Gotowe kosmetyki to dla jednych pójście na łatwiznę, ale dla innych to po prostu wygoda. Warto jednak sobie zdać sprawę, że wiele z nich zawiera podstawowe składniki, które masz na wyciągnięcie ręki np. w kuchni. Płatki owsiane są jednym z nich. Są tanie, a efekt jaki można dzięki nim uzyskać, jest bardzo zadowalający. W jaki sposób wykorzystać ten spożywczy produkt do pielęgnacji? Maseczka z płatków owsianych w różnych formach, peeling i tonik to nasze propozycje. Przedstawiamy zalety domowych kosmetyków i sposobów dbania o skórę, dzięki którym zyskasz piękniejszy wygląd twarzy. Czytaj i sprawdź, jakie skarby masz pod ręką!
Płatki owsiane – dobro z natury
Ten popularny produkt powstaje z ze zboża, a dokładniej – z owsa zwyczajnego. Warto zaznaczyć jego prozdrowotnych właściwości. Owies zawiera:
- niezbędne białka;
- kwas oleinowy i linolowy;
- witaminy z grupy B;
- witaminę E;
- wiele składników mineralnych.
W sklepie można spotkać kilka rodzajów płatków owsianych. Warto szukać tzw. górskich, ponieważ jest w nich najwięcej składników odżywczych i są najmniej przetworzone.
Maseczka z płatków owsianych na twarz
Płatki owsiane są świetną naturalną metodą, która wspomaga pielęgnację. Przepisów na maseczkę z płatków owsianych nie brakuje. Można je dowolnie wzbogacać określonymi składnikami, które dopasujesz do obecnych wymagań skóry. Maseczka z płatków owsianych na twarz to wspaniały sposób, aby urozmaicić pielęgnację, nie wydając przy tym fortuny.
Maska z płatków owsianych – podstawowa
Możesz zacząć od najbardziej podstawowej wersji maski.
- Wymieszaj kilka łyżek płatków z wodą i pozostaw do napęcznienia.
- Następnie nałóż na twarz na minimum 15 minut i zmyj.
- Staraj się zachować pozycję leżącą, ponieważ produkt zwykle jest dość płynny.
Maseczka z owsianki dla skóry wrażliwej i delikatnej
Cery wrażliwe i delikatne często nie tolerują wody, szczególnie, jeśli jest zbyt twarda. Masz taką skórę? Robiąc maseczkę z płatków owsianych, zamiast wody możesz użyć jogurtu naturalnego. Taka mieszanka doskonale złagodzi podrażnienia i ewentualne zaczerwienienia na skórze.
Maseczka z płatków owsianych na trądzik
Trądzik jest schorzeniem dermatologicznym, więc przede wszystkim powinien być skonsultowany z lekarzem. Nic jednak nie powinno stać na przeszkodzie, aby wspomóc walkę z nim odpowiednimi domowymi specyfikami. Maseczka z płatków owsianych na trądzik powinna zawierać naturalne zioła, np. skrzyp polny, bratek. Kupisz je w każdej aptece lub sklepie ekologicznym. Warto je przygotować np. w formie naparu, który wymieszasz z płatkami. Możesz również do podstawowej wersji maski dodać kroplę olejku herbacianego (jeśli cera nie jest nadwrażliwa).
Maska z owsianki do skóry suchej
Maseczka z płatków owsianych i miodu będzie świetną opcją dla cer suchych. Bardzo dobrze sprawdza się zimą, kiedy ogrzewanie powoduje dyskomfort u osób z tego rodzaju skórą.
- Wymieszaj płatki owsiane z wybranym miodem.
- W ten sposób powstanie gęsta papka.
- Nałóż ją na skórę na około 20 minut i zmyj.
Maseczka z płatków owsianych – dla jakiej skóry?
Płatki owsiane są dobrze tolerowane przez większość cer. Wyjątkiem są te silnie alergiczne. Trzeba oczywiście zrezygnować z takich maseczek, jeśli zostało stwierdzone uczulenie na zboża. Inną sytuacją, przy której warto uważać, są rozległe stany zapalne.
Peeling z płatków owsianych
Okazuje się, że nie tylko maska, lecz także peeling z płatków owsianych jest świetnym naturalnym produktem. Sprawdzi się w roli bardzo delikatnego kosmetyku złuszczającego. Na pewno nie podrażni wrażliwej skóry twarzy i ciała.
Jak zrobić peeling z płatków owsianych do twarzy i ciała?
Garść płatków zalej zimną wodą i… gotowe. Nie musisz czekać, aż płatki napęcznieją i będą bardzo miękkie. W przypadku peelingu do ciała możesz dodać np. olejek eteryczny pomarańczowy. Będzie bardzo dobry dla skóry cellulitem, która potrzebuje ujędrnienia. Możesz także wzbogacić peeling olejem naturalnym (np. oliwą z oliwek).
A może tonik z płatków owsianych?
Maseczka z płatków owsianych i peeling nie są jedynymi sposobami pielęgnacji, które proponujemy. Toniki do twarzy stały się bardzo popularne za sprawą koreańskiej pielęgnacji, która jest silnie skoncentrowana i wieloetapowa. Tonik z płatków owsianych przygotujesz w łatwy sposób w domu. Jest on bardzo delikatny. Nadaje się do stosowania do każdego rodzaju skóry. Oto nasze wskazówki.
- Najłatwiej zalać szklankę płatków owsianych wodą i pozostawić na całą dobę.
- W międzyczasie można mieszać.
- Oczywiście przygotowaną miksturę należy umieścić w lodówce.
- Potem trzeba ją odcedzić tak, aby otrzymać mętną ciecz, bez płatków.
- Gotowy produkt nadaje się do użycia przez 3-4 dni, więc nie warto robić go zbyt dużo. Nakładaj niewielką ilość na płatek kosmetyczny rano i/lub wieczorem. Przecieraj całą twarz (nawet wraz z oczami).
Płatki owsiane na twarz – efekty
Czego możesz oczekiwać po maseczce z płatków owsianych, peelingu i toniku? Przede wszystkim, nie spodziewaj się nagłego wyprasowania zmarszczek i likwidacji trądziku. To produkt naturalny i niezwykle delikatny. Najlepszy rezultat osoby z cerą wrażliwą i zaczerwienioną. Inni prawdopodobnie będą musieli poczekać nieco dłużej. Naturalna pielęgnacja nie przynosi natychmiastowego efektu, jednak warto być cierpliwym.
Płatki owsiane w diecie sposobem na urodę
Wprowadzenie płatków owsianych do diety także przynosi wiele korzyści. Oto kilka z nich:
- pozytywnie wpływają na układ krwionośny człowieka. Hamują powstawanie niebezpiecznych zakrzepów i regulują ciśnienie krwi;
- wspomagają pracę układu trawiennego (szczególnie, jeśli cierpisz na zaparcia);
- regulują poziom złego cholesterolu;
- poprawiają samopoczucie, polepszają sen i koncentrację w ciągu dnia, a do tego dodają energii;
- wykazują właściwości przeciwzapalne.
Jak widzisz, płatki owsiane na twarz to rewelacyjny sposób, aby poprawić kondycję skóry. Stosowane w odpowiedni sposób dostarczą jej niezwykle cennych składników, dzięki którym zyska promienny wygląd. Nie musisz się bać. Owies nie powinien powodować żadnych uczuleń – wyjątkiem są oczywiście stwierdzone wcześniej alergie. Wiesz już, jak przygotować maseczkę z płatków owsianych, peeling i tonik. Do dzieła! Życzymy cierpliwości. Na pewno warto poczekać na rezultaty takiej pielęgnacji!