Czasem zauważalne są wyraźne podkowy pod oczami, fioletowe, szare lub sine. Jest to nie tylko nieestetyczne, lecz może nawet być oznaką choroby. W większości przypadków sińce pod oczami powstają w efekcie przemęczenia i niewłaściwego trybu życia. W takich sytuacjach trzeba się porządnie wyspać -znikają samoczynnie po zlikwidowaniu przyczyny. Kiedy stanowią powód do obaw i należy sprawdzić ich przyczynę?
Worki pod oczami – dlaczego powstają?
Gdy zauważasz cienie pod oczami, tak naprawdę widzisz prześwitujące przez skórę naczynia krwionośne. W okolicach oczu skóra jest cieńsza niż gdziekolwiek indziej na ciele. Sińce pod oczami są szczególnie łatwo zauważalne wśród osób z cerą naczynkową, u których naczynia krwionośne znajdują się w płytszych warstwach niż u większości.
Czasem zdarzają się bardziej żółte, a czasem wyraźnie fioletowe cienie pod oczami. Dzieje się tak w wyniku różnych zabarwień skóry i uwarunkowania genetycznego naczynek. Brązowe cienie pod oczami spotykane są wśród osób narażonych na nadmierną ekspozycję na działanie promieni słonecznych. Zabarwienie i opuchlizna są też zależne od przyczyn worków pod oczami.
Cienie pod oczami – przyczyny
Czasem sińce pod oczami mogą być wynikiem anatomii twojej twarzy. W takim przypadku niewiele da się zrobić, aby im zaradzić. Głęboko osadzone w czaszce oczy sprawiają, że oczodoły wydają się bardziej wklęsłe niż u większości ludzi. W efekcie skóra wokół nich zdaje się ciemniejsza. Jeśli dodatkowo masz naturalnie cienką skórę, sine oczy będzie bardzo ciężko zlikwidować. Możesz spróbować zatuszować podkowy pod oczami kosmetykami lub makijażem. Można próbować rozjaśniać cienie za pomocą zabiegów medycyny estetycznej, np. kwasu hialuronowego.
Cienie pod oczami u mężczyzn i kobiet
Siniaki pod oczami najczęściej pojawiają się wskutek nieodpowiedniego trybu życia. Wielu przepracowanych dorosłych skarży się na sińce pod oczami i szuka sposobów na ich skuteczne zatuszowanie. Najczęstsze przyczyny cieni pod oczami to:
- niewystarczająca dzienna ilość snu,
- niezdrowa dieta, która nie dostarcza twojemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin,
- za mała lub za duża ilość mikro– i makroelementów w twoim organizmie,
- przewlekły stres i przemęczenie organizmu w połączeniu z nieadekwatnym wypoczynkiem,
- zbyt częste lub długie opalanie skóry twarzy – pamiętaj, że nadmierna ekspozycja na promienie UV działa niekorzystnie na cały twój organizm. Może mieć działanie rakotwórcze i przyspieszające procesy starzenia się skóry i całego organizmu,
- niewłaściwa pielęgnacja skóry – źle dobrane do twojej cery kosmetyki lub po prostu przesadnie agresywne traktowanie skóry podczas mycia i demakijażu,
- odwodnienie – wbrew pozorom nie oznacza to tylko za małych ilości wody. Twój organizm może się też odwodnić przez za dużą ilość kawy lub herbaty,
- alkohol i tytoń też często powodują sińce pod oczami,
- przyjmowanie niektórych leków, szczególnie takich o działaniu hormonalnym.
Najbardziej zauważalne cienie pod oczami u mężczyzn i kobiet są po nieprzespanej nocy – w szczególności, gdy poprzedniego wieczoru piłeś/aś duże ilości alkoholu. Jeśli połączysz to z małym spożyciem wody i dużą dawką słonych przekąsek – sińce pod oczami gwarantowane. Takie traktowanie twojego organizmu prowadzi do zatrzymania wody w twoim organizmie. Objawia się to często obrzękiem i cieniami wokół oczu. Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i każde zaniedbanie od razu się na niej odbija. W takim przypadku pomoże okład z torebek herbaty.
Worki pod oczami u dziecka
Jakie są przyczyny podkrążonych oczu u dzieci? Ciężko tu mówić o stresie, używkach i innych powyższych czynnikach, które są typowe dla stylu życia osób dorosłych. Worki pod oczami u dziecka mogą wydawać ci się bardzo niepokojące. Nie zawsze jest to jednak powód do obaw. Zanim udasz się z maluchem do lekarza, obserwuj rozwój wydarzeń.
Najczęstsze przyczyny sińców pod oczami wśród dzieci to alergie, niedobór żelaza i choroby pasożytnicze. Czasem jest to też objaw zapalenia spojówek bądź infekcji układu moczowego. Jeżeli zauważysz u swojego dziecka długo utrzymujące się sińce pod oczami i inne niepokojące objawy towarzyszące, udaj się z nim do lekarza.
Sińce pod oczami – przyczyny o podłożu chorobowym
Jeżeli żadne powyższe przyczyny worków pod oczami nie wydają się prawdopodobne w twoim przypadku, powód może leżeć po stronie choroby. Dolegliwości, które są powiązane z zasiniałą skórą wokół oczu to:
- nadciśnienie tętnicze – towarzyszą mu częste bóle głowy, kołatanie serca, bezsenność,
- anemia – objawia się osłabieniem organizmu, gorszą koncentracją, zawrotami głowy, bladą skórą, przyspieszoną akcją serca i zauważalnymi cieniami pod oczami,
- niedoczynność tarczycy – powoduje opuchnięcia i cienie wokół oczu przez przenikanie cząsteczek cukru pod skórę twarzy,
- choroby wątroby, nerek lub śledziony – kiedy twój układ moczowy lub inne funkcje organizmu są rozstrojone, zauważysz u siebie sińce pod oczami, a także ból brzucha, mniejszy apetyt, częstomocz i bóle lędźwi,
- obecność pasożytów – wykryjesz je dokładnie obserwując swój organizm. Towarzyszą im uciążliwe bóle brzucha, nagła utrata masy ciała, osłabienie organizmu i podkowy pod oczami,
- cukrzyca – udaj się na diagnozę tej choroby, jeżeli zaobserwujesz też zwiększone pragnienie, spadek wagi, przewlekłe osłabienie i częstomocz.
Sińce pod oczami są powodem do obaw o zdrowie jedynie, gdy utrzymują się przez dłuższy czas i nie mają związku z przemęczeniem organizmu lub nieprawidłowym odżywianiem. Jeśli przyczyna cieni pod oczami jest trudna do ustalenia, udaj się na wizytę u lekarza.