Kurkuma – skąd pochodzi i właściwości?
Kurkuma jest rośliną z rodziny imbirowatych, która pochodzi z Indii. Obecnie uprawiana jest w tropikalnych rejonach, głównie w Indiach, Chinach oraz Azji południowo-wschodniej. W kuchni azjatyckiej kurkuma zajmuje bardzo ważne miejsce, jest stosowana jako przyprawa; jest m.in. jednym ze składników popularnej przyprawy curry. Zarówno w kuchni, jak i farmaceutyce i kosmetyce korzysta się ze zmielonego, suszonego kłącza.
Polecane produkty:
Tonik łagodząco-nawilżający z aloesem i kurkumą Supremelab Barrier Renew Bielenda (cena od 60 zł)
Olejek do twarzy Drzewo Sandałowe i kurkuma Orientana (cena od 35 zł)
Naturalny i ekologiczny krem BB Self Love do twarzy w odcieniu Light Beige Resibo (cena od 89 zł)
Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy przeznaczony do cery dojrzałej AY 1 Krayna (cena od 169 zł)
Kurkuma ma charakterystyczny kolor, a suszone kłącze mocno barwi. Z tego względu jest też wykorzystywana jako barwnik w przemyśle spożywczym i tekstylnym. W składzie kurkumy znajdują się kurkuminoidy – kurkumina i kwas ferulowy. Do tego jest bogatym źródłem cennych olejków eterycznych i polisacharydów. Swoje właściwości kurkuma zawdzięcza głównie kurkuminie, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i jest naturalnym antyoksydantem.
Kurkuma na twarz – dlaczego warto ją stosować? Czy pomaga zlikwidować przebarwienia?
Stosowanie kurkumy w pielęgnacji skóry to dobry wybór dla każdego, kto walczy z niedoskonałościami i problemami skórnymi. Dzięki swojemu antybakteryjnemu działaniu doskonale sprawdzi się przy trądziku i stanach zapalnych, ponieważ pomaga skórze szybciej się goić. Do tego rozjaśnia skórę i pomaga niwelować przebarwienia. Maska z kurkumy działa na zmarszczki – delikatnie złuszcza, oczyści skórę i wygładzi cerę. Można ją stosować w każdym wieku.
Zanim jednak nałożysz maseczkę na twarz, upewnij się, że nie wywoła ona u ciebie reakcji alergicznej. Naturalne składniki mają silne działanie, dlatego warto wykonać próbę i nałożyć odrobinę maski na kawałek skóry za uchem. Jeżeli w ciągu 24 godzin nie pojawi się reakcja alergiczna, to maskę można bezpiecznie stosować.
Domowa maseczka z kurkumy na twarz – przepis
Kurkumowa maseczka na przebarwienia trądzikowe i podrażnienia jest bardzo prosta do wykonania. Do jej zrobienia potrzebujesz jedynie kilku składników.
Lista składników potrzebnych do przygotowania maseczki z kurkumy to:
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżeczka naturalnego miodu
- 1 łyżeczka jogurtu naturalnego.
Wszystkie składniki umieść w miseczce i starannie wymieszaj aż do połączenia. Maseczka powinna mieć konsystencję gęstej śmietany, nie powinna łatwo spływać z twarzy. Jeżeli twoja maseczka jest zbyt płynna, dodaj do niej odrobinę więcej miodu. Jeśli jest zbyt gęsta i trudno się rozprowadza, możesz do niej dodać trochę jogurtu.
Jeśli nie masz wymaganych składników poza kurkumą, to nic straconego! Rozrób proszek z odrobiną wody do uzyskania gęstej pasty i nałóż na twarz. Kurkumę możesz mieszać też z różnymi glinkami.
Polecane produkty:
Tonik łagodząco-nawilżający z aloesem i kurkumą Supremelab Barrier Renew Bielenda (cena od 60 zł)
Olejek do twarzy Drzewo Sandałowe i kurkuma Orientana (cena od 35 zł)
Naturalny i ekologiczny krem BB Self Love do twarzy w odcieniu Light Beige Resibo (cena od 89 zł)
Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy przeznaczony do cery dojrzałej AY 1 Krayna (cena od 169 zł)
Rozmieszaną maseczkę rozprowadź równomiernie na całą twarz. Do aplikacji wystarczy użyć palców, możesz też użyć specjalnego, płaskiego pędzla. Czy maseczka z kurkumy pod oczy to dobry pomysł? Wiele drogeryjnych masek nie może być stosowanych pod oczy, ale tutaj nie ma czego się obawiać – domowy kosmetyk jest delikatny. Co więcej, kurkuma rozjaśnia też przebarwienia pod oczami.
Maseczkę należy trzymać na twarzy przez około 15–20 minut, aż do jej zaschnięcia. Do zmycia wystarczy użyć wody. Następnie musisz osuszyć twarz ręcznikiem. Jak często stosować maseczkę? W zależności od stanu twojej skóry możesz stosować ją nawet codziennie, zalecamy jednak nakładanie jej 2–3 razy w tygodniu lub raz na tydzień, jeśli zależy ci tylko na rozświetleniu twarzy.
Efekty stosowania maseczki z kurkumy na włosy
Kurkuma może być stosowana nie tylko na twarzy, ale też na włosach i skórze głowy. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym sprawdzi się doskonale przy różnych problemach. Maseczka z kurkumy na skórę głowy to dobry wybór przy łupieżu czy podrażnieniach. Kurkuma świetnie sprawdzi się przy przetłuszczających się włosach, pomaga ograniczyć łojotok.
Kurkuma w naturalny sposób lekko rozjaśnia włosy i nadaje im żółty, ciepły odcień. Jeśli nie chcesz sięgać po farby, ale chcesz zmienić coś w swoim wyglądzie – maseczka z użyciem kurkumy da ciekawy efekt. Szczególnie dobrze maseczka wypadnie na naturalnie brązowych oraz czarnych włosach. Ostrożnie z jej stosowaniem na jasnych kolorach – możesz uzyskać zbyt żółty odcień.
Kurkuma na włosy – jak nakładać?
Kurkumę na skórę głowy oraz włosy łączyć można z różnymi gotowymi maskami i odżywkami, ale najlepsze efekty da domowa maseczka z kurkumy oraz wybranego oleju do włosów. Wybierz olej, który najlepiej sprawdza się na twoich włosach. Jeśli jeszcze nie próbowałaś olejowania, to dobrym wyborem będzie olej kokosowy, migdałowy lub rycynowy. Użyć możesz też oliwy z oliwek, którą na pewno masz w kuchni!
Do maseczki potrzebujesz:
- około 100 ml wybranego oleju
- łyżeczkę kurkumy.
Kurkumę dokładnie wymieszaj z olejem i nałóż na włosy oraz skórę głowy przed myciem. Mieszankę trzymaj na włosach około 30–60, a następnie zmyj ciepłą wodą i szamponem. Taką maseczkę możesz spokojnie stosować 1–2 razy w tygodniu.
Kurkuma to przyprawa, która skrywa w sobie wiele prozdrowotnych właściwości. Włączenie jej do pielęgnacji twarzy i włosów nie jest trudne, a efekty mogą być naprawdę spektakularne!