Substancja, o której będziemy pisać, czyli olej rycynowy, jest wytłaczana z jednorocznej rośliny często spotykanej w polskich ogródkach. Ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Wzbogacony olej to już olejek rycynowy, który jest bardzo szeroko wykorzystywany w pielęgnacji. Jakie są jego właściwości i do czego można go wykorzystać? Czy można go stosować również wewnętrznie? Poznaj odpowiedzi. Zapraszamy do lektury!

Olej rycynowy – właściwości

Olej rycynowy to produkt o naturalnym pochodzeniu. Jest on wytłaczany z nasion rośliny dość często uprawianej w Polsce, czyli rącznika pospolitego. Substancja, od której pochodzi nazwa oleju, czyli rycyna, jest silnie trująca. Dopiero proces tłoczenia na zimno sprawia, że zostaje ona zneutralizowana, a powstały produkt można bezpiecznie stosować.

W swoim składzie czysty olej rycynowy zawiera białka, minerały i kwasy tłuszczowe. Szczególnie ważnym składnikiem jest witamina E, będąca bardzo silnym przeciwutleniaczem.

Olejek rycynowy w pielęgnacji

Czysty często jest wzbogacany dodatkowymi składnikami, a taką mieszaninę określa się już jako olejek rycynowy. Można go podawać doustnie lub aplikować na wybrane miejsce na ciele podczas rutyny pielęgnacyjnej. Olej i olejek ma właściwości:

  • nawilżające;
  • wzmacniające;
  • przeciwzapalne;
  • przeciwbakteryjne.

Olejek doskonale nadaje się do walki z dolegliwościami dermatologicznymi, oparzeniami słonecznymi i infekcjami. Jest także nieodzowny w przypadku problemów z układem trawiennym – niewielka ilość olejku wywołuje efekt przeczyszczający.

Olej rycynowy – zastosowanie

Jak stosować olejek rycynowy? Wspomnieliśmy już o podstawowych dwóch sposobach, czyli aplikacji zewnętrznej i doustnej. To, w jaki sposób go wykorzystasz, zależy przede wszystkim od problemu, z jakim chcesz się zmierzyć.

Olej rycynowy – zastosowanie wewnętrzne

Olejek stosowany wewnętrznie ma przede wszystkim pobudzić układ trawienny do pracy. Znane jest jego działanie przeczyszczające. Olej pomaga w przypadku bardzo silnych zaparć. Podanie 1-2 łyżek stołowych przynosi natychmiastowe efekty.

Warto pamiętać, że doustne zażywanie olejku rycynowego powinno być wyłącznie doraźne. Przyjęcie substancji podrażnia jelita, co wywołuje wspomniany efekt. Stosowanie jej przez dłuższy okres może powodować poważne skutki uboczne.

Olej rycynowy – zastosowanie na ciało

Olejek to świetny oręż do walki z problemami skórnymi. Wypróbuj taką kurację, jeżeli zmagasz się z:

  • oparzeniami słonecznymi;
  • infekcją grzybiczą;
  • kurzajkami;
  • rozstępami;
  • drobnymi rankami;
  • brakiem elastyczności skóry.

Regularne wcieranie w ciało olejku rycynowego sprawi, że nieestetyczne problemy skórne nie będą ci już doskwierać. Olej przyspiesza gojenie, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a przy okazji nawilża. Obszar skóry poddany pielęgnacji będzie się także zacznie lepiej prezentować. 

Zobacz też:
Olejek z oregano – dowiedz się, jak zadbać o zdrowie, skórę i włosy z tym naturalnym produktem

Wzbogacony olej rycynowy na włosy

Wzbogacony dodatkowymi składnikami olej rycynowy jest znany z korzystnego wpływu na wygląd włosów. Jeśli będziesz go nakładać, powinny zniknąć również inne problemy:

Olejek rycynowy na twarz

Olej rycynowy z powodzeniem można aplikować także na twarzy. Nadaje się do:

  • mycia skóry;
  • pozbywania się resztek makijażu;
  • rozjaśniania przebarwień;
  • zwalczania pierwszych oznak starzenia;
  • walki z trądzikiem;
  • łagodzenia oparzeń słonecznych.

Wiele osób stosuje olejek rycynowy do uzyskania efektu długich, gęstych rzęs i wyrazistych brwi. Wystarczy codziennie wmasowywać substancję, pozostawiać na pół godziny, a następnie zmyć. Olejek stosowany w ten sposób jest w pełni bezpieczny i bardzo efektywny.

Olejek rycynowy na paznokcie

Łamliwe paznokcie to dość częsty problem. Hybrydy to jedynie czasowe rozwiązanie, a nie każdy może ich używać ze względu np. na reakcje alergiczne. Jednym ze skuteczniejszych i prostszych sposobów na poprawę sytuacji jest stosowanie oleju rycynowego.

Wcieranie substancji w płytkę paznokcia i skórki sprawi, że dłonie będą prezentowały się znacznie lepiej niż dotychczas. Kruchość i rozdwajanie paznokci nie będą już kłopotem. Wystarczy nałożyć olejek rycynowy, zabezpieczyć dłonie (np. bawełnianymi rękawiczkami) i zaczekać przynajmniej pół godziny.

Olejek rycynowy – cena

Cena, jaką zapłacisz za olejek, może różnić się w zależności od producenta. Nie jest to jednak wielki wydatek. Za pół litra olejku przeważnie trzeba zapłacić około 20 złotych. Warto pamiętać, że najlepsze są te produkty, które zostały odpowiednio wzbogacone i przystosowane właśnie do pielęgnacji. Każdy, kto zastanawia się nad produktem pielęgnacyjnym o wszechstronnym działaniu, powinien sięgnąć po olejek rycynowy. Może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Warto docenić przede wszystkim jego uniwersalność. Niezależnie od tego, czy postanowisz stosować wzbogacony olej rycynowy na ciało, włosy, twarz czy paznokcie, widoczne efekty dostrzeżesz bardzo szybko.



Powiązane artykuły:
Archiwum: grudzień 2021