Humektantami nazywamy silnie higroskopijne i bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie związki, które trwale wiążą i zatrzymują wodę z zewnątrz. Dzięki swym właściwościom zwiększają ilość wody wewnątrz włosa oraz przeciwdziałają jej utracie. Humektanty stosuje się w kosmetykach pielęgnacyjnych – wówczas nawilżają skórę, oraz kosmetykach do włosów, dzięki czemu przestają być kruche, łamliwe, puszące się.
Humektanty na włosy – jaką pełnią funkcję? Kto powinien je stosować?
Humektantów potrzebują przede wszystkim osoby, które borykają się z problemem suchych włosów. Jeśli stają się one kruche, łamliwe, matowe, być może jest to sygnał, że są niedostatecznie nawilżone. Warto wówczas poszukać produktów zawierających substancje nawilżające i wiążące wodę.
Uważaj jednak, aby nie przesadzić z nadmiarem humektantów – jak w każdym przypadku „co za dużo, to niezdrowo”. Ich zbyt duża dawka sprawia, że włosy staną się przeciążone, splątane, szorstkie albo napuszone.
Jak odróżnić pasma suche, potrzebujące humektantów, od włosów zniszczonych, potrzebujących nieco innej kuracji (oprócz nawilżenia również – czy przede wszystkim – regeneracji)? Kosmyki suche przetłuszczają się powoli, ponieważ praca gruczołów łojowych skóry głowy jest ograniczona. Włosy zniszczone wcale nie muszą być typu suchego.
Przykłady humektantów
Jeśli twoje włosy potrzebują nawilżenia, szukaj humektantów w produktach do pielęgnacji włosów: szamponach, odżywkach, ale także np. maskach humektantowych. Do humektantów należą takie substancje jak:
- kwas hialuronowy (nawilża, a ponadto uzupełnia ubytki w strukturze),
- gliceryna (nabłyszcza, zapobiega przesuszeniu, a także natłuszcza, należy więc stosować ją ostrożnie),
- mocznik (nawilża włosy i sprawia, że stają się miękkie),
- miód (ma właściwości odżywcze i regeneracyjne),
- panthenol,
- lecytyna,
- glikol propylenowy,
- miód,
- aloes (bardzo silnie nawilża),
- nektar z agawy,
- sorbitol,
- fruktoza.
Humektanty i emolienty w świadomej pielęgnacji włosów
Najlepsze efekty daje połączenie humektantów z emolientami. Włosy wówczas stają się sprężyste i optymalnie nawilżone. Samodzielnie stosowane humektanty, bez składników wspomagających, mogą działać zbyt słabo. Dopiero razem z emolientami lub wielkocząsteczkowymi proteinami nie pozwalają na zbyt szybkie odparowanie wody ze struktury włosów.
Emolienty do włosów, podobnie jak te do skóry, mają postać olejów. Również one zwiększają zdolność włosów do absorbowania wody, ale stanowią także dla nich powłokę ochronną, dzięki której woda pozostaje w strukturze włosa na dłużej. Jeśli włosy mają tendencję do puszenia się i są generalnie niesforne, brakuje im gładkości i blasku, może to być oznaka, że potrzeba im właśnie emolientów.
Emolienty znajdziesz w rozmaitych produktach do pielęgnacji zniszczonych i łamliwych włosów, o rozdwajających się końcówkach. Mogą to być odżywki czy maski do włosów. Do emolientów zawartych w kosmetykach do włosów należą na przykład:
- olej arganowy,
- oliwa z oliwek,
- olej macadamia,
- olej z pestek winogron,
- olej lniany,
- olej z pestek migdałów,
- masło shea,
- masło jojoba,
- silikony,
- lanolina,
- oleje mineralne,
- parafina.
Proteiny, humektanty, emolienty – kolejność stosowania
Humektanty stoją w swego rodzaju opozycji do protein, które stanowią materiał budulcowy włosów. Proteiny to „siła” włosów – dzięki nim włos jest odporny na zniszczenia, elastyczny, sprężysty. Kosmetyki, które dostarczą włosom protein, zawierają na przykład:
Włosy z niedoborem protein są trudne do ułożenia, wiotkie, „bez życia”, zniszczone. Często przyczyną niedoboru protein jest intensywna stylizacja i zabiegi fryzjerskie. Kosmetyki proteinowe dodadzą włosom energii, ale – podobnie jak z humektantami – nie można z nimi przesadzać. Nadmiar protein może doprowadzić paradoksalnie do osłabienia włosów – staną się one kruche. Dlatego proteiny i humektanty należy umiejętnie równoważyć.
Nie oznacza to, że humektanty, emolienty i proteiny należy łączyć, kupując kompleksowe produkty. Zaobserwuj po kondycji swoich włosów, czego im najbardziej brakuje i uzupełniaj te niedobory. Chodzi tu o równowagę!
Tzw. równowaga PEH (PEH = proteiny, emolienty, humektanty) to utrzymanie odpowiedniej ilości każdego z tych składników w zależności od potrzeb włosów. Jeżeli jednak twoje włosy potrzebują wszystkich tych elementów, pamiętaj o właściwej kolejności ich aplikowania.
Jako pierwsze aplikowane powinny być proteiny, czyli składniki regenerujące strukturę włosa. Wzmacniają go i dopiero taki wzmocniony włos powinien być „potraktowany” kolejnymi elementami kuracji.
Jako drugi składnik aplikowane powinny być humektanty – odbudowane włosy powinny zostać optymalnie nawilżone. Jeśli jednak humektanty nie otrzymają odpowiedniej ilości wody (są silnie higroskopijne), zaczną pobierać ją z samych włosów i ze skóry głowy, a do tego dopuścić nie można. Właśnie dlatego jako ostatnie aplikowane są emolienty.
Emolienty stworzą ochronną powłokę wokół włosów i zabezpieczą je przed utratą cennej wilgoci. Szczególnie istotne jest to wówczas, gdy przebywasz w otoczeniu o niskiej wilgotności. Humektanty w niezabezpieczonych pasmach zaczynają oddawać wilgoć do otoczenia, przez co włosy przesuszają się (odwrotne zjawisko zachodzi, gdy wilgotność powietrza jest wysoka).
Humektanty to „szklanka wody” dla włosów. Włosy potrzebują odpowiedniego poziomu nawilżenia, ale nie oznacza to, żeby stosować je bez ograniczeń. Równoważ ich działanie emolientami i proteinami, a gdy powietrze jest suche – nie nakładaj humektantów po myciu włosów, lecz przed tą czynnością.