Jak długo zapuszcza się brodę? To kwestia indywidualna. Jeśli chcesz się cieszyć bujnym zarostem, musisz odczekać 10–12 tygodni. Pamiętaj jednak, że zadbany zarost już po miesiącu może robić wrażenie – o ile w porę zadbasz o jego odpowiednią pielęgnację.

Broda – dlaczego wciąż jest modna?

Kiedy zaczęła się moda na brodę? Na dobrą sprawę w czasach starożytnych. W Egipcie faraonów nosili ją bogacze i wpływowi dostojnicy, w antycznej Grecji broda była symbolem siły. Przez wieki zmieniały się jej kształt oraz długość, czasem na krótko ustępowała ona gładkim policzkom. Od kilku lat noszenie brody jest po prostu modne, na co wpływa styl znanych celebrytów oraz rosnące zainteresowanie salonami barberskimi. Chcesz dołączyć do grona brodaczy? Zapoznaj się z naszymi poradami i zapuść brodę! 

Jak zapuścić zarost? 

Wiesz już, jak szybko rośnie broda i kiedy możesz spodziewać się zadowalających efektów. Jak jednak przygotować się do zapuszczania zarostu? 

Przede wszystkim nastaw się psychicznie. Piękna broda nie powstaje z dnia na dzień. Zanim twój zarost zacznie wyglądać jak broda z prawdziwego zdarzenia, musisz sobie jakoś poradzić z kilkudniowym zarostem i zarzutami, że nie dbasz o swój wygląd. Co może ci pomóc? Odpowiednia pielęgnacja i stylizacja, dzięki czemu rosnąca broda będzie zadbana, a ty zachowasz elegancki wygląd. 

Jak dbać o tygodniowy zarost?

Najtrudniejszym okresem mogą się dla ciebie stać pierwsze dni zapuszczania brody. Kilkudniowy zarost nie każdemu pasuje, nie jest też mile widziany na każdym stanowisku pracy. Dodatkowo rosnące włoski mogą drapać, co niekoniecznie spodoba się twojej dziewczynie. Aby uniknąć takich problemów, zadbaj o przyszłą brodę już na tym etapie. 

Nadaj kształt swojej brodzie

Kilkudniowy zarost może stać się twoją ozdobą, jeśli w porę zaczniesz dbać o odpowiednią stylizację. Zastanów się, jaka broda jest twoim marzeniem i od samego początku pracuj nad jej kształtem. Pamiętaj, że ważne jest dbanie o zarost w rejonie szyi, a dokładniej o to, by linia włosów przebiegała między górną a dolną granicą jabłka Adama. Pamiętaj również o tym, by gładko golić skórę wokół brody. Dzięki temu będziesz wyglądać schludnie, a twój zarost od pierwszych dni będzie intrygował swym kształtem.

Z jakich kosmetyków możesz skorzystać?

Formowanie zarostu to ważna sprawa, na tym jednak zabiegi pielęgnacyjne związane z przyszłą brodą nie powinny się zakończyć. Jeśli chcesz dobrze wyglądać, sięgnij po specjalne balsamy lub olejki do brody. Dzięki takim kosmetykom zatroszczysz się zarówno o zarost, jak i znajdującą się pod nim skórę. Takie zabiegi mogą korzystnie wpłynąć na twój wygląd, a jednocześnie poprawią ci samopoczucie. 

Zobacz też:
Kosmetyki na przebarwienia na twarzy – ranking [cnt-year]. Krem, serum czy żel?

Dlaczego warto korzystać z olejków?

Olejki do brody świetnie sprawdzają się przy krótszym zaroście. Dzięki nim możesz nie tylko poprawić jego formę, ale też zadbać o odpowiednie nawilżenie i zmiękczenie włosków. Jakie składniki są mile widziane w takich olejkach? Przede wszystkim naturalne oleje roślinne, np. olejek arganowy lub jojoba.

Co powinieneś wiedzieć o balsamach do brody?

Gdy twój zarost będzie już nieco dłuższy, możesz zastąpić olejki balsamami. W ich składzie znajdziesz oleje roślinne oraz takie dodatki, jak masło kakaowe czy wosk pszczeli. Dzięki takim balsamom twój zarost stanie się gładszy, a układanie go będzie znacznie łatwiejsze.

Jakie brody są najmodniejsze? 

Broda brodzie nierówna, a barberskie trendy stale się zmieniają. Jeszcze nie tak dawno trwała moda „na drwala”. Na co możesz postawić obecnie? 

Zarost w kształcie paska

Zarost w kształcie paska był modny na przełomie XVIII i XIX wieku, a w ostatnich latach wrócił w wielkim stylu. Brak wąsów oraz zarost trzymający się linii szczęki to ciekawe rozwiązanie. Jeśli masz owalną twarz, taki zarost może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

Jak zapuścić kozią brodę? 

Kozia bródka to stylizacja, która wciąż cieszy się wielkim powodzeniem. Jeśli lubisz nieco buntowniczy styl lub chcesz w prosty sposób wyszczuplić twarz, taki rodzaj zarostu może się okazać strzałem w dziesiątkę. 

Czym wyróżnia się taki zarost? Wąsy i broda są tu ze sobą połączone, a gładko ogolone policzki pięknie z nimi kontrastują. Co musisz zrobić,by osiągnąć taki efekt? Zapuść brodę, a gdy osiągnie długość 10 mm:

  • skróć zarost do 7mm,
  • podetnij wąsy nad górną wargą, 
  • oczyść kąciki ust i pola pod dolną wargą,
  • zaznacz kontury zarostu na linii wąsy–podbródek, 
  • pozostaw zarost od linii żuchwy do grdyki, 
  • zetnij pozostały zarost,
  • ogól gładko policzki i szyję poniżej zarostu.

Zapuszczanie brody to dość długi proces, który wymaga sporo cierpliwości. Pamiętaj, że zanim osiągniesz wymarzony efekt, będziesz musiał zadbać o kilkudniowy zarost oraz w porę nadać mu odpowiedni kształt.Powiązane artykuły:
Archiwum: marzec 2021