Naskórek – jak jest zbudowany?
Pewnie nie raz słyszałeś już określenie „naskórek”, które oznacza po prostu zewnętrzną warstwę skóry. Co ciekawe, cyklicznie się ona odnawia. Sprawdź, jak zbudowany jest naskórek i jakie pełni funkcje!

Pewnie nie raz słyszałeś już określenie „naskórek”, które oznacza po prostu zewnętrzną warstwę skóry. Co ciekawe, cyklicznie się ona odnawia. Sprawdź, jak zbudowany jest naskórek i jakie pełni funkcje!
Organizm człowieka jest bardzo złożony – każda część ciała i wszystkie narządy mają swoje funkcje, jednak jeśli jednak niektóre z nich nie działają prawidłowo, ma to wpływ na cały organizm. Naskórek jest zewnętrzną warstwą skóry, która pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim stanowi pierwszą barierą ochronną przed środowiskiem zewnętrznym. Chroni przed wieloma wirusami czy bakteriami. W dalszej części artykułu znajdziesz wiele ciekawych informacji na ten temat.
Zastanawiasz się, czym jest naskórek? Tworzy go nabłonek wielowarstwowy. Składa się on z kilku warstw, a każda z nich pełni inną, bardzo ważną funkcję. Co ciekawe, warstwa podstawna jest położona najniżej i znajdują się w niej:
Do głównych funkcji naskórka należy m.in. ochrona tkanek, a także narządów wewnętrznych przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.
Naskórek zbudowany jest z pięciu różnych warstw, a każda z nich pełni inną funkcję dla naszego organizmu. Jakie są warstwy naskórka?
Na naskórku znajdziesz różne jego wytwory, a mianowicie gruczoły łojowe, gruczoły potowe, włosy oraz paznokcie. Zadaniem gruczołów łojowych jest produkcja łoju, który natłuszcza skórę i włosy. Gruczoły potowe również są bardzo ważne, a najwięcej znajduje się ich pod pachami i na spodzie dłoni. Paznokcie mają za zadanie chronić opuszki palców.
Zdecydowanie warto zastanowić się nad tym, jakie funkcje pełni naskórek. Trzeba pamiętać o tym, że to właśnie naskórek stanowi naszą pierwszą barierę ochronną. Przede wszystkim naskórek ma za zadanie chronić przed wszelkimi wirusami, grzybami, a także bakteriami, przed utratą płynów ustrojowych, chroni przed otarciami, szkodliwym promieniowaniem słonecznym. To jednak nie wszystko – poza ochroną pełni także inne funkcje: rozpoznaje dotyk, pogrubia się w miejscach ucisku, jest zdolny do przyswajania wielu substancji odżywczych.
Nie da się zaprzeczyć, że naskórek pełni wiele ważnych funkcji dla naszego organizmu. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, dbaj o siebie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz!
Powiązane artykuły: