Naskórek – budowa i funkcje. Sprawdź, z ilu warstw się składa i za co odpowiedzialne są komórki naskórka

Pewnie nie raz słyszałeś już określenie „naskórek”, które oznacza po prostu zewnętrzną warstwę skóry. Co ciekawe, cyklicznie się ona odnawia. Sprawdź, jak zbudowany jest naskórek i jakie pełni funkcje!

naskórek

Organizm człowieka jest bardzo złożony – każda część ciała i wszystkie narządy mają swoje funkcje, jednak jeśli jednak niektóre z nich nie działają prawidłowo, ma to wpływ na cały organizm. Naskórek jest zewnętrzną warstwą skóry właściwej, która pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim stanowi pierwszą barierą ochronną przed środowiskiem zewnętrznym. Chroni przed wieloma wirusami czy bakteriami. W dalszej części artykułu znajdziesz wiele ciekawych informacji na ten temat.

Naskórek – co to jest?

Zastanawiasz się, czym jest naskórek? Tworzy go nabłonek wielowarstwowy. Składa się on z kilku warstw, a każda z nich pełni inną, bardzo ważną funkcję. Co ciekawe, warstwa podstawna jest położona najniżej i znajdują się w niej: 

  • komórki Langerhansa – w skórze odpowiadają za procesy immunologiczne;
  • keratynocyty – to komórki, które biorą udział w wytwarzaniu keratyny;
  • melanocyty, które produkują melaninę;
  • komórki Merkela.

Do głównych funkcji naskórka należy m.in. ochrona tkanek, a także narządów wewnętrznych przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. 

Budowa naskórka – z jakich składa się warstw?

Naskórek zbudowany jest z pięciu różnych warstw, a każda z nich pełni inną funkcję dla naszego organizmu. Jakie są warstwy naskórka?

  • warstwa rogowa zbudowana jest z martwych komórek wypełnionych keratyną. Komórki te oddzielają się od siebie i w konsekwencji ulegają łuszczeniu. Ten proces zachodzi cały czas, dzięki temu skóra stale się regeneruje;
  • warstwa jasna składa się z przylegających do siebie keratynocytów. Stanowi ona ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Warstwa ta znajduje się od spodu na stopach i dłoniach;
  • warstwa ziarnista zbudowana jest z wrzecionowatych komórek;
  • warstwa kolczysta jest najgrubszą warstwą naskórka;
  • warstwa podstawna jest położona najniżej. Składa się z keratynocytów, melanocytów, komórek Langerhansa oraz komórek Merkela.

Naskórek – co znajdziesz na tej warstwie skóry?

Na naskórku znajdziesz różne jego wytwory, a mianowicie gruczoły łojowe, gruczoły potowe, włosy oraz paznokcie. Zadaniem gruczołów łojowych jest produkcja łoju, który natłuszcza skórę i włosy. Gruczoły potowe również są bardzo ważne, a najwięcej znajduje się ich pod pachami i na spodzie dłoni. Paznokcie mają za zadanie chronić opuszki palców.

Naskórek – sprawdź, jakie pełni funkcje!

Zdecydowanie warto zastanowić się nad tym, jakie funkcje pełni naskórek. Trzeba pamiętać o tym, że to właśnie naskórek stanowi naszą pierwszą barierę ochronną. Przede wszystkim naskórek ma za zadanie chronić przed wszelkimi wirusami, grzybami, a także bakteriami, przed utratą płynów ustrojowych, chroni przed otarciami, szkodliwym promieniowaniem słonecznym. To jednak nie wszystko – poza ochroną pełni także inne funkcje: rozpoznaje dotyk, pogrubia się w miejscach ucisku, jest zdolny do przyswajania wielu substancji odżywczych.

Nie da się zaprzeczyć, że naskórek pełni wiele ważnych funkcji dla naszego organizmu. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, dbaj o siebie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz!Powiązane artykuły:
Justyna Jakubczyk
Interesuje się tematami dotyczącymi urody i pielęgnacji. Lubi o siebie dbać jak każda kobieta. Jej pasją jest odkrywanie urodowych trików, które przynoszą zaskakujące efekty!

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Uroda