Prawdopodobnie nie raz zauważyłaś na swojej skórze zapalenie okołomieszkowe. Być może nawet nie potrafiłaś nazwać tego problemu. W przypadku zapalenia mieszki włosowe stają się zaczerwienione, pojawiają się krostki i grudki, a czasem nawet wysypki lub ropna wydzielina. Towarzyszy im uczucie swędzenia lub pieczenia. Zapalenie mieszka włosowego jest przeważnie spowodowane zakażeniami bakteryjnymi. Jest to dość popularne zjawisko. Zdarzają się też przypadki, w których dolegliwość ta prowadzi do poważniejszych konsekwencji. Jeżeli w twoim przypadku jest to często powtarzający się objaw – nie ignoruj go.

Mieszki włosowe – co to jest?

Mieszki włosowe – co to jest?

Mieszki włosowe to wąskie przewody, z których wyrastają włosy. Mieszki włosowe zawierają cebulki włosowe, które tworzą pojedyncze włosy. Jest to też miejsce ujścia gruczołów łojowych, które wytwarzają łój. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Przedostając się na jej powierzchnię, tworzy powłokę lipidową (tłuszczową). Warstwa ta chroni naskórek przed podrażnieniami i działaniem niekorzystnych czynników. 

Mieszki włosowe oraz same włosy to tzw. przydatki skóry. Zlokalizowane są w powierzchniowej warstwie skóry właściwej, z ujściem na powierzchnię skóry. Ta struktura osłania korzenie twoich włosów przed szkodliwymi czynnikami i uszkodzeniami. Jej funkcja może być jednak zakłócona podczas depilacji różnymi metodami. Jeżeli nie zadbasz o właściwą higienę w trakcie golenia, możesz zakazić mieszki włosowe bakteriami. Konsekwencją jest właśnie zapalenie mieszka włosowego.

Zapalenie mieszków włosowych – jak powstaje?

Zapalenie mieszka włosowego może pojawić się w różnych miejscach na ciele – na nogach, pod pachami, w miejscach intymnych, a nawet na głowie lub twarzy. Do zakażenia mieszków najczęściej dochodzi na skutek golenia włosów maszynką oraz stosowania innych technik depilacji. Podczas tego procesu ścierasz ochronę lipidową skóry i naruszasz mieszki włosowe. Do środka przedostają się drobnoustroje i zaczynają się mnożyć.

Zobacz też:
Rumień na twarzy – zaczerwienienie, pieczenie i świąd. Jak skutecznie wyleczyć rumień?

Zapalenie mieszków włosowych na nogach, głowie i w innych miejscach najczęściej powodowane jest bakteriami paciorkowca ropnego i gronkowca złocistego. W normalnych warunkach znajdują się one na powierzchni skóry. Natomiast gdy dostają się do mieszka, powodują zakażenie i stan zapalny. 

Zdarzają się też inne rodzaje zakażenia. Jeśli byłaś w ostatnim czasie na basenie lub w SPA, mogłaś złapać pałeczkę ropy błękitnej. Pałeczki przebywają w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych. Poza bakteriami zapalenie mieszków włosowych może być też spowodowane niektórymi grzybami, drożdżakami, wirusami lub pasożytami. 

Mogło spotkać cię też nieinfekcyjne zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym, na twarzy lub innym rejonie ciała. Przyczyną może być zażywanie niektórych rodzajów leków. Miejscowa aplikacja kortykosteroidów i kortykotropiny czasem powoduje stany zapalne i wykwity skórne. Możesz też doświadczyć podobnych nieprzyjemnych dolegliwości po długiej ekspozycji na działanie promieni słonecznych.

Zapalenie okołomieszkowe – jak rozpoznać?

Łatwo rozpoznasz objawy zapalenia mieszka włosowego. Do najczęstszych należą:

  • pojawienie się malutkich pęcherzyków z ropą,
  • czerwona obwódka wokół mieszka włosa,
  • guzek zwieńczony pojedynczym włosem.

Tego typu zmiany skórne są często bolesne przy dotyku. Mogą występować zarówno pojedynczo, jak i grupowo. Pojawiają się kilka-kilkanaście godzin po uszkodzeniu skóry i zwykle znikają samoczynnie, bez pozostawiania blizn ani śladów. Mogą wystąpić na nogach, tułowiu, karku, głowie, twarzy – właściwie wszędzie tam, gdzie na ciele rosną włosy.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Najlepiej stosować odpowiednią profilaktykę, która nie dopuści do zapalenia mieszka włosowego. Leczenie trwa kilka dni, ale nie zawsze jest skuteczne – stany zapalne zwykle ustępują samoczynnie. Dolegliwość ta nigdy nie jest jednak przyjemna i warto przestrzegać zasad higieny, które jej zapobiegają. W tym celu zawsze używaj czystej, zdezynfekowanej lub jednorazowej maszynki do golenia. Po depilacji koniecznie oczyść i nawilż skórę. Unikaj kosmetyków perfumowanych i barwionych. Jeżeli już cierpisz na zapalenie mieszków włosowych, leczenie jest możliwe, a nawet wskazane.

Zobacz też:
Ból korzonków - przyczyny, objawy, leczenie bólu

Zapalenie mieszka włosowego – leczenie naturalne

Najważniejsze jest dokładne, regularne oczyszczanie zmienionego miejsca. Zapalenie mieszków włosowych na głowie lub innej części ciała wiąże się z koniecznością ciągłego odkażania. Możesz do tego używać spirytusu bądź wody utlenionej. Warto powtarzać zabieg przynajmniej 2–3 razy dziennie, aby uniknąć namnażania się w tym miejscu bakterii. Maść na zapalenie mieszków włosowych nie powinna zawierać wazeliny ani innych tłuszczy, które mogą zatykać pory i utrudniać gojenie. Zawsze dobieraj kosmetyki przeznaczone typowo dla twojego rodzaju skóry oraz te z naturalnym składem.

Postaraj się zostawić krostki w spokoju. Naruszając je, możesz sprawić, że zakażenie i stan zapalny się rozprzestrzenią. Jeżeli leczenie naturalne zapalenia mieszka włosowego nie przynosi większych korzyści, a dolegliwości powtarzają się często, musisz reagować inaczej. Najlepszym rozwiązaniem będzie trwała depilacja laserowa lub wizyta u lekarza. Specjalista może przepisać ci skuteczniejsze leki, dostępne wyłącznie na receptę.

Zapalenie mieszków włosowych – antybiotyk

Jak radzić sobie z bardziej zaawansowanym zapaleniem mieszków włosowych? Leki z antybiotykiem do stosowania miejscowego będą najlepsze. Jeżeli z krostek powstanie czyrak, mogą być potrzebne antybiotyki doustne. Jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko i wymaga konsultacji z lekarzem.

Zapalenie mieszków włosowych – leki:

  • do wspomagania gojenia dobrze sprawdzą się maści z fusydynianem sodu – wykazuje on działanie antybakteryjne,
  • antybiotyki – mupirocyna, kwas fusydowy, neomycyna,
  • kremy i balsamy z mocznikiem – ma on silne właściwości nawilżające i zapobiega nawrotom zapalenia,
  • maści łagodzące i wspomagające gojenie – panthenol, alantoina.

Stosuj wyłącznie leki i antybiotyki na zapalenie mieszków włosowych przepisane ci przez lekarza. Jeżeli nieprzyjemne objawy nie ustępują, udaj się na ponowną konsultację. W skrajnych przypadkach konieczne jest kompleksowe leczenie dermatologiczne oraz morfologia krwi.

Zapalenie mieszka włosowego jest normalną i powszechną dolegliwością. Może spotkać cię w każdej chwili i na wszystkich częściach ciała. Nie jest to powód do paniki. Stany zapalne przeważnie same znikają po upływie kilku dni. Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu i nawilżaniu zmienionego miejsca. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Niektóre przypadki wymagają bardziej zaawansowanego leczenia zapalenia mieszka włosowego.

Zobacz też:
Łupież – sprawdź, jak powstaje i dowiedz się, jak można leczyć tę przykrą dolegliwość!
Powiązane artykuły: