Malinka to „pamiątka” po namiętnym pocałunku połączonym ze ssaniem. W chwili ekscytacji pozwalamy partnerowi na taki „dowód miłości”, lecz gdy chwilę ochłoniemy, przez myśl przechodzi pytanie: „Jak szybko pozbyć się malinki”? Oto kilka rad, jak zlikwidować malinkę lub – w najgorszym wypadku – przynajmniej jak ją skutecznie zakryć.

Malinka – dlaczego się tworzy?

Malinka jest niewielkim krwiakiem, który tworzy się w wyniku miejscowego uszkodzenia naczyń krwionośnych i tkanek. Podobnie jak krwiaki powstające w wyniku uderzenia (np. stłuczenia kolana itp.), tak i w tym wypadku krew wydostająca się z uszkodzonych drobnych naczyń krwionośnych dociera do tkanek podskórnych, co objawia się wybroczyną o czerwonawym lub fioletowo–czerwonawym zabarwieniu.

Aby zrobić malinkę, wystarczy zassać skórę w danej partii ciała – wystarczy do tego kilkanaście sekund. Natomiast gdy krwiak już powstanie, jest dosyć trwały, znika bowiem dopiero po około tygodniu. Zazwyczaj malinki wykonywane są na szyi, czasem na dekolcie, brzuchu czy na udzie. Te na szyi są oczywiście najbardziej wyraźne… i tu pojawia się pytanie: jak usunąć malinkę. 

Jak szybko pozbyć się malinki?

Gdy emocje opadną i uznasz, że jednak malinka w widocznym miejscu nie jest najlepszym pomysłem, powinnaś jak najszybciej jej przeciwdziałać. Czas odgrywa kluczową rolę. Świeży krwiak można potraktować zimnym okładem, np. zawiniętymi w szmatkę kostkami lodu bądź mrożonką (nie przykładaj ich bezpośrednio do skóry!). 

Dlaczego lód? Z tego samego powodu, dla którego przykłada się zimny okład do miejsca po uderzeniu, aby nie powstał guz. Lód działa znieczulająco, obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk i tamuje krwawienie z podskórnych naczyń krwionośnych. Po 20–30 minutach trzymania takiego okładu wybroczyna powinna być znacznie mniej widoczna. A później powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie, aż krwiak całkowicie zniknie.

Zobacz też:
Naturalny olej z pestek malin. Idealny dla każdego?

Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby malinka jak najszybciej zniknęła, unikaj wystawiania jej na działanie promieni słonecznych! Nie tylko będzie dłużej się goiła, ale wręcz może pozostawić trwały ślad. Nie rozgrzewaj również skóry, nie stosuj maści czy plastrów rozgrzewających.

Jak zlikwidować malinkę, która już się „zadomowiła”?

Jeśli nie udało się od razu zlikwidować krwiaka, nie martw się – sposób na malinkę jest niejeden! Oto kilka z nich.

  • Maść z arniki – tradycyjny specyfik przyspieszający resorpcję siniaków i krwiaków, łagodzący ból po stłuczeniu i działający przeciwobrzękowo. Pomoże również w przypadku malinki! Arnika wchłania płyn z wysięku i sprawia, że krwiak znika szybciej. Smaruj malinkę maścią 2–4 razy dziennie.
  • Maść z witaminą K – również smarowanie malinki maścią z witaminą K przyspieszy proces absorpcji krwiaka. Równolegle warto zażywać suplement zawierający witaminę K. Dieta bogata w produkty zawierające witaminę K także nie zaszkodzi! Witamina ta występuje m.in. w brązowym ryżu, jarmużu, brokułach, szpinaku, brukselce. 
  • Aloes – to roślina słynąca z właściwości antyseptycznych, przyspieszających gojenie oraz kojących. Żel aloesowy przyjemnie schłodzi miejsce z krwiakiem, co już samo w sobie zahamuje wylew podskórny. Aloes działa też przeciwzapalnie, przyspiesza proces wchłaniania się krwiaka. Pozwoli uniknąć przeistoczenia się czerwonej malinki w fioletowy siniec. 
  • Olejek miętowy – mięta pieprzowa to roślina bardzo efektywnie pobudzająca krążenie i wspomagająca regenerację uszkodzonych naczyń krwionośnych. Dzięki niej malinka wchłonie się szybciej! Smaruj malinkę olejkiem 2–3 razy dziennie, ale nie częściej, ponieważ może podrażnić skórę.
  • Banan – to może nietypowy sposób, ale działa. Obierz banana i wykorzystaj jego skórkę – jej wewnętrzna część schłodzi wybroczynę i obkurczy naczynia krwionośne. Przykładaj kawałek skórki do malinki przez około pół godziny. Powtarzaj tę bananową kurację kilka razy dziennie.
Zobacz też:
Jak szybko pozbyć się pryszcza? Poznaj najlepsze sposoby na trądzik!

Ponadto po kilku dniach możesz wykonywać delikatny masaż palcami w miejscu wybroczyny. Pamiętaj jednak, że sprawdza się on jedynie w przypadku jasnych, powierzchownych malinek. Te mocno czerwone mogą w ten sposób się zaognić. Masaż ma na celu pobudzenie krążenia, co przyspiesza gojenie. Masuj ciepłą skórę palcami w sposób okrężny (od środka wybroczyny na zewnątrz).

Jak zakryć malinkę?

Nie zawsze udaje pozbyć się malinki w tempie ekspresowym. Jak zakryć malinkę? Co wówczas robić? Najłatwiej ukryć ją zimą – pod golfem czy półgolfem albo ozdobną apaszką. Co jednak w sytuacji, gdy dodatkowy element odzieży prezentowałby się co najmniej dziwnie, chociażby w gorący, letni dzień? Z pomocą przyjdą odpowiednie kosmetyki.

Jeśli malinka jest czerwona, potraktuj ją zielonym korektorem – takim, jakim tuszuje się niedoskonałości cery. Jeżeli malinka zdążyła już zsinieć, wybierz raczej kosmetyk w odcieniach żółtego.

Na korektor nałóż podkład w kolorze skóry – nie ciemniejszy (lepiej wybrać podkład nawet o ton jaśniejszy niż zbyt ciemny, który będzie wyraźnie odznaczał się na skórze)! Dobierz odcień, który dobrze komponuje się z cerą, możesz wykorzystać także zlewający się z karnacją krem BB lub CC. Powinien być dobrze kryjący. Na koniec pokryj „uszkodzoną” partię szyi czy dekoltu sypkim pudrem. Malinka schowana!

Czy malinka może być groźna?

Malinka bywa kłopotliwa, ale raczej nie jest niebezpieczna. Między bajki można włożyć stwierdzenia, jakoby była rakotwórcza. Zdarza się jednak – niezwykle rzadko – że jest groźna. W końcu efektem takiego pocałunku jest krwiak, czyli zewnętrzny objaw uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Uszkodzenie to staje się potencjalnie groźne, jeśli partner złożył pocałunek zbyt blisko tętnicy szyjnej. Zbyt mocne zassanie skóry bądź ugryzienie jej w tym newralgicznym obszarze może skończyć się uszkodzeniem tego istotnego naczynia. Wówczas w tętnicy może utworzyć się zakrzep, a następnie – w przypadku jego oderwania się od ścianki – zator, który hamuje przepływ krwi do mózgu. Zator taki jest bardzo groźny, jako że prowadzi do udaru niedokrwiennego mózgu.

Zobacz też:
Hialuronidaza – ratunek po źle wstrzykniętym kwasie hialuronowym. Jakie daje efekty i kto nie może poddać się zabiegowi?

Niestety, przypadki udaru wywołanego „niewinną” malinką są znane. Do najgłośniejszych należy historia 17–letniego Meksykanina, który zmarł na skutek uszkodzenia tętnicy szyjnej przez partnerkę.

Malinka bywa nazywana dowodem miłości. Najczęściej pojawia się u nastolatków. Nie ma w niej niczego złego, pod warunkiem że oboje partnerów godzi się na taką „miłosną pieczęć”. Nie powinna być ona zrobiona zbyt agresywnie, aby nie uszkodzić nie tylko najmniejszych podskórnych naczyń krwionośnych, ale także tych znacznie istotniejszych. A na ukrycie malinki na szczęście są sposoby!

Źródło zdjęcia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Malinka_(seksualno%C5%9B%C4%87)#/media/Plik:Hickey.jpg