Ludzie posiadają na twarzy około 70 mięśni odpowiadających m.in. za możliwość przeżuwania jedzenia, ziewania oraz przede wszystkim ukazywania emocji. Tak zwane mięśnie mimiczne są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych na czole i w innych częściach twarzy. Ich pojawienie się jest wynikiem osłabiania włókien w różnych częściach ciała i jest procesem, którego nie da się całkowicie zatrzymać. Można je za to nieco opóźnić. Niektóre skutki starzenia się skóry można ponadto zlikwidować dzięki odpowiednim zabiegom. Zmarszczki na czole to obszerny temat i w naszym tekście wyjaśniamy wszystkie związane z nimi kwestie.

Zmarszczki na czole w młodym wieku – dlaczego się pojawiają?

W przypadku większości osób zmarszczki zaczynają się pojawiać około 30. roku życia. Ich natężenie wzrasta, im starsza jest dana osoba. Czasami jednak trwałe zmarszczki, czyli takie, które utrzymują się nawet wtedy, gdy dana osoba nie marszczy brwi lub się nie uśmiecha, mogą pojawić się znacznie wcześniej – u osób mających po dwadzieścia kilka lat. Jest to zazwyczaj spowodowane predyspozycjami genetycznymi. Niektórzy mają skłonności do szybszego rozpoczęcia procesu starzenia się skóry i nie mają na to dużego wpływu. Istnieją też jednak inne czynniki, które przyczyniają się do szybszego powstawania zmarszczek.

Jakie są inne przyczyny poziomych zmarszczek na czole?

Istnieją czynniki, które przyczyniają się do zwiększonego prawdopodobieństwa przyspieszonego pojawienia się zmarszczek i nie mają związku z predyspozycjami genetycznymi. Należą do nich:

●       mimowolne napinanie twarzy – większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na co dzień marszczy brwi, na przykład skupiając się na wykonywanej czynności. Może to się przyczynić do trwałego osłabiania włókien kolagenowych;

●       niewłaściwe odżywianie się – brak zapewniania odpowiednich witamin może wpływać na gorszy stan cery. Oprócz tego zbyt częste jedzenie fast foodów oraz przetworzonej żywności szkodzi nie tylko na układ pokarmowy, lecz także na stan skóry;

●       palenie papierosów i spożywanie alkoholu – picie lampki wina od czasu do czasu nie powinno zaszkodzić, jednak nadużywanie wysokoprocentowych trunków znacząco niszczy twarz. Podobne działanie ma dym papierosowy i substancje zawarte w tych produktach;

●       brak odpowiedniej pielęgnacji – wysuszona skóra jest czymś uwarunkowanym genetycznie, jednak jeśli nie jest ona nawilżana, może doprowadzić do szybszego osłabienia kondycji cery;

●       niedostateczne nawodnienie – brak dostarczania właściwej ilości płynów może mieć wpływ na osłabienie organizmu. W przypadku większości osób prowadzących siedzący tryb życia optymalną ilością wody będzie 1,5 litra;

●       zbyt częste opalanie się i korzystanie z solarium – czasami aż trudno się oprzeć leżeniu plackiem na plaży w pełnym słońcu. Brak stosowania kremów z filtrem przyczynia się jednak do uszkodzeń warstw wewnątrz skóry. Podobnie działają regularne wizyty w solarium;

●       niedostateczna ilość snu – powtarzane 8 godzin snu to mit, ponieważ każda osoba potrzebuje innej ilości odpoczynku. U niektórych będzie to jedynie 6, inni wymagają 9 godzin snu. Ważne jest to, by znaleźć odpowiednią ilość i trzymać się jej regularnie.

Zapobieganie bruzdom na czole dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Brak właściwej pielęgnacji może spowodować przyspieszone pojawienie się zmarszczek na czole. O czym jednak powinno się pamiętać podczas pielęgnacji? Przede wszystkim twarzy nie należy myć zwykłym mydłem, które może ją wysuszać. Warto kupić specjalny żel lub piankę do twarzy. Należy także pamiętać o tym, by każdego dnia zmywać makijaż i nie chodzić w nim spać. Oprócz tego warto zainwestować w kremy nawilżające z odpowiednimi składnikami. Szukać powinno się przede wszystkim preparatów z witaminami A i E, a także substancjami przeciwutleniającymi i regeneracyjnymi.

Zobacz też:
Sucha skóra twarzy – jak o nią zadbać? Jak dobierać kosmetyki?

Co jeszcze można zrobić, by ustrzec się przed zmarszczką na czole?

Świetną metodą na wypełnienie zmarszczek na czole będzie stosowanie odżywczych maseczek. Możesz kupić gotowe produkty w drogeriach lub samodzielnie przygotować własny preparat z wykorzystaniem produktów spożywczych. Rzeczami, które warto wykorzystać, są sok z białej kapusty oraz cytryny, a także miód. Całość należy pozostawić na twarzy na kilka minut, by dobroczynne czynniki zdążyły wniknąć do twarzy. Procedurę warto połączyć z relaksacyjną muzyką, która pomoże się odprężyć i przyniesie spokój dla ciała i ducha.

Face fitness a bruzda na czole

Innym sposobem na przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczek są ćwiczenia twarzy. Tak zwany face fitness składa się z aktywności polegających na stopniowym naprężaniu i rozluźnianiu mięśni czoła czy wokół ust. Proces ten pomaga poprawić elastyczność tych partii mięśni, dzięki czemu opóźnia się proces osłabienia włókien. Podobnym działaniem charakteryzuje się specjalna joga twarzy. Równie skuteczne jest regularne wykonywanie masażu twarzy. Masowanie warto praktykować przed snem, ponieważ pomoże to się wyciszyć po całym dniu i wpłynie pozytywnie na jakość snu.

Jak pozbyć się zmarszczek na czole domowymi sposobami?

Oprócz wspomnianych powyżej sposobów istnieją też inne metody, które pomagają w zapobieganiu powiększania się zmarszczek. Są to peelingi, które można kupić lub samodzielnie wykonać. Kosmetyki te powinny być jednak stosowane ostrożnie. Nie mogą ich stosować osoby z cerą wrażliwą, naczynkową i skłonną do podrażnień, ponieważ preparaty spowodują powiększenie niepożądanych objawów. Wszyscy inni mogą jednak wypróbować peeling z kawy wykonany z fusów. Świetne efekty daje również peeling z cukru (zazwyczaj brązowego) lub soli z dodatkiem witaminy E, lub miodu.

Co na zmarszczki na czole będzie najlepsze?

Zmarszczki poprzeczne czoła można opóźnić lub nieco wygładzić używając odpowiednich olejów roślinnych. Ich stosowanie może polegać na dodawaniu ich do potraw lub nacieraniu twarzy odpowiednimi rodzajami tłuszczy. Szczególnie często poleca się olej arganowy, który często jest składnikiem kosmetyków regenerujących. Równie dobrze sprawdza się jednak olej lniany, który fenomenalnie łagodzi wszelkie podrażnienia. Innym polecanym tłuszczem jest olej kokosowy, który można dodawać do sałatek lub wklepywać w twarz. Do rozprowadzania po ciele nadaje się również olej rycynowy z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny.

Jakie są zabiegi na zmarszczki na czole?

Oprócz stosowania kremów, maseczek czy masaży można także zdecydować się na zabieg medycyny estetycznej. Nie jest to żaden powód do wstydu, a wśród ofert salonów można znaleźć naprawdę wiele zabiegów.

Wypełnianie zmarszczek

To jeden z najpopularniejszych zabiegów korekcyjnych. Wykonywany w miejscowym znieczuleniu polega na wprowadzeniu pod skórę kwasu hialuronowego, który odbudowuje włókna kolagenowe. Często łączy się to także z wszczepienie toksyny botulinowej, która powoduje zmniejszenie napięcia mięśni twarzy.

Zabieg laserowy

Laser frakcyjny to metoda stosowana do walki przede wszystkim z płytkimi zmarszczkami. Mikrowiązki uszkadzają wówczas pewne tkanki w głębi skóry, dzięki czemu możliwa jest żywsza regeneracja, której efektem są wygładzone zmarszczki.

Przeszczep tłuszczu

Ta stosunkowo mało znana metoda polega na przeszczepieniu tłuszczu w wersji nano fat. Zawiera on komórki macierzyste trwale wypełniające zmarszczki. Z racji korzystania z własnej tkanki pacjentów, nie ma tutaj ryzyka reakcji alergicznej.

Zmarszczki na czole to nie powód do zmartwień. Warto zapobiegać ich powstawaniu poprzez odpowiedni tryb życia, a gdy już się pojawią, można zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki lub zdecydować się na usługi medycyny estetycznej.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021