Lata 80. to dużo ciekawych inspiracji, z których możesz czerpać! A ty zdecydujesz się na wykonanie makijażu inspirowanego tamtymi latami?

Powiązane artykuły: