Współczesna kobieta może starzeć się z godnością, a jednocześnie nie godzić się na widoczne oznaki upływu czasu. Naukowcy odkrywają coraz więcej substancji, które są w stanie skutecznie hamować proces starzenia się tkanek skóry. DSMO jest jedną z nich. Jak wyciąg z miazgi drzewnej może ci pomóc w walce z niechcianymi zmarszczkami?

Czym jest DMSO (dimetylosulfotlenek)?

DMSO, czyli dimetylosulfotlenek, odkryto dość przypadkowo. Stało się to w XIX w Niemczech, podczas poszukiwania tańszej metody produkcji papieru. DMSO powstał jako produkt uboczny w tym procesie. Pod wpływem tlenu substancja jest przekształcana w siarkę organiczną (MSM).

Historia DMSO

Po raz pierwszy dimetylosulfotlenek wykorzystano w celach medycznych w 1959 roku, jako środek chroniący tkanki i czerwone krwinki przed zamarzaniem. Dokładniej substancję zbadano w 1964 roku – okazało się wówczas, że ma ona znacznie więcej właściwości, które można wykorzystać w celach medycznych i weterynaryjnych.

W jakim celu stosuje się dimetylosulfotlenek?

Przede wszystkim DMSO jest dobrym rozpuszczalnikiem dla substancji zawartych w lekach i suplementach diety, a także kosmetykach. Dzięki jego obecności w składzie składniki aktywne mogą przenikać przez skórę i pokonywać jej barierę ochronną. To dlatego stosowanie DMSO na zmarszczki wyróżnia się dużą skutecznością. Charakterystyczne dla dimetylosulfotlenku jest także miejscowe zwiększanie stężenia zaaplikowanej substancji czynnej, np. podczas leczenia urazów i stanów zapalnych.

Jakie właściwości ma substancja DMSO?

Właściwości lecznicze wyciągu z miazgi drzewnej (DMSO) są cały czas badane. Przez wiele lat ta substancja organiczna była wykorzystywana wyłącznie jako preparat ułatwiający wchłanianie leków i kosmetyków. Coraz więcej osób jednak DMSO w celach estetycznych i zdrowotnych.

Jakie są najważniejsze cechy DMSO?

Substancja działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, co wykorzystuje się m.in. w łagodzeniu objawów zapalenia stawów. Wpływa także stymulująco na układ odpornościowy. DMSO usprawnia działanie układu moczowego, dzięki czemu przyczynia się do oczyszczania organizmu.

Coraz więcej mówi się o tym, że substancja wytwarzana z miazgi drzewnej ma działanie przeciwwirusowe, a nawet przeciwnowotworowe – tu jednak trzeba zachować pewną ostrożność. Znane jest natomiast działanie DMSO na układ moczowy. Stosuje się go jako lek na receptę w leczeniu śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego.

Zobacz też:
DMSO na twarz – kiedy warto używać? Poznaj zastosowania dimetylosulfotlenku!

Przeciwzmarszczkowe działanie DMSO

Stosowanie DMSO na zmarszczki to swego rodzaju nowość. Swoją skuteczność w hamowaniu procesów starzenia się skóry zawdzięcza utlenianiu się do organicznej siarki. Jest ona często nazywana minerałem piękna. Jej obecność w tkankach skóry zapewnia elastyczność, stymuluje także produkcję kolagenu i utrzymywanie połączeń pomiędzy komórkami skóry.

Warto przy tym pamiętać, że DMSO jest higroskopijny i ułatwia wnikanie substancji aktywnych. Z tego powodu warto stosować preparaty zawierające nie tylko DMSO, ale również np. wyciąg z aloesu. DMSO wpływa korzystnie na stan skóry także na inne sposoby. Likwiduje obrzęki, pomaga radzić sobie z przebarwieniami czy niezdrowym kolorytem skóry.

Bezpieczeństwo podczas stosowania DMSO na zmarszczki

DMSO jest sprzedawane w postaci bezbarwnych roztworów, o stężeniu 70-procentowym lub mniejszym. Taki roztwór możesz także przygotować samodzielnie – należy wówczas rozcieńczyć silnie stężony preparat z wodą destylowaną lub solą fizjologiczną.

Aby uzyskać najlepsze efekty podczas stosowania DMSO na zmarszczki na czole czy lwią zmarszczkę, a jednocześnie zachować bezpieczeństwo, pamiętaj, by:

 • zacząć stosowanie od niskich stężeń, np. 25%;
 • używać preparatu nie częściej niż 3-4 razy dziennie;
 • wypróbować DMSO na niewielkiej powierzchni skóry;
 • w razie stwierdzenia podrażnień lub innych problemów skórnych zaprzestać aplikowania.

Skutki uboczne stosowania DMSO

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że DMSO jest silnie działającą substancją chemiczną. Użycie jej w dużych dawkach, zarówno na skórę, jak i doustnie, może powodować poważne skutki uboczne, np.:

 • niestrawność;
 • wymioty;
 • zawroty głowy;
 • zaparcia;
 • brak apetytu;
 • podrażnienia skóry;
 • reakcje alergiczne.

Warto też pamiętać, że po utlenieniu lub redukcji DMSO wydziela dość nieprzyjemny zapach czosnku.

Czy laserowe usuwanie zmarszczek nareszcie ma naturalną alternatywę? Wypróbuj DMSO na zmarszczki i przekonaj się na własnej skórze!

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022