Masaż kobido pochodzi z Japonii. Jest to rytuał, którego zasady oparte są na chińskiej medycynie. Niegdyś dostępny jedynie cesarskiej rodzinie i osobom o wysokiej pozycji społecznej, dziś staje się coraz popularniejszy.
Zainteresowanie nim wynika przede wszystkim z faktu, że działa nie tylko na powierzchnię skóry, zapewniając jej relaks i odprężenie, ale również na głębokie warstwy skóry oraz mięśnie. Nie sprawia bólu osobie masowanej, choć czasem można się znaleźć na jego granicy.
Co musisz wiedzieć o masażu kobido?
Spośród innych technik, masaż twarzy kobido wyróżnia szybkość, z jaką jest wykonywany. Uważa się go za jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie japońskich masaży.
Wymaga od wykonującego dużej wiedzy i doświadczenia w różnych rodzajach takiej pielęgnacji, ponieważ bazuje na różnorodnych chwytach. Uaktywnia głębsze warstwy skóry, podskórnych tkanek, powięzi i tłuszczu oraz mięśni, a także stymuluje nerwy okolicy twarzowej.
Jak wygląda zabieg masażu twarzy kobido?
Ten japoński masaż twarzy opiera się na ogromnej liczbie ruchów ręki masażysty, podzielonych na niemal pięćdziesiąt kategorii! Podczas zabiegu intensywność działań stopniowo wzrasta, a masaż z każdą chwilą staje się coraz mocniejszy.
Pierwsze ruchy masażysty zachodzą bez środków poślizgowych, na umytej twarzy. Wykonuje on masaż tkanek głębokich, który przygotowuje skórę do kolejnych etapów. Wygładza delikatne zmarszczki oraz zmniejsza napięcie mięśniowe.
Masaż kobido – etap relaksacji i drenażu
Uzupełnieniem tego kroku kobido jest wprowadzenie klienta w głęboki relaks. W tym momencie usuwane są nie tylko napięcia mięśniowe wywołane negatywnymi emocjami, ale także poprawia się krążenie. Głęboki relaks to przede wszystkim najróżniejsze rodzaje głaskania.
Kolejnym – również powolnym i delikatnym etapem – jest moment drenażu limfatycznego. Usprawnia on przepływ chłonki, dzięki czemu zmniejszają się opuchlizna i obrzęki, np. wokół oczu.
Masaż kobido – część liftingująca
Następnie masażysta przechodzi do części liftingującej masażu kobido, czyli najbardziej intensywnej. Tutaj można spodziewać się ruchów perkusyjnych, podbierania i podszczypywania.
Często, zwłaszcza podczas kilku pierwszych zabiegów, pojawia się mocne rozgrzanie twarzy, które może zmusić specjalistę do skrócenia tej części masażu. Praktycy zaznaczają jednak, że po kilku sesjach skóra się przyzwyczaja i ten problem przestaje się pojawiać.
Zakończenie masażu kobido – akupresura
Ostatnim etapem masażu twarzy kobido jest akupresura. Masażysta uciska konkretne punkty twarzy, które wpływają pozytywnie na pracę całego danego mięśnia. Niektórzy na tym etapie zwracają również uwagę na aspekty bardziej obce nam – Europejczykom, czyli wpływ akupresury na wybrane wewnętrzne organy.
Akupresura nie powinna być bolesna, o ile we wcześniejszych etapach twarz rzeczywiście zostanie dogłębnie rozluźniona. W przypadku napięć mięśniowych może prowadzić do lekkiego, ale odczuwalnego, dyskomfortu.
Przeciwwskazania do wykonania masażu kobido
Przeciwwskazania do wykonywania masażu kobido dotyczą głównie problemów związanych ze stanem skóry. Temu zabiegowi nie mogą być poddawane osoby, które mają jakiekolwiek choroby zakaźne lub stany zapalne skóry. Zdyskwalifikowani są też posiadacze cery naczynkowej czy skóry, której ciągłość jest przerwana.
Masowane nie mogą być osoby z wysokim nadciśnieniem tętniczym i gorączka. W przypadku chęci wykonania masażu po wstrzyknięciu botoksu, operacjach twarzy, powiększaniu ust itp., należy odczekać i omówić ten aspekt z osobą wykonującą zabieg.
Jakie są wskazania do zabiegu kobido?
Japoński masaż twarzy jest wskazany w bardzo różnych sytuacjach. Przede wszystkim zwraca się uwagę na fakt, że stanowi wspaniałą alternatywę dla inwazyjnych działań typu anty-agin.
W związku z tym wskazany jest osobom, których skóra ma już widoczne oznaki starzenia, jest wiotka, opada owal twarzy lub powieki, widoczne są zmarszczki, obrzęki, zastoje chłonkii. Masaż kobido poleca się również osobom cierpiącym na bruksizm oraz migreny.
Efekty, jakich możesz się spodziewać po masażu twarzy kobido
Japoński masaż twarzy daje wspaniałe efekty liftingujące. Masaż kobido wykonywany różnymi technikami oraz z niejednakową intensywnością wpływa na wiele warstw twarzy, a także prowadzi do zmniejszenia napięcia jej mięśni. W związku z tym zmarszczki mimiczne stają się mniej widoczne.
Stymulacja głębszych warstw mięśni twarzy prowadzi do poprawienia jej owalu, a ucisk zwiększa produkcję elastyny i kolagenu w skórze (dzięki temu staje się bardziej jędrna i napięta).
Masaż kobido daje różnorodne efekty!
Dzięki manualnemu drenażowi z twarzy oprowadzana jest chłonka, dzięki czemu znikają obrzęki i opuchlizna. Masaż kobido działa również na opadające powieki, a dzięki pojawiającym się w nim elementom akupresury, może wpływać na organy wewnętrzne i stymulować je.
Po całym zabiegu skóra twarzy i dekoltu powinna stać się bardziej gładka, jędrna i pełna blasku. Mięśnie staną się odprężone, ale też wzmocnione, a pobudzenie krążenia usprawni proces usuwania toksyn. Zmiany estetyczne zaczynają być widoczne już po pierwszej sesji.
Masaż nie tylko dla piękna, ale i dla zdrowia!
Uważa się również, że masaż twarzy kobido ma szeroką gamę efektów zdrowotnych. Relaks i odprężenie oraz ogólne rozluźnienie mięśni twarzy pozytywnie wpływają na osłabienie bruksizmu (mimowolne zaciskanie zębów i zgrzytanie), zapobiega sztywności twarzy i redukuje bóle głowy.
Ponadto zdaniem niektórych źródeł wpływa na poprawę wzroku, zmniejsza problemy związane z układem pokarmowym oraz ma pozytywne oddziaływanie na bilans energetyczny całego ciała.
Jak często zaleca się wykonywanie masażu kobido?
Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Niestety, przemijają dość szybko. Aby uzyskać trwały efekt, wymagane jest regularne wykonywanie masażu twarzy kobido. Zazwyczaj poleca się sesje po dwanaście zabiegów, dwa razy w tygodniu. Po takiej serii powinno się raz na jakiś czas zdecydować na masaż przypominający, który będzie utrwalał efekty.
Kiedy wykonywać masaż kobido?
Japoński masaż twarzy można wykonywać o dowolnej porze roku. Z uwagi na jego działania relaksacyjne praktycy zalecają sesje popołudniowe lub wieczorne. W przypadku wykonywania innych zabiegów kosmetycznych, jak mezoterapia czy wstrzyknięcie kwasu hialuronowego, trzeba poinformować o tym masażystę. Inwazyjne działania na jakiś czas uniemożliwiają masowanie w ten sposób.
Masaż kobido – średnie ceny
Zależnie od lokalizacji cena japońskiego masażu twarzy kobido jest bardzo różnorodna. W Internecie można znaleźć oferty zaczynające się już od 150 złotych, ale inne gabinety zastrzegają sobie o wiele wyższe koszty, nawet do 350–450 złotych za 40–70 minut wykonywania masażu twarzy.
Zazwyczaj sama pełna sesja kobido trwa około 45 minut, ale należy do tego doliczyć chwilę na dokładny demakijaż twarzy.
Kursy japońskiego masażu twarzy kobido
W Polsce niewiele centrów szkoleniowych ma w swojej ofercie kurs masażu kobido. Uczestnicy tych szkoleń uczą się różnorodnych technik masażu. Zdobywają wiedzę na temat masażu tkanek głębokich, drenażu limfatycznego, technik liftingujących oraz akupresury. Każdy z tych elementów to w rzeczywistości odrębna gałąź tej dziedziny, o odmiennych podstawach teoretycznych i wykonaniu.
Ile trwa kurs?
Kurs trwa zazwyczaj kilka (najczęściej trzy) dni. Składa się z ponad dwudziestu godzin teorii oraz praktyki. Uczestnicy muszą zostać wprowadzeni w teorię masażu twarzy kobido – zapoznać się z jego korzeniami wychodzącymi z masażu japońskiego, nie tylko historią, ale i filozofią.
Muszą zdobyć – zazwyczaj dotychczas nieposiadaną – podstawową wiedzę na temat akupresury twarzy. Poznają zasady wykonywania masażu twarzy kobido i – co najważniejsze – przechodzą również praktyczne treningi.
Dostępność masażu twarzy kobido na polskim rynku
Kursy masażu kobido to zazwyczaj koszt około 2500–3000 złotych. Organizowane są w różnych miastach Polski (nam udało się odnaleźć szkolenia w Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Kołobrzegu, Katowicach, Zielonej Górze i Sopocie).
Cieszą się sporym zainteresowaniem, dlatego należy przygotować się na walkę o miejsce w wybranym przez siebie terminie albo uzbroić się w cierpliwość.
Czy warto zdecydować się na masaż twarzy kobido – opinie
Znaczna część internautek bardzo chwali efekty masażu twarzy kobido. Oczywiście, zwracają uwagę na fakt, że ich widoczność zależy od wieku, stanu skóry i jej wiotkości.
W przypadku skóry wiotkiej, ze zmarszczkami, wyglądają one naprawdę spektakularnie. U innych głównym pożądanym efektem jest profilaktyka, zapobieganie utracie jędrności skóry, poprawienie kolorytu i dotlenienie tkanek. W tej sytuacji jednak osoby masowane również odczuwają pozytywne skutki masażu.
Jedyne ostrzeżenie
Wszyscy korzystający z zabiegu kobido odczuwają rzeczywiste rozluźnienie mięśni. Znaczna część osób dostrzega spektakularną poprawę owalu twarzy. Po pierwszym zabiegu panie są bardzo pozytywnie zaskoczone efektami, które przynosi ten całkowicie nieinwazyjny zabieg.
Zwracają jednak uwagę na to, by przed udaniem się na zabieg, upewnić się co do tego, że w istocie idzie się na masaż twarzy kobido, a nie na klasyczny japoński masaż twarzy. Choć ich nazwy brzmią podobnie, działają w odmienny sposób.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje zabieg kobido?
Masaż kobido kosztuje od 100 do nawet 450 złotych, w zależności od długości zabiegu. Zazwyczaj trwa on około 15 minut, ale można znaleźć również salony oferujące dłuższe sesje, trwające nawet 90 minut.
Jak długo utrzymuje się efekt po masażu kobido?
Efekty masażu kobido wykonanego w serii przynajmniej 5-15 zabiegów na przestrzeni 2-3 tygodni mogą utrzymywać się bardzo długo, bo od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
Na co pomaga masaż kobido?
Masaż kobido pozwala na głębokie odżywienie skóry, rozluźnienie mięśni i powięzi, pobudzenie skóry do produkcji kolagenu i elastyny, a także pomaga się zrelaksować.
Czy warto robić kobido?
Masaż kobido warto zrobić, jeśli chcesz wykonać lifting twarzy, ale nie chcesz sięgać po chirurgiczne zabiegi, jakie ma do zaoferowania medycyna estetyczna.
Jakie są przeciwwskazania do masażu kobido?
Do przeciwwskazań do wykonania zabiegu kobido należą: trądzik, inne ostre stany zapalne skóry twarzy, niedawno wykonane ekstrakcja zęba, botox, nici PDO oraz wypełniacze, mezoterapia oraz zabiegi laserowe.
Czy masaż kobido jest bezpieczny?
Masaż kobido jest bezpiecznym zabiegiem. Nie jest intruzywny, nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji.
Czy masaż kobido rozciąga skórę?
Wręcz przeciwnie, dzieki masowaniu i ugniataniu skóry i mięśni masaż kobido doprowadza do jej ujędrnienia. Dzięki takim zabiegom dłużej zachowuje ona swoją sprężystość.
Czy masaż kobido jest bolesny?
Masaż kobido może być bolesny, szczególnie podczas uciskania spiętych mięśni, na przykład żuchwy.
Ile trwa zabieg kobido?
Zazwyczaj zabieg kobido trwa około 45 do 60 minut. Możemy jednak znaleźć salony, które oferują dłuższe sesje zabiegowe, trwające nawet do półtorej godziny.