Jak długo rosną włosy? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, w jakim tempie rosną włosy, zależy od kilku czynników. Duży wpływ na porost włosów ma ich pielęgnacja, nawilżanie, ale również to, jak często nakłada się na nie kosmetyki czy poddaje się je zabiegom z użyciem ciepła. 

Ile rosną włosy? Średnio włosy rosną 1 centymetr na miesiąc. Jednak, jeśli są zaniedbane albo zbytnio przeciążone, ten wzrost może zostać zahamowany. Zastanawiasz się, ile jest włosów na głowie? Już odpowiadamy! Młodzi ludzie mają średnio 100 tys. włosów. Dzienna utrata wynosi około 100 włosów.

Jeżeli utrata włosów jest większa niż średnia – to znaczy, jeśli po umyciu głowy czy po spaniu wypadają ci kępki włosów – powinieneś jak najszybciej udać się do trychologa albo lekarza pierwszego kontaktu. Jest to, oczywiście, temat na oddzielny artykuł, ale warto o tym pamiętać. A jeśli się zastanawiasz, jak szybko rosną włosy – szukaj odpowiedzi na to i inne pytania w poniższym artykule. 

Jak szybko rosną włosy?

W jakim tempie rosną włosy? Jeżeli są zadbane i nie ma żadnych utrudnień natury genetycznej – to ile rosną włosy na miesiąc? Jest to średnio 1 centymetr przez 30–31 dni. W bardzo sprzyjających warunkach mogą rosnąć nawet 2 centymetry miesięcznie. Wszystko zależeć będzie jednak od tego, jak je traktujesz na co dzień. Czy nie obciążasz ich nazbyt różnymi lakierami bądź woskami do włosów, czy stosujesz odpowiednie kosmetyki do włosów? To kwestia do przemyślenia. 

jak szybko rosną włosy - jak szybko odrastają włosy

Ile rosną włosy – etapy wzrostu włosów

Wyróżnia się trzy stadia rozwojowe włosa:

  • stadium anagenu – jest to okres wzrostu włosa, który jest połączony z namnażaniem się komórek macierzy cebulek włosa; w tym okresie następuje wiele procesów mitoz, czyli podziałów komórkowych, które zachodzą w obrębie włosa;
  • stadium katagenu – to okres, w którym włos już nie rośnie, nie ma też już podziałów komórek macierzy;
  • stadium telogenu – okres wypadania włosów.

Ile odrastają włosy na głowie? Włosy na skórze głowy rosną do trzech lat. Zanim więc zdecydujesz się na radykalną zmianę fryzury, dobrze się zastanów, czy chcesz ewentualnie tak długo czekać, aż twoje włosy odrosną. 

Ile rosną włosy – czynniki wpływające negatywnie na porost włosów

Jeśli Twoje włosy nie rosną tak szybko, jak powinny, koniecznie trzeba przyjrzeć się przyczynom takiego stanu. Może na to wpływać wiele czynników. Warto porozmawiać z lekarzem o możliwych opcjach. Jednak możesz również na początku przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Nie da się zaprzeczyć, że jedynie zdrowe i dobrze odżywione włosy będą szybko rosły i wyglądały po prostu ładnie. 

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Do czynników zaburzających to, ile rosną włosy, należą:

  • dieta i odpowiednie nawodnienie – to właśnie produkty o niskiej wartości odżywczej mogą wpływać na zahamowanie wzrostu włosów;
  • przewlekły stres czy zbyt mała ilość snu;
  • hormony – mają one niemały udział w procesie wzrostu włosów;
  • palenie papierosów i spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu czy innych używek. 

Nie zastanawiaj się dłużej, w jakim tempie rosną włosy, po prostu zmień swoje codzienne zwyczaje, a szybko zauważysz efekty. Jeśli wdrożysz do swojego życia zdrowe nawyki, z pewnością skorzysta na tym również wygląd twoich włosów.

Jak przyśpieszyć porost włosów?

Dowiedziałeś się już, w jakim tempie rosną włosy. Jeżeli zastanawiasz się, jak przyśpieszyć porost swoich włosów, to mamy dla ciebie kilka wskazówek. Przede wszystkim twoje działania powinny skupić się na zmianie codziennych nawyków. Na porost włosów wpływa wiele czynników, które możemy zmieniać. Przyjrzyj się dokładnie swojej diecie i codziennemu funkcjonowaniu, a z pewnością zauważysz elementy, które wymagają zmian. 

Sprawdzone sposoby na porost włosów

Przygotowaliśmy dla ciebie omówienie kilku ważnych kwestii, które mają wpływ na to jak szybko rosną włosy. Jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, z pewnością niedługo będziesz cieszyć się pięknymi i długimi włosami. 

Zadbaj o odpowiednią dietę 

Dieta powinna być bogata w witaminy, które sprawią, że włos będzie mocny i odżywiony. Tym samym będzie miał lepsze warunki do wzrostu. Nie zapominaj także o białku oraz minerałach. Najlepsze na włosy są witaminy z grupy B, pamiętaj także, by w twojej diecie nie zabrakło witamin A, E, H, D oraz C.

Pamiętaj o pielęgnacji włosów 

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Możesz przygotować domowe maseczki (np. jajeczną czy z dodatkiem siemienia lnianego) albo kupić już gotową w drogerii. Ważne, by pamiętać o odpowiednim i najlepiej częstym nawilżaniu włosów. Maseczkę na włosach należy trzymać od 15 do 30 minut, a nakłada się ją na wcześniej umyte włosy. Po kilku sesjach zobaczysz, jak szybko rosną włosy.

Dobrze ukrwiona skóra też jest ważna

Możesz stosować ampułki, które wciera się w skórę głowy. Odpowiednie ukrwienie pobudzi do działania mieszki włosowe i sprawi, że będą one lepiej funkcjonować. W rezultacie włosy zaczną lepiej rosnąć.

Nie zapominaj o dobrym nawadnianiu organizmu 

Dorosły człowiek powinien wypijać mniej więcej 2 litry płynów dziennie. Jest to niezbędne do wzmocnienia włosów od wewnątrz i przekłada się na to, jak szybko rosną włosy. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiedni poziom nawilżenia włosów, bez którego nie będą one dobrze rosnąć, a ich kondycja będzie wymagać dodatkowych zabiegów.

Uważaj na prostownice czy lokówki 

Wysoka temperatura znacząco osłabia włosy i przyczynia się do ich wypadania, a już na pewno nie wpływa korzystnie na ich porost. Dlatego w miarę możliwości staraj się unikać tego typu sprzętów, a z pewnością nie stosuj ich do codziennego użytku. W przeciwnym razie jedynie osłabisz swoje włosy i pogorszysz ich kondycję, co będzie miało wpływ na to, w jakim tempie rosną włosy.

Odpowiedź na pytanie, jak szybko rosną włosy, nie jest prosta i jednoznaczna. Wiele wprawdzie zależy od uwarunkowań genetycznych, ale także czynniki środowiskowe odgrywają istotną rolę w tym procesie. Ile rosną włosy średnio? Około 12 cm na rok. Nie jest to dużo, dlatego warto dobrze przemyśleć zmianę fryzury, zwłaszcza radykalną. Na szczęście są sposoby na przyśpieszenie procesu wzrostu włosów. Wszystko w twoich rękach!