Piercing

Kolczyk w pępku – pielęgnacja i gojenie. Przebieg i cena piercingu pępka

Kolczyk w pępku to bardzo subtelna ozdoba. Jej wykonanie może stawiać wiele pytań przed paniami zainteresowanymi piercingiem pępka. Na szczęście, wiedza na temat tego typu zabiegu okazuje się niezwykle pomocna przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Noszenie biżuterii i przekłuwanie ciała to temat stary jak świat. Popularność piercingu nie maleje, a rosnąca liczba profesjonalnych piercerów sprawia, że tego typu zabieg można wykonać bezpiecznie i szybko. Kolczyk w pępku to jeden z najbardziej popularnych rodzajów piercingu wybieranych przez panie. Przed zapisaniem się na zabieg, warto zorientować się, jak będzie on przebiegał i jak wygląda proces gojenia się ciała. 

Kolczyk do pępka – jak wybrać? Rodzaje kolczyków

Kolczyk w pepku–pielegnacja Przebieg i cena piercingu pepka kolczyk do pepka–jak wybrac

Pierwszy kolczyk do pępka powinien być sterylny, wykonany z tytanu i bez wiszących ozdób. Najczęściej jest on dostępny w studio piercingu, gdzie prawdopodobnie zostanie przedstawionych kilka wzorów do wyboru. Z zakupem kolczyka z innego materiału oraz zdobionego należy wstrzymać się aż do wygojenia rany. Bardzo istotnym elementem jest indywidualne dobranie rozmiaru kolczyka.

Po kilku miesiącach od piercingu pępka, a więc po całkowitym wygojeniu rany, można rozejrzeć się za innym kolczykiem. Do wyboru pozostaje mnóstwo wzorów o różnych kształtach i w różnych kolorach. Warto pamiętać, że dobrze dobrany rozmiar kolczyka do pępka wpływa nie tylko na efekt, ale również na bezpieczeństwo miejsca piercingu i komfort noszenia.

Piercing pępka – jak wygląda zabieg?

Umawiając się na piercing pępka w profesjonalnym salonie piercingu, z pewnością otrzymasz potrzebne informacje. Jeśli już teraz chcesz dowiedzieć się, co czeka cię w dniu zabiegu, jak i w kolejnych dniach po przekłuciu pępka, zapraszamy do dalszej lektury.

Przed wykonaniem zabiegu piercer zdezynfekuje skórę i zaznaczy specjalnym markerem miejsce przekłucia. Następnie płynnym ruchem, za pomocą sterylnej igły, przebije skórę i od razu nałoży kolczyk. Po wykonaniu zabiegu zostanie założony lekki, oddychający opatrunek, który zapobiegnie ewentualnemu zahaczeniu się świeżo zrobionego kolczyka o elementy ubrań. 

Sterylność podczas zabiegu jest niezwykle ważna i to od niej zależy bezpieczeństwo klienta oraz to, czy proces gojenia się skóry przebiegnie prawidłowo. Z tego powodu, kolczyk w pępku należy zawsze wykonywać w profesjonalnym studio piercingu, u doświadczonego piercera.

Kolczyk w pępku – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do zrobienia kolczyka w pępku są:

  • ciąża;
  • cukrzyca; 
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • stany zapalne skóry w miejscu piercingu.

Jeśli występują inne, niewymienione wyżej dolegliwości, należy zapytać o bezpieczeństwo zabiegu lekarza pierwszego kontaktu. Warto także powiadomić piercera o ewentualnych wątpliwościach co do zaistnienia przeciwwskazań.

Pępek po przekłuciu – pielęgnacja

Po założeniu kolczyka mogą pojawić się takie objawy jak zaczerwieniony pępek i obrzęk. Z dziurki może wypływać osocze, czyli przejrzysta, lekko żółta wydzielina. Z każdym kolejnym dniem po przekłuciu objawy ustępują.

Zaklejanie pępka po zrobieniu kolczyka

Przez pierwszy tydzień po przekłuciu należy zabezpieczać pępek, gdyż gojąca się skóra jest jeszcze bardzo wrażliwa, a nawet lekkie pociągnięcie czy zaczepienie kolczyka może powodować ból lub – co gorsza – doprowadzić do naderwania skóry i innych powikłań. Z tego powodu niezbędne jest zaklejanie pępka w czasie dnia. Zabezpieczy to również ranę przed brudem i drobnoustrojami. 

Przemywanie pępka po zrobieniu kolczyka

W pielęgnacji po wykonaniu piercingu stosuje się preparat Octenisept do przemywania pępka. Jest on dostępny w butelce z atomizerem i właśnie w taki sposób należy go stosować. Alternatywą dla Octeniseptu jest roztwór soli fizjologicznej. Pępek przemywa się 2 lub 3 razy dziennie. 

Podczas kąpieli można używać mydła antybakteryjnego, dostępnego w każdej aptece. Mydło należy jednak starannie spłukać, aby nie pozostawało w okolicy przekłucia. Po kąpieli wystarczy delikatnie osuszyć kolczyk i skórę za pomocą chusteczki jednorazowej.

Zobacz też:
Nostril, czyli delikatny kolczyk w nosie. Czy piercing nosa jest bolesny? Jaki kolczyk do nosa wybrać? Jak powinna wyglądać pielęgnacja?

Świeże przekłucie pępka – czego unikać?

Kolczyk w pępku pielęgnacja Przebieg i cena piercingu pępka jak-dlugo-goi-siekolczyk w pępku

W pierwszych dniach po zrobieniu piercingu pępka należy zrezygnować z aktywności fizycznej, w szczególności takiej, która obejmuje partie brzucha. Warto też ograniczyć używki. Zarówno papierosy, jak i alkohol negatywnie wpływają na gojenie się skóry.

Jak długo goi się kolczyk w pępku?

Skóra w miejscu przekłucia goi się przez kilka miesięcy. W tym czasie nie należy wyciągać kolczyka, gdyż dziurka może zarosnąć. W czasie gojenia należy szczególnie dbać kolczyk, zwracając uwagę, czy nie pojawił się brud w pępku i w okolicy dziurki. Do oczyszczania pępka najlepiej stosować wówczas wyłącznie mydło antybakteryjne i hipoalergiczne, aby uniknąć zakażenia.

Organizm człowieka reaguje w różny sposób, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów w okolicy pępka, należy zgłosić się do piercera. Niedopuszczalne jest, aby w miejscu przekłucia pojawiła się wydzielina ropna. Aby nie dopuścić do podrażnienia, w czasie gojenia skóry nie należy bez potrzeby dotykać pępka, a tym bardziej bawić się kolczykiem.

Warto co jakiś czas sprawdzać, czy kulka – zabezpieczenie kolczyka – nie odkręciła się, gdyż jeśli kolczyk wypadnie, dziurka może zarosnąć. W tym celu należy dokładnie umyć dłonie i delikatnie dokręcić kuleczkę przez jednorazowe rękawiczki. Kolczyki w pępku przez okres gojenia najlepiej dotykać po dezynfekcji rąk.

Kolczyk w pępku – cena

Cena piercingu pępka jest różna w zależności od lokalizacji studia. Najczęściej waha się ona od 100 do 200 zł. Przed wykonaniem kolczyka należy zaopatrzyć się w preparat Octenisept oraz mydło antybakteryjne. 

Czy warto zrobić kolczyk w pępku?

Kolczyk w pępku z pewnością stanowi piękną ozdobę ciała w sezonie na bikini. Obecna moda na krótkie bluzeczki sprawia, że okolice pępka również są chętnie eksponowane. Na ogół jednak pępek jest miejscem zakrywanym, dlatego kolczyk jest niczym tatuaż w dyskretnym miejscu. To sprawia, że większość kobiet decyduje się na kolczyk w pępku głównie dla własnej satysfakcji, by podkreślić niezależność i urodę w oczach swoich i ewentualnego partnera. 

Oczywiście, mogą pojawić się głosy, że kolczyk w pępku nie jest potrzebny, by podkreślać atrakcyjność. W ten sposób można jednak podważyć nawet tak powszechną czynność jak codzienne wykonywanie makijażu. W związku z tym warto traktować kolczyk w pępku w taki sam sposób jak robienie tatuaży, przedłużanie rzęs lub noszenie biżuterii w każdym innym miejscu.

Często tego typu zabiegi wynikają z marzeń, pragnienia wyrażenia siebie oraz czucia się dobrze we własnym ciele. Taka motywacja wydaje się być tutaj jak najbardziej rozsądna. Decyzja o piercingu pępka powinna być świadoma i przemyślana. W studiu możesz wykonać zabieg tylko jako osoba pełnoletnia lub za wcześniejszą zgodą i w obecności opiekuna prawnego.

Ostatnią kwestią, która z pewnością nurtuje zainteresowane piercingiem panie jest to, czy kolczyk w pępku boli. Okazuje się, że profesjonalnie wykonany kolczyk w pępku powoduje niewielki ból. Ponadto doświadczony piercer sprawnie i szybko przebije skórę, a to z pewnością wpłynie na mniejszą intensywność przykrych doznań.Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: