Brązowe plamy pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na dłoniach i innych odsłoniętych częściach ciała. Skóra gładka, jednolita, bez zaburzeń pigmentacyjnych kojarzona jest z młodością. Brązowe plamy na twarzy mogą stanowić istotny defekt kosmetyczny, które skutecznie obniża samoocenę, a czasem nawet spędza sen z powiek.
Na szczęście obecna, nowoczesna kosmetologia dysponuje szeregiem skutecznych sposobów na pozbycie się tego problemu. Przebarwienia na twarzy są problemem wielu osób.
Rodzaje przebarwień na twarzy
Przebarwienia i plamy na twarzy mogą przybierać różny formy, np.:
- plamy soczewicowate – tworzą się zazwyczaj u osób po 40. roku życia; są one niewielkie, ale najczęściej występują w grupach, przyjmują barwę od jasnego beżu po brunatny odcień; powstają w wyniku fotostarzenia się skóry, zazwyczaj na skutek nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne;
- melasma (ostuda) – powstaje na skutek zmian hormonalnych, dlatego najczęściej obserwuje się je u kobiet w ciąży, przyjmujących antykoncepcję albo w wyniku terapii hormonalnej. Mają one zazwyczaj odcień brunatny. Zmiany te mogą zniknąć po ciąży czy zaprzestaniu przyjmowania terapii hormonalnej;
- plamy potrądzikowe – mają czerwony odcień, który z czasem staje się coraz bardziej rozmyty. Powstają one, ponieważ zmiany zapalne w skórze przyczyniają się do nadprodukcji melaniny. Przebarwienia po trądziku są dla wielu osób wstydliwym efektem ropnych zmian na skórze.
Przyczyny przebarwień na twarzy?
Czym są brązowe plamki na twarzy? Zmiany pigmentacyjne, brązowe plamy powstają w wyniku nadmiernego gromadzenia się melaniny. Jest to jeden z barwników odpowiedzialnych za kolor naszej skóry, ale również włosów i oczu. Melanina powstaje w melanocytach, komórkach barwnikowych znajdujących się w warstwie podstawnej naskórka.
Melanogeneza, czyli proces powstawania melaniny, jest uwarunkowana wieloma czynnikami, między innymi hormonalnymi i genetycznymi. Melanina jest również „tarczą ochronną” naszej skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, szczególnie promieniowania UVB.
Hiperpigmentacja, czyli nadmierna produkcja melaniny, powoduje pojawianie się płaskich, często nawet bardzo ciemnych plam na skórze o różnej wielkości i zabarwieniu. Wśród różnorodnych zmian barwnikowych najczęściej spotyka się piegi, melasmę (ostudę) oraz przebarwienia pozapalne.
Piegi pojawiają się na skórze twarzy i kończyn górnych pod wpływem działania promieni słonecznych, mają podłoże genetyczne i spotyka się je najczęściej u osób młodych i rudowłosych. Brązowe plamy na twarzy nie są z pewnością problemem do wstydu.
Rodzaje brązowych przebarwień na skórze
W zależności od lokalizacji przebarwień w skórze można wyróżnić trzy rodzaje:
- naskórkowe,
- skórne,
- mieszane.
Przebarwienia naskórkowe powstają, kiedy w naskórku dochodzi do nadmiernej produkcji melaniny, zaś w przypadku zmian skórnych – jeśli nadmiar melaniny zlokalizowany jest w warstwie brodawkowatej skóry. Przebarwienia mieszane pojawiają się, gdy nadmiar melaniny jest zarówno w naskórku, jak i w skórze właściwej.
Melasma, czyli ostuda, to typ najczęściej pojawiający się u osób po 30. roku życia. Znacznie rzadziej występują u osób po 50. roku życia i u mężczyzn. Powstają one na twarzy, szczególnie na policzkach i wargach górnych. Są to symetrycznie rozmieszczone, nieregularne brązowe plamy, wyraźnie odgraniczone od otaczającej je skóry.
Szczególnie dotykają kobiety w ciąży, mogą pojawić się również w trakcie stosowania terapii hormonalnej, doustnej antykoncepcji lub w czasie zaburzeń endokrynologicznych – chorób tarczycy i jajników. Uważa się, że właśnie ciąża i doustna antykoncepcja hormonalna są odpowiedzialne za nawet 50% zmian o charakterze ostudy u kobiet.
Kolejnym typem są przebarwienia pozapalne, które powstają w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, wysypki skórne, uczulenia i urazy. Są one jednym z częściej spotykanych zmian hiperpigmentacyjnych. Toczący się proces zapalny, na przykład w przebiegu trądziku u osób w nastoletnim wieku, prowadzi do stymulacji melanogenezy i powstawania zmian barwnikowych o różnym charakterze.
Plamy po trądziku możesz zredukować stosując odpowiednie kosmetyki, lub wybierając dedykowane zabiegi kosmetyczne. Często pojawiają się plamy na czole lub na policzkach.
Plamy na skórze pojawiają się najczęściej pod wpływem światła słonecznego lub światła emitowanego przez lampy solarne. Plamy od słońca pojawiają się na skórze najczęściej eksponowanej na działanie promieni UV – twarzy, szyi i dekolcie, ale również na dłoniach.
Pod wpływem słońca stają się bardziej widoczne i ciemniejsze. Przebarwienia po przebywaniu na zewnątrz w lecie mogą mieć również podłoże fototoksyczne. Najpierw mają postać czerwonych plam, a następnie w okresie jesiennym stają się brązowe.
Kolejnym rodzajem brązowych plam na skórze są plamy soczewicowate – mogą być wrodzone lub nabyte. Podobne do piegów, jednak są znacznie większe i bardziej ograniczone od nieprzebarwionej skóry. Mogą występować również w miejscach nienarażonych na działanie promieni słonecznych. Najczęściej występują u osób starszych jako następstwo starzenia się skóry. Plamy soczewicowate mogą być również uwarunkowane genetycznie.
Inne przyczyny brązowych plam na skórze
Do innych przyczyn występowania brązowych plam na skórze, oprócz ekspozycji na słońce, ciąży, zmian hormonalnych i czynników genetycznych zaliczamy również:
- stosowanie kosmetyków zawierających w składzie substancje fotouwrażliwiające,
- perfumy zawierające alkohol w składzie,
- choroby nadnerczy i wątroby,
- choroba Addisona, Cushinga,
- okres menopauzy,
- zioła – np. ziele dziurawca, rumianek, nagietek,
- leki – niesteroidowe leki przeciwzapalne (w szczególności ketoprofen), leki przeciwgrzybicze, tetracykliny, leki przeciwmalaryczne, amiodaron, metotreksat, daunorubicyna.
Plamy wątrobowe na twarzy – czy to objaw choroby?
Choć nazwa może być myląca, plamy wątrobowe na twarzy nie mają nic wspólnego z chorobami wątroby. Jest to potoczna nazwa na przebarwienia starcze, pojawiające się najczęściej po 50. roku życia. Nie są groźne dla zdrowia i stanowią jedynie problem estetyczny.
Na powstawanie plam wątrobowych najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, lubiące często się opalać, ale również kobiety w ciąży ze względu na zachodzące w ciele zmiany hormonalne. Plamy wątrobowe pojawiają się w miejscach szczególnie eksponowanych na działanie promieni słonecznych – dłoniach, twarzy, dekolcie i ramionach.
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Skuteczne metody na usunięcie plam na ciele
Zastanawiasz się jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Co na przebarwienia na twarzy sprawdzi się najlepiej? Otóż nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje wiele zabiegów kosmetycznych, dzięki którym możliwe jest pozbycie się albo rozjaśnienie piegów bądź innych plamek pigmentacyjnych.
Są one przede wszystkim skuteczne i szybkie. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych zabiegów, najczęściej stosowanych w przypadku przebarwień na skórze twarzy. Są to m.in.:
- złuszczanie chemiczne, czyli peeling na przebarwienia – złuszczanie tego typu polega na stosowaniu mieszanek środków złuszczających z wybielającymi;
- krioterapia – zabieg ten pozwala usunąć pojedyncze przebarwienia; polega na zamrożeniu przebarwień ciekłym azotem;
- mezoterapia – zabieg ten zwiększa wchłanialność kosmetyków i środków leczniczych, w tym również kosmetyków, które stosuje się na przebarwienia;
- laser – zabieg ten szczególnie poleca się osobom, które mają plamy posłoneczne, pozapalne czy potrądzikowe.
Zabiegi kosmetyczne są wprawdzie skuteczne i dają szybkie rezultat, ale są również kosztowne. Nie każdy zatem może sobie na nie pozwolić. Istnieją też na szczęście domowe sposoby na walkę z przebarwieniami. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak sobie poradzić z plamkami i piegami samodzielnie w domu.
Oczywiście domowe sposoby zajmują znacznie więcej czasu, nim zobaczy się rezultat. Ale jest to opcja dla każdego – warto więc spróbować. Możesz także postawić na drogeryjne kosmetyki takie jak krem na przebarwienia po trądziku lub maść na przebarwienia. Jednak takie produkty sprawdzą się jedynie wtedy, gdy plamy są bardzo delikatne.
Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy
Co na przebarwienia? Jedną z metod walki z przebarwieniami na skórze są domowe maseczki, które możesz bez problemu wykonać samodzielnie. Będziesz potrzebować produktów, które są powszechnie dostępne. Zazwyczaj są to owoce i warzywa.
Dostaniesz je w każdym sklepie osiedlowym. Oto kilka przykładowych maseczek, które warto wypróbować na przebarwienia, czyli piegi lub plamki na twarzy:
- cytryna – jest powszechnie znana ze swoich właściwości wybielających i rozjaśniających. Jeżeli chcesz szybko pozbyć się piegów czy plamek na twarzy, wystarczy, że będziesz regularnie – dwa razy dziennie – oczyszczać skórę wacikiem, który wcześniej nasączysz sokiem z cytryny;
- soda oczyszczona – znacząco zmniejsza widoczność piegów i plamek na twarzy, dodatkowo również delikatnie i stopniowo rozjaśnia skórę, dzięki czemu przebarwienia po pewnym czasie stają się coraz mniej widoczne. Dodatkowym działaniem maseczki z sody oczyszczonej jest oczyszczenie porów – jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie dla osób z cerą tłustą lub trądzikową. Przygotowanie: zmieszaj wodę mineralną z sodą oczyszczoną i nałóż papkę na 5–10 minut. Pamiętaj jednak, by nie stosować maseczki z sody oczyszczonej częściej niż 1–2 razy w tygodniu, gdyż może ona naruszyć strukturę skóry przy zbyt częstym stosowaniu;
- ogórek – przede wszystkim ma właściwości rozjaśniające. Dodatkowo, co jest istotne dla osób z cerą suchą bądź wrażliwą, nawilża i odżywia skórę. Przygotowanie: zetrzyj ogórka na tarce, potem dodaj do tego kilka kropli soku z cytryny, następnie nałóż miksturę na twarz, najlepiej na około kwadrans;
- aloes – ma właściwości nie tylko nawilżające, ale również rozjaśniające koloryt skóry. Wystarczy, że będziesz regularnie wcierać w skórę żel z aloesem, by przebarwienia z czasem stały się mniej widoczne;
- ziemniak – ma działanie rozjaśniające. Przygotowanie: wystarczy, że zetrzesz ziemniaka na tarce, a powstałą w ten sposób papkę nałóż na twarz na przynajmniej 15 minut.
Domowe sposoby na przebarwienia na skórze są skuteczne, jeśli stosuje się je regularnie. Pamiętaj tylko, żeby sprawdzić wcześniej, czy nie jesteś uczulona na substancje zawarte w domowych maseczkach. Wystarczy, że posmarujesz nadgarstek ziemniakiem czy sokiem z cytryny i odczekasz kilka godzin. Jeśli nie zauważysz reakcji alergicznej na warzywo lub owoc, możesz spokojnie przygotować maskę na twarz.
Przebarwienia na twarzy to zagadnienie, który dotyczy dużej części populacji. Jest to kłopot głównie estetyczny. Można na szczęście samodzielnie wykonać maseczki, które rozjaśniają przebarwienia. Oczywiście, można również zdecydować się na zabieg kosmetyczny. Daje efekty szybciej i z pewnością są one skuteczne. Ważne, że nie jest to problem, z którym nie można sobie poradzić.
Kosmetyki na ciemne plamki na twarzy
Leczenie przebarwień bywa trudne i długotrwałe. W zależności od charakteru przebarwień i ich głębokości można stosować wiele preparatów o działaniu rozjaśniającym, złuszczającym naskórek, hamujących powstawanie melaniny oraz ograniczającym aktywację melanocytów.
Do substancji o działaniu wybielającym, dostępnych w wielu kremach i innych kosmetykach do twarzy, zaliczamy: kwas azalainowy, linolenowy, fitowy, kwasy AHA i BHA oraz witaminę C i retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Inne substancje o potwierdzonym klinicznie działaniu to również tretinoina i kortykosteroidy, których używanie należy skonsultować z lekarzem.
Należy pamiętać, że w trakcie stosowania takich kosmetyków należy unikać kontaktu ze słońcem.
Zabiegi na usuwanie ciemnych plam na twarzy
Obecnie istnieje wiele zabiegów i metod skutecznych w usuwaniu przebarwień. Jedną z podstawowych metod kosmetycznych jest mikrodermabrazja. Jest to rodzaj peelingu mechanicznego, który stymuluje skórę do odnowy. Dodatkowo regeneruje, uelastycznia skórę i poprawia jej ukrwienie.
Skuteczne będą również peelingi chemiczne z wykorzystaniem na przykład alfa-hydroksykwasów, kwasu pirogronowego, azelainowego, trójchlorooctowego. Zabiegi z wykorzystaniem różnego rodzaju kwasów polegają na kontrolowanym i delikatnym złuszczaniu naskórka. Są one bezbolesne i w pełni bezpieczne, a kilka dni po nich należy unikać kontaktu ze słońcem.
Zastosowanie w usuwaniu ciemnych plam na skórze ma również laseroterapia. Jest to jedna z bardziej kosztownych metod. Światło lasera powoduje niszczenie melanocytów zawierających nadmiar melaniny, która jest przyczyną przebarwień. Najbardziej efektywne są lasery rubinowe, IPL oraz Q-switched.
Zabiegi laserami są krótkie, trwają maksymalnie 30 minut, charakteryzuje je mała inwazyjność. Usunięcie plam barwnikowych może wystąpić już po jednym zabiegu. W zależności od wielkości i charakteru zmiany może zostać zlecone wykonanie 2–4 zabiegów w odstępie kilku tygodni.
Dobre rezultaty przynosi również krioterapia, szczególnie w przypadku plam soczewicowatych, oraz mezoterapia z użyciem peptydów biomimetycznych. Krioterapia polega na zamrażaniu plam na twarzy ciekłym azotem.
Wybór metody leczenia ciemnych plam na skórze zależy od wielu czynników – należy zdecydować się na sprawdzone miejsce do wykonania tego typu zabiegu oraz zasięgnąć porady profesjonalisty, który pomoże wybrać najskuteczniejsze rozwiązanie.
Jak uniknąć plam od słońca?
Leczenie przebarwień jest czasochłonne i często trudne. Jak w każdym przypadku, lepiej zapobiegać niż leczyć. Podstawą jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok, kremy z minimum SPF 30. Nie tylko aby uniknąć ciemnych plam na twarzy, ale również aby nie dopuścić do ich nawrotów po leczeniu.
Takie kosmetyki należy nakładać również pod makijaż, nawet jeśli podkład zawiera w składzie filtry przeciwsłoneczne. Nie jest to wystarczająca ilość, aby ochronić skórę. Kremy z filtrem należy stosować około 20-30 minut przed wyjściem na zewnątrz i powtarzać aplikację co 2-3 godziny. Unikaj również długotrwałej ekspozycji na słońce i zrezygnuj z solarium.
Pamiętaj, aby przed ekspozycją na słońce nie używać kosmetyków zawierających witaminę C, retinoidy oraz kwasy BHA i AHA. Są to substancje fotouczulające i mogą powodować powstanie nieestetycznych przebarwień na twarzy. Staraj się również unikać promieni słonecznych w trakcie stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, niektórych antybiotyków oraz leków przeciwgrzybiczych.