W poniższym artykule omówimy wzór, który sprawdzi się zarówno jako męski, jak i damski tatuaż. Napis w formie krótkiego hasła, cytatu lub sentencji doskonale sprawdza się niezależnie od wieku czy płci. Może mieć ważne dla ciebie znaczenie lub po prostu dobrze się prezentować. Jeżeli ty także chcesz mieć tatuaż z napisem, zapoznaj się z poniższym artykułem – być może któraś z propozycji przypadnie ci do gustu.

Tatuaże w formie napisu – kto się na nie decyduje?

Tatuaże przedstawiające różnorodne cytaty i sentencje cieszą się popularnością od wielu lat. Ich niezaprzeczalną zaletą jest możliwość dostosowania zarówno samego tekstu, jak i czcionki. Kto decyduje się na taką formę ozdoby na skórze?

Przy wyborze tatuażu w formie napisu płeć tak naprawdę nie ma znaczenia – takie ozdoby lubią kobiety oraz mężczyźni. Większość osób tatuuje sobie sentencje lub cytaty, które wyjątkowo zapadły im w pamięć lub są dla nich życiowymi drogowskazami. Zdarza się, że napisy stanowią rodzaj pamiątki na przykład po ukochanej osobie. Cytaty są dobrym pomysłem na pierwszy tatuaż – wiele osób wybiera wówczas mały i dyskretny napis.

Cytaty na tatuaż – inspirujące przykłady

Krótkie cytaty po angielsku

Tatuaże z napisem po angielsku są spotykane bardzo często. Rozumie je zdecydowana większość z nas, a dla wielu osób wybrzmiewają o wiele lepiej niż cytaty w innych językach. Napisy po angielsku przeważnie nawiązują do ulubionych piosenek oraz wierszy. Wśród młodych osób popularne są nośne hasła, będące wyrazem ich poglądów.

Zobacz też:
Rozmiar biustu a dobór odpowiedniego rozmiaru biustonosza. Sprawdź, jak zmierzyć piersi, by idealnie dopasować stanik!

Przy wyborze swojego cytatu po angielsku warto kierować się przede wszystkim gustem, a nie modą czy popularnymi wzorami, które ma co drugi właściciel tatuaży. Jeżeli mimo to nie masz pomysłu na fajny cytat, zapoznaj się z wymienionymi poniżej niesztampowymi tekstami sławnych osób. Znajdzie się tu coś dla fanów literatury, astrofizyki, a nawet polityki. Być może któryś z poniższych przykładów zainspiruje twoje poszukiwania idealnego cytatu:

 • „You can kill the dreamer, but you can’t kill the dream” („Możesz zabić marzyciela, ale nie marzenie”) – Martin Luther King Jr.;
 • „Books are the mirrors of the soul” („Książki są zwierciadłami duszy”) – Virginia Woolf;
 • „Love all, trust a few, do wrong to none” („Kochaj świat cały, lecz ufaj nielicznym, nie krzywdź nikogo […]”) – Wszystko dobre, co się dobre kończy, William Shakespeare;
 • „While there’s life, there is hope” („Gdzie życie, tam nadzieja” / „Nadzieja umiera jako ostatnia”) – Stephen Hawking.

Fajne cytaty na tatuaż po polsku

Tatuaże w formie napisu po polsku również są bardzo popularne. Przybierają różne formy – podobnie jak w przypadku tych anglojęzycznych. Mogą to być krótkie chwytliwe hasła, inspirujące cytaty sławnych osób lub fragmenty ulubionych poematów. Wśród rodziców zdarzają się dyskretne tatuaże z imieniem dziecka. Niektóre młode osoby natomiast ozdabiają swoje ciała niecenzuralnymi słowami. To nie jest dobry pomysł i naprawdę poważnie się zastanów, zanim wybierzesz taki napis!

Jeżeli chcesz, aby twój tatuaż po polsku miał głębokie i osobiste znaczenie, postaraj się nie kierować przykładami podpatrzonymi w sieci. Zamiast tego wybierz cytat na tatuaż z ulubionej książki lub filmu. Dobrym pomysłem może być także wytatuowanie imienia bliskiej ci osoby lub jej słów, które wyjątkowo utkwiły ci w pamięci. Wówczas twój wzór będzie miał bardzo personalny wydźwięk.

Zobacz też:
Fototyp skóry – sprawdź, jaki masz rodzaj karnacji!

Sentencje po łacinie

Cytaty po łacinie to sposób na tatuaż prawdziwie ponadczasowy. Mimo że istnieje pewne ryzyko pomyłki tłumaczeniowej, znaczenie i pisownię tych bardziej znanych sentencji łatwo sprawdzić. Jeżeli mimo to nie ufasz źródłom internetowym, zawsze możesz skonsultować wybór hasła ze znajomym: wiele osób ma kontakt z łaciną na studiach i pomoże ci sprawdzić poprawność prostych zwrotów.

Do przykładowych cytatów łacińskich należą np.:

 • „Per aspera ad astra” („Przez trudy do gwiazd”);
 • „Verba volant, scripta manent. („Słowa ulatują, pismo pozostaje”);
 • „Amor vincit omnia” („Miłość wszystko zwycięża”);
 • „Ad perpetuam rei memoriam” („Na wieczną rzeczy pamiątkę”);
 • „Fortes fortuna adiuvat” („Fortuna sprzyja odważnym”).

Czcionki tatuaży

Wybór czcionki tatuażu jest nie mniej ważny niż sam tekst. Mężczyźni często stawiają na duże i wyraźne napisy, wykonane w gotyckim stylu. Kobiety preferują natomiast kaligrafię.

Wybór czcionki to jeden z elementów, który warto przedyskutować z osobą nanoszącą wzór. Twoje gusta mają oczywiście niemałe znaczenie przy jej doborze, ale i tak opowiedz o nich tatuatorowi. Ostateczny wygląd tatuażu będzie zależał jednak także od innych czynników:

 • umiejętności artysty;
 • długości wybranego cytatu;
 • umiejscowienia napisu na skórze.

W wielu przypadkach warto polegać przede wszystkim na radach profesjonalisty. To on będzie przenosił wzór na ciało i lepiej oceni, która czcionka sprawdzi się w twoim przypadku.

Czy tatuowanie boli?

Wykonywanie tatuażu kojarzy się głównie z bólem. Rzeczywiście, przenoszenie wzoru na skórę wiąże się z pewnym dyskomfortem – każdy, kto marzy o tatuażu (także takim z ulubionym cytatem), musi się pogodzić z tym faktem. Co więcej, im dłuższy napis lub większe litery, tym dłużej będzie trwał cały proces – a to oznacza oczywiście dłużej trwający ból.

Zobacz też:
Menopauza – jak rozpoznać objawy i złagodzić czas przekwitania?

Warto jednak zaznaczyć, że stopień dyskomfortu u każdego będzie się różnił. Są osoby, które znoszą to znacznie lepiej, inne muszą w trakcie sesji prosić o liczne przerwy.

Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie wzoru. Jeżeli obawiasz się dyskomfortu, postaraj się wybrać miejsce o większej ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Do takich obszarów zaliczają się:

 • uda;
 • ramiona;
 • przedramiona.

Miejsca na ciele, które są szczególnie wrażliwe na ból, a ich wybór powinien być dobrze przemyślany, to m.in.:

 • stopy;
 • klatka piersiowa;
 • pachwiny;
 • linia kręgosłupa;
 • genitalia;
 • łokcie.

Tatuaż napis – zdjęcia

Powiązane artykuły: