Czym jest olej marchewkowy i dlaczego warto po niego regularnie sięgać? Zawiera on niezbędne dla skóry, włosów czy paznokci składniki, a także zastępuje sztuczne barwniki w kosmetykach do opalania. Poznaj zalety wynikające z jego używania! Jest ich naprawdę sporo.
Właściwości olejku marchewkowego
Olej marchewkowy jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy B, C, A i E czy minerały, np. żelazo, cynk, wapń i fosfor. Ponadto zawiera kwasy tłuszczowe i karotenoidy – w tym cenny dla skóry β-karoten (beta karoten). Tak bogaty skład ma pozytywny wpływ na włosy, skórę oraz paznokcie. Jak działają poszczególne składniki olejku?
Witaminy z grupy B wpływają pozytywnie na produkcję kolagenu i elastyny, dzięki którym skóra staje się bardziej jędrna, nawilżona. Kwas askorbinowy to kolejny składnik oleju z marchwi, który działa na korzyść skóry twarzy i ciała, wyrównując koloryt i pomagając pozbyć się plam i przebarwień po opalaniu lub po trądziku. Witaminy A i E są szczególnie ważne w pielęgnacji skóry dojrzałej – neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek, wpływają na jędrność i spowalniają procesy starzenia.
Kwasy tłuszczowe w oleju marchewkowym mają świetny wpływ na włosy – olejowanie wzmacnia je, wygładza i zabezpiecza przed uszkodzeniami.
Prawie każdy wie, że dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych z pożywieniem sprawia, że stan cery się poprawia, a skóra staje się bardziej napięta i gładka. Równie ważne jest dostarczanie ich skórze z zewnątrz, np. poprzez stosowanie olejku marchewkowego bezpośrednio na twarz i ciało.
Beta-karoten w oleju z nasion marchwi
Beta-karoten to bardzo pożądany składnik kosmetyków – szczególnie tych przeznaczonych do opalania. Jest to organiczny barwnik roślinny, co oznacza, że w naturalny sposób poprawia koloryt skóry, delikatnie ją przyciemniając i nadając złocistego tonu. Poza tym, beta karoten wspomaga opalanie i utrwala powstałą opaleniznę, wykazując też delikatne właściwości chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV, choć nie należy opierać ochrony przeciwsłonecznej wyłącznie na nim.
Zawartość beta-karotenu w oleju marchewkowym sprawia, że jest on mocno brudzący, a usunięcie pomarańczowych plam powstałych po jego użyciu z ubrań może być niemożliwe – dlatego warto zachować ostrożność. Równie ostrożnie należy stosować go na skórze. Powinny zwrócić na to uwagę szczególnie osoby z jasną, chłodną karnacją, by efekt barwiący nie był w ich przypadku zbyt intensywny i nienaturalny.
Zastosowanie olejku marchewkowego
Olejek marchewkowy to naturalny produkt o szerokim zastosowaniu zarówno w kosmetyce, jak i w kuchni. Pozytywnie wpływa na organizm z zewnątrz i od środka. Olej marchewkowy możemy stosować jako dodatek do gotowych kosmetyków, np. dodając go do kremu do twarzy czy balsamu do ciała, a także stosować go jako samodzielny produkt.
Najbardziej powszechnym zastosowaniem jest użycie oleju marchewkowego na skórę na całym ciele w celu poprawy jej odcienia. Olej ten jest naturalnym balsamem brązującym, więc może zastąpić kosmetyki przeznaczone do nadawania skórze kolorytu imitującego opaleniznę. Poza tym natychmiastowym efektem wizualnym przy regularnym stosowaniu zauważymy poprawę kondycji skóry. To o wiele zdrowsza alternatywa dla solarium i bardziej naturalny efekt w porównaniu do stosowania kremów opalających i samoopalaczy.
Olej marchewkowy można stosować także na twarz, jednak wymaga to szczególnej ostrożności – zbyt duża dawna skutkuje pomarańczową skórą. W tym przypadku najlepiej wymieszać olej z kremem do twarzy i zrobić próbę na małym fragmencie, by upewnić się, że stężenie nie jest zbyt duże. Nie jest to olej zalecany dla osób z bardzo jasną i chłodną karnacją.
Olejowanie włosów olejem z nasion marchewki to kolejne zastosowanie tego uniwersalnego produktu. Oleje zawierają emolienty, które zamykają inne składniki odżywcze we włosie i chronią łuski przed uszkodzeniami mechanicznymi. Włosy po zastosowaniu oleju są gładkie i lejące, czasem jednak na efekty trzeba poczekać.
Olejować możemy na trzy sposoby – pierwszy z nich to nałożenie oleju na suche włosy i trzymanie go od godziny do nawet całej nocy, a następnie zmycie odżywką (proces emulgowania) i szamponem. Jeśli masz mniej czasu, możesz przyspieszyć aplikację, nakładając olej na drugi sposób – na mokro. Wystarczy zmoczyć włosy niewielką ilością wody (np. w atomizerze) przed nałożeniem oleju na włosy.
Najbardziej rozbudowaną, ale także najbardziej odżywczą metodą jest tzw. olejowanie na podkład, polegające na nałożeniu na włosy podkładu humektantowego, czyli nawilżającego (np. przygotowanego z miodu czy żelu aloesowego), a później – oleju. Podkład z humektantów znakomicie nawilży włosy, a olej zabezpieczy nawilżenie, by pozostało we włosie na dłużej.
Aby pozbyć się oleju z włosów i zyskać pewność, że pasma nie pozostaną tłuste, zmywanie zaczynamy od spłukania oleju wodą w takim stopniu, w jakim jest to możliwe, i nałożenia na nie odżywki, która dzięki emulgatorom ułatwi pozbycie się oleju. Odżywkę najlepiej zostawić na włosach przez kilkanaście minut. Na koniec myjemy skórę głowy szamponem.
Olejek marchewkowy w diecie
Składniki zawarte w oleju warto dostarczać także od wewnątrz, dlatego olej marchewkowy możemy stosować w kuchni tak samo, jak inne tłuszcze roślinne. Olej z marchwi zawarty w diecie wpływa pozytywnie na ogólny stan organizmu, poprawia właściwości regeneracyjne skóry, a nawet – pomaga na długo zachować prawidłowy wzrok.
Opalanie – czy olej marchewkowy chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV?
Olej marchewkowy zawiera beta-karoten, który faktycznie ma działanie chroniące przed szkodliwym słonecznym promieniowaniem UV, ale zawartość naturalnego filtra nie jest na tyle duża, żeby wykorzystywać olej jako jedyną ochronę ciała w trakcie ekspozycji na słońce.
Działanie beta karotenu na promieniowanie UV możemy wykorzystać na włosach, którym takie zabezpieczenie wystarczy na co dzień, ale ciało zabezpieczajmy mocniejszymi filtrami.
Mieszanka balsamu z filtrami o wysokim wskaźniku SPF z odrobiną olejku marchewkowego to świetne połączenie na czas opalania. Filtry zabezpieczą nas przed szkodliwym promieniowaniem UV, a olej będzie wspomagał ich działanie, dodatkowo zapewniając nam piękny koloryt i blask skóry.
Gdzie kupić i jak przechowywać olej z nasion marchwi?
Olej marchewkowy znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością i naturalnymi kosmetykami – najłatwiej zakupić go przez Internet, ale może być dostępny także w większych drogeriach z półką poświęconą naturalnym olejom. W supermarketach można znaleźć go w dziale z organicznym, zdrowym towarem.
Olej marchwi traci swoje właściwości przy nadmiernej ekspozycji na światło czy zbyt długim kontakcie z powietrzem, dlatego zawsze przechowujemy go w szczelnej butelce z ciemnego szkła, z dala od okien czy lamp. Oleju nie trzeba trzymać w lodówce, ale jeśli lubimy używać schłodzonych produktów, nie ma ku temu przeciwwskazań.
Wprowadzenie olejku marchewkowego do codziennego stosowania daje gwarancję pięknej i naturalnie wyglądającej opalenizny, a przy tym odżywienia skóry.