To, jak szybko rosną włosy, zależy od wielu czynników. Duży wpływ na porost włosów ma ich pielęgnacja, nawilżanie, ale również to, jak często nakłada się na nie kosmetyki czy poddaje się je zabiegom z użyciem ciepła. 

Ile rosną zdrowe włosy? Średnio 1 cm na miesiąc. Jednak, jeśli są zaniedbane albo zbytnio przeciążone, ten wzrost może zostać zahamowany. Zastanawiasz się, ile jest włosów na głowie? Już odpowiadamy! Młodzi ludzie mają średnio 100 tys. włosów. Dzienna utrata wynosi około 100 włosów.

Jeżeli utrata włosów jest większa niż średnia – to znaczy, jeśli po umyciu głowy czy po spaniu wypadają ci kępki włosów – powinieneś jak najszybciej udać się do trychologa albo lekarza pierwszego kontaktu. Jest to, oczywiście, temat na oddzielny artykuł, ale warto o tym pamiętać. A jeśli się zastanawiasz, jak szybko rosną włosy – szukaj odpowiedzi na to i inne pytania w poniższym artykule. 

Jak szybko rosną włosy na głowie?

jak szybko rosną włosy - jak szybko odrastają włosy

Jakie jest tempo wzrostu włosa? Jeżeli są zadbane i nie ma żadnych utrudnień natury genetycznej, to średnio 1 cm w ciągu 30–31 dni.W bardzo sprzyjających warunkach mogą rosnąć nawet 2 cm na miesiąc. Wszystko zależeć będzie jednak od tego, jak je traktujesz na co dzień. Czy nie obciążasz ich nazbyt różnymi lakierami bądź woskami do włosów, czy stosujesz odpowiednie kosmetyki do włosów? To kwestia do przemyślenia. 

Ile przeciętnie rosną włosy? Fazy wzrostu włosa

Wyróżnia się trzy stadia rozwojowe włosa:

  • anagen – jest to faza wzrostu włosa połączona z namnażaniem się komórek macierzy cebulek włosa; w tym okresie następuje wiele procesów mitoz, czyli podziałów komórkowych, które zachodzą w obrębie włosa;
  • katagen – to faza spoczynku, w której włos już nie rośnie, nie ma też już podziałów komórek macierzy;
  • telogen – okres wypadania włosów.

Ile odrastają włosy na głowie? Włosy na skórze głowy rosną do trzech lat. Zanim więc zdecydujesz się na radykalną zmianę fryzury, dobrze się zastanów, czy chcesz ewentualnie tak długo czekać, aż twoje włosy odrosną. 

Ile rosną włosy – czynniki wpływające negatywnie na kondycję i porost włosów

jak szybko rosną włosy busz

Jeśli włosy nie rosną tak szybko, jak powinny, koniecznie trzeba przyjrzeć się przyczynom takiego stanu. Może na to wpływać wiele czynników. Warto porozmawiać z lekarzem o możliwych opcjach. Jednak możesz również na początku przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Nie da się zaprzeczyć, że jedynie zdrowe i dobrze odżywione kosmyki będą szybko rosły i wyglądały po prostu ładnie. 

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Do czynników wpływających negatywnie to, ile rosną włosy, należą:

  • dieta i odpowiednie nawodnienie – to właśnie produkty o niskiej wartości odżywczej mogą wpływać na zahamowanie wzrostu włosów;
  • przewlekły stres czy zbyt mała ilość snu;
  • hormony – mają one niemały udział w procesie wzrostu włosów;
  • palenie papierosów i spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu czy innych używek. 

Nie zastanawiaj się dłużej, w jakim tempie rosną włosy, po prostu zmień swoje codzienne zwyczaje, a szybko zauważysz efekty. Jeśli wdrożysz do swojego życia zdrowe nawyki, z pewnością skorzysta na tym również wygląd twoich włosów.

Zobacz też:
Humektanty – jeden z trzech sekretów pielęgnacji skóry i włosów. Jak je stosować?

Co robić, aby włosy szybciej rosły? Jak przyspieszyć porost włosów?

jak szybko rosną włosy noc

Chcesz, aby włosy rosły szybciej? Jeżeli zastanawiasz się, jak przyspieszyć porost swoich włosów, to mamy dla ciebie kilka wskazówek. Przede wszystkim twoje działania powinny skupić się na zmianie codziennych nawyków. Na porost włosów wpływa wiele czynników, które możemy zmieniać. Przyjrzyj się dokładnie swojej diecie i codziennemu funkcjonowaniu, a z pewnością zauważysz elementy, które wymagają zmian. 

Sprawdzone sposoby, aby wspomóc porost włosów – masaż skóry głowy, a może maseczka na odżywienie?

Przygotowaliśmy dla ciebie omówienie kilku ważnych kwestii, które mają wpływ na to jak szybko rosną włosy. Jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, z pewnością niedługo będziesz cieszyć się pięknymi i długimi włosami. 

Zadbaj o odpowiednią dietę 

Dieta powinna być bogata w witaminy, które sprawią, że włos będzie mocny i odżywiony. Tym samym będzie miał lepsze warunki do wzrostu. Nie zapominaj także o białku oraz minerałach – rozważ suplementację witamin z grupy B (B3, B6, B12). Zwróć też uwagę na to, by w twojej diecie nie zabrakło żelaza czy witamin A, E, H, D oraz C.

Pamiętaj o pielęgnacji włosów 

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Ważne, by pamiętać o odpowiednim i najlepiej częstym nawilżaniu włosów. Możesz przygotować domowe maseczki (np. jajeczną czy z dodatkiem siemienia lnianego) albo kupić już gotową w drogerii. Po nałożeniu produktu na umyte wcześniej włosy należy ją spłukać po 15–30 minutach. Po kilku sesjach zobaczysz, jak szybko rosną włosy.

Dobrze ukrwiona skóra głowy też jest ważna

Możesz stosować wcierki lub masaż skóry głowy. Odpowiednie ukrwienie skóry głowy pobudzi do działania mieszki włosowe i sprawi, że będą one lepiej funkcjonować. W rezultacie włosy powinny lepiej rosnąć.

jak szybko rosną włosy długie

Nie zapominaj o dobrym nawadnianiu organizmu 

Dorosły człowiek powinien wypijać mniej więcej 2 litry płynów dziennie. Jest to niezbędne do wzmocnienia włosów od wewnątrz i przekłada się na to, jak szybko rosną. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiedni poziom nawilżenia włosów, bez którego nie będą one dobrze rosnąć, a ich kondycja będzie wymagać dodatkowych zabiegów.

Uważaj na prostownice i lokówki!

Wysoka temperatura znacząco osłabia włosy i przyczynia się do ich wypadania, a już na pewno nie wpływa korzystnie na ich porost. Dlatego w miarę możliwości staraj się unikać tego typu sprzętów, a z pewnością nie stosuj ich do codziennego użytku. W przeciwnym razie jedynie osłabisz swoje włosy i pogorszysz ich kondycję, co będzie miało wpływ na to, w jakim tempie rosną włosy.

Jak szybko rosną włosy? Podsumowanie

jak szybko rosną włosy zaplatanie

Odpowiedź na pytanie, jak szybko rosną włosy, nie jest prosta i jednoznaczna.Wiele wprawdzie zależy od uwarunkowań genetycznych, ale także czynniki środowiskowe odgrywają istotną rolę w tym procesie. Jak szybko rosną włosy? To oczywiście kwestia indywidualna, ale średnio włosy rosną około 12 cm na rok, czyli 1 cm miesięcznie. Nie jest to dużo, dlatego warto dobrze przemyśleć zmianę fryzury, zwłaszcza radykalną. Na szczęście są sposoby, aby przyspieszyć ten proces wzrostu włosów. Wszystko w twoich rękach!Powiązane artykuły:
Archiwum: lipiec 2021