Noszenie biżuterii i przekłuwanie ciała to temat stary jak świat. Popularność piercingu nie maleje, a rosnąca liczba profesjonalnych piercerów sprawia, że tego typu zabieg można wykonać bezpiecznie i szybko.

Kolczyk w pępku to jeden z najbardziej popularnych rodzajów piercingu wybieranych przez panie. Przed zapisaniem się na zabieg, warto zorientować się, jak będzie on przebiegał i jak wygląda proces gojenia się ciała. 

Kolczyk do pępka – jak wybrać? Rodzaje kolczyków

Kolczyk w pepku–pielegnacja Przebieg i cena piercingu pepka kolczyk do pepka–jak wybrac

Pierwszy kolczyk do pępka powinien być sterylny, wykonany z tytanu i bez wiszących ozdób. Najczęściej jest on dostępny w studio piercingu, gdzie prawdopodobnie zostanie przedstawionych kilka wzorów do wyboru.

Z zakupem kolczyka z innego materiału oraz zdobionego należy wstrzymać się aż do wygojenia rany. Bardzo istotnym elementem jest indywidualne dobranie rozmiaru kolczyka.

Kiedy możesz kupić nowy kolczyk?

Po kilku miesiącach od piercingu pępka, a więc po całkowitym wygojeniu rany, można rozejrzeć się za innym kolczykiem. Do wyboru pozostaje mnóstwo wzorów o różnych kształtach i w różnych kolorach. Warto pamiętać, że dobrze dobrany rozmiar kolczyka do pępka wpływa nie tylko na efekt, ale również na bezpieczeństwo miejsca piercingu i komfort noszenia.

Piercing pępka – jak wygląda zabieg?

Umawiając się na piercing pępka w profesjonalnym salonie piercingu, z pewnością otrzymasz potrzebne informacje. Jeśli już teraz chcesz dowiedzieć się, co czeka cię w dniu zabiegu, jak i w kolejnych dniach po przekłuciu pępka, zapraszamy do dalszej lektury.

Przed wykonaniem zabiegu piercer zdezynfekuje skórę i zaznaczy specjalnym markerem miejsce przekłucia. Następnie płynnym ruchem, za pomocą sterylnej igły, przebije skórę i od razu nałoży kolczyk. Po wykonaniu zabiegu zostanie założony lekki, oddychający opatrunek, który zapobiegnie ewentualnemu zahaczeniu się świeżo zrobionego kolczyka o elementy ubrań. 

Sprawdź opinie o salonie piercingu

Sterylność podczas zabiegu jest niezwykle ważna i to od niej zależy bezpieczeństwo klienta oraz to, czy proces gojenia się skóry przebiegnie prawidłowo. Z tego powodu, kolczyk w pępku należy zawsze wykonywać w profesjonalnym studio piercingu, u doświadczonego piercera.

Kolczyk w pępku – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do zrobienia kolczyka w pępku są:

  • ciąża;
  • cukrzyca; 
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • stany zapalne skóry w miejscu piercingu.

Jeśli występują inne, niewymienione wyżej dolegliwości, należy zapytać o bezpieczeństwo zabiegu lekarza pierwszego kontaktu. Warto także powiadomić piercera o ewentualnych wątpliwościach co do zaistnienia przeciwwskazań.

Pępek po przekłuciu – pielęgnacja

Po założeniu kolczyka mogą pojawić się takie objawy jak zaczerwieniony pępek i obrzęk. Z dziurki może wypływać osocze, czyli przejrzysta, lekko żółta wydzielina. Z każdym kolejnym dniem po przekłuciu objawy ustępują.

Zaklejanie pępka po zrobieniu kolczyka

Przez pierwszy tydzień po przekłuciu należy zabezpieczać pępek, gdyż gojąca się skóra jest jeszcze bardzo wrażliwa, a nawet lekkie pociągnięcie czy zaczepienie kolczyka może powodować ból lub – co gorsza – doprowadzić do naderwania skóry i innych powikłań. Z tego powodu niezbędne jest zaklejanie pępka w czasie dnia. Zabezpieczy to również ranę przed brudem i drobnoustrojami. 

Przemywanie pępka po zrobieniu kolczyka

W pielęgnacji po wykonaniu piercingu stosuje się preparat Octenisept do przemywania pępka. Jest on dostępny w butelce z atomizerem i właśnie w taki sposób należy go stosować. Alternatywą dla Octeniseptu jest roztwór soli fizjologicznej. Pępek przemywa się 2 lub 3 razy dziennie. 

Zobacz też:
Nostril, czyli delikatny kolczyk w nosie. Czy piercing nosa jest bolesny? Jaki kolczyk do nosa wybrać? Jak powinna wyglądać pielęgnacja?

Podczas kąpieli można używać mydła antybakteryjnego, dostępnego w każdej aptece. Mydło należy jednak starannie spłukać, aby nie pozostawało w okolicy przekłucia. Po kąpieli wystarczy delikatnie osuszyć kolczyk i skórę za pomocą chusteczki jednorazowej.

Świeże przekłucie pępka – czego unikać?

Kolczyk w pępku pielęgnacja Przebieg i cena piercingu pępka jak-dlugo-goi-siekolczyk w pępku

W pierwszych dniach po zrobieniu piercingu pępka należy zrezygnować z aktywności fizycznej, w szczególności takiej, która obejmuje partie brzucha. Warto też ograniczyć używki. Zarówno papierosy, jak i alkohol negatywnie wpływają na gojenie się skóry.

Jak długo goi się kolczyk w pępku?

Skóra w miejscu przekłucia goi się przez kilka miesięcy. W tym czasie nie należy wyciągać kolczyka, gdyż dziurka może zarosnąć. W czasie gojenia należy szczególnie dbać kolczyk, zwracając uwagę, czy nie pojawił się brud w pępku i w okolicy dziurki. Do oczyszczania pępka najlepiej stosować wówczas wyłącznie mydło antybakteryjne i hipoalergiczne, aby uniknąć zakażenia.

Co może niepokoić po przekłuciu pępka?

Organizm człowieka reaguje w różny sposób, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów w okolicy pępka, należy zgłosić się do piercera. Niedopuszczalne jest, aby w miejscu przekłucia pojawiła się wydzielina ropna. Aby nie dopuścić do podrażnienia, w czasie gojenia skóry nie należy bez potrzeby dotykać pępka, a tym bardziej bawić się kolczykiem.

Na co zwracać uwagę?

Warto co jakiś czas sprawdzać, czy kulka – zabezpieczenie kolczyka – nie odkręciła się, gdyż jeśli kolczyk wypadnie, dziurka może zarosnąć. W tym celu należy dokładnie umyć dłonie i delikatnie dokręcić kuleczkę przez jednorazowe rękawiczki. Kolczyki w pępku przez okres gojenia najlepiej dotykać po dezynfekcji rąk.

Kolczyk w pępku – cena

Cena piercingu pępka jest różna w zależności od lokalizacji studia. Najczęściej waha się ona od 100 do 200 zł. Przed wykonaniem kolczyka należy zaopatrzyć się w preparat Octenisept oraz mydło antybakteryjne. 

Czy warto zrobić kolczyk w pępku?

Kolczyk w pępku z pewnością stanowi piękną ozdobę ciała w sezonie na bikini. Obecna moda na krótkie bluzeczki sprawia, że okolice pępka również są chętnie eksponowane. Na ogół jednak pępek jest miejscem zakrywanym, dlatego kolczyk jest niczym tatuaż w dyskretnym miejscu. To sprawia, że większość kobiet decyduje się na kolczyk w pępku głównie dla własnej satysfakcji, by podkreślić niezależność i urodę w oczach swoich i ewentualnego partnera. 

Oczywiście, mogą pojawić się głosy, że kolczyk w pępku nie jest potrzebny, by podkreślać atrakcyjność. W ten sposób można jednak podważyć nawet tak powszechną czynność jak codzienne wykonywanie makijażu. W związku z tym warto traktować kolczyk w pępku w taki sam sposób jak robienie tatuaży, przedłużanie rzęs lub noszenie biżuterii w każdym innym miejscu.

Często tego typu zabiegi wynikają z marzeń, pragnienia wyrażenia siebie oraz czucia się dobrze we własnym ciele. Taka motywacja wydaje się być tutaj jak najbardziej rozsądna. Decyzja o piercingu pępka powinna być świadoma i przemyślana. W studiu możesz wykonać zabieg tylko jako osoba pełnoletnia lub za wcześniejszą zgodą i w obecności opiekuna prawnego.

Czy kolczyk w pępku boli?

Ostatnią kwestią, która z pewnością nurtuje zainteresowane piercingiem panie jest to, czy kolczyk w pępku boli. Okazuje się, że profesjonalnie wykonany kolczyk w pępku powoduje niewielki ból. Ponadto doświadczony piercer sprawnie i szybko przebije skórę, a to z pewnością wpłynie na mniejszą intensywność przykrych doznań.Powiązane artykuły:
Archiwum: lipiec 2021