Soda ma wiele zastosowań, nie tylko w kuchni, ale też w lecznictwie i kosmetyce. Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Wspomaga leczenie m.in. chorób dermatologicznych, zwłaszcza w ich początkowym stadium. Przeczytaj ten artykuł do końca i dowiedz się, jak działa soda oczyszczona na łojotokowe zapalenie skóry.
ŁZS. Co to za choroba i jakie są objawy?
Łojotokowe zapalenie skóry to schorzenie dermatologiczne, związane z nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe. Objawia się świądem i łuszczeniem skóry w postaci dość dużych, tłustych fragmentów naskórka. Występuje na owłosionej skórze głowy, ale też na plecach i twarzy, w tym fałdach nosowo-wargowych. Od zwykłego łupieżu różni się tym, że płaty skórne są większe i lepkie w dotyku.
Czym jest łupież?
Łupież zaś to suche drobne płatki, a jego przyczyną jest zazwyczaj przesuszeniem skóry. Łojotokowi towarzyszyć może trądzik i strupy na głowie. To problem estetyczny, ale lekceważony prowadzić może do łysienia i przewlekłego zapalenia skóry.
Przyczyny występowania łojotoku
Zastanawiasz się, skąd biorą się tego rodzaju problemy ze skórą? Oto najczęstsze powody nadmiernego wydzielania łoju:
- problemy hormonalne:
- uwarunkowania genetyczne;
- nieodpowiednia higiena skóry, w tym zbyt tłuste kosmetyki, przesuszenie skóry oraz zbyt rzadkie mycie głowy);
- obecność bakterii i grzybów, w tym drożdżaków z rodzaju malassezia;
- przewlekły stres i przemęczenie;
- nadwaga i otyłość.
Czy domowe sposoby pomogą na łojotokowe zapalenie skóry?
Medycyna ludowa zna sporo naturalnych sposobów leczenia ŁZS. Pomocna jest m.in. soda oczyszczona na swędzenie głowy, a także ziołowe płukanki i maski. Niemniej jednak przynoszą one zaledwie doraźną poprawę stanu skóry. Sukces w leczeniu łojotokowego zapalenia polega na tym, aby kompleksowo oddziaływać na zmiany skórne. Warto skonsultować się z dermatologiem, który zaleci maści przeciwzapalne, a często też antybiotyki.
Soda oczyszczona na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Jak to możliwe, że soda kuchenna wspomaga leczenie problemów skórnych? Wodorowęglan sodu ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Pomaga oczyścić skórę z sebum, grzybów i bakterii. Wysusza zmiany na skórze i łagodzi świąd i stan zapalny naskórka. Dlatego dodawana jest do wielu kosmetyków pielęgnujących skórę. Stosowana w domu, świetnie wspomaga leczenie ogólne.
Jak stosować sodę na łojotok?
Możesz zmieszać sodę z szamponem do włosów i taką mieszanką umyć włosy, po czym dokładnie je spłukać. Ważne, aby kosmetyk przeznaczony był do skóry i włosów przetłuszczających się.
Papka z sody i wody
Drugi skuteczny sposób to papka z sody i wody. Zmieszaj te produkty i nałóż maskę na wilgotne umyte włosy. Odczekaj kwadrans, po czym wypłucz włosy pod bieżącą wodą. Jeśli masz zmiany na ciele, to dodaj szklankę sody do wanny z wodą przy każdej kąpieli. Poleż w takim roztworze co najmniej przez kwadrans.
Aby domowe sposoby leczenia przyniosły ulgę, połącz je z lekami doustnymi i dopasuj szampon do rodzaju skóry.