Cera sucha to cera szczególnie wymagająca, w przypadku której właściwa pielęgnacja odgrywa niezmiernie istotną rolę. Pozwala ona bowiem nie tylko poprawić ogólny wygląd skóry, ale także zmniejszyć odczuwany dyskomfort, który występuje bardzo często kiedy bardzo sucha skóra zostaje podrażniona (na przykład w wyniku działania czynników zewnętrznych). Co niezwykle ważne staranna pielęgnacja suchej skóry pozwala też spowolnić naturalne procesy starzenia się, które w przypadku cery odwodnionej postępują bardzo szybko, objawiając się w postaci widocznych zmarszczek i głębokich bruzd.  Wszystkie te cechy cery suchej sprawiają, że codzienna pielęgnacja oparta na produktach zawierających odpowiednio dobrane składniki odgrywa ogromną rolę dla wyglądu skóry i jej kondycji.

Cera sucha – charakterystyka

Cera sucha jak sama nazwa wskazuje jest cerą pozbawioną odpowiedniego poziomu nawilżenia, co w bezpośredni sposób wiąże się również z brakiem odpowiedniej bariery lipidowej skóry, a niekiedy wręcz jej brakiem, zwłaszcza w niektórych partiach. Skutkiem tej sytuacji jest jej nadmierne przesuszanie, które może powodować dyskomfort związany z uczuciem napięcia i szorstkością skóry. Niekiedy może pojawiać się również świąd oraz uczucie pieczenia. Ponadto cera sucha ze względu na zaburzoną naturalną barierę ochronną skóry jest skłonna do podrażnień, zwłaszcza w kontakcie z działaniem czynników zewnętrznych takich jak m.in. ciepłe, suche powietrze, wiatr, mróz, słońce. Do jej podrażnienia mogą przyczyniać się również niektóre kosmetyki, zwłaszcza te które w swoim składzie zawierają silnie myjące i złuszczające substancje.

Cera sucha jest też cieńsza, przez co widoczne na powierzchni skóry stają się naczynka krwionośne, które mogą wykazywać tendencję do pękania pod wpływem działania niekorzystnych czynników. Ze względu na ten fakt bardzo często jest ona lekko zaróżowiona. Sucha i cienka skóra jest też bardziej narażona na przedwczesne starzenie się, którego oznaką są widoczne na jej powierzchni zmarszczki i bruzdy.

Przyczyny suchej cery

Cera sucha może być rezultatem działania różnych przyczyn. Wśród tych odgrywających największe znaczenia wymienia się przede wszystkim predyspozycje genetyczne, co oznacza że suchą skórę bardzo często dziedziczy się w genach. Obniżona zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku może też być wynikiem zaburzeń hormonalnych, przewlekłych chorób ogólnoustrojowych, błędów pielęgnacyjnych, a także niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych oraz długotrwałego stresu. Nadmierna utrata wody z naskórka jest też konsekwencją naturalnych procesów starzenia się organizmu. Na szczęście jednak bez względu na przyczynę, która odpowiada za nadmierne przesuszenie skóry, dzięki właściwej pielęgnacji można poprawić jej wygląd i kondycję.

Zobacz też:
Jak dbać o skórę twarzy pod maseczką ochronną?

Pielęgnacja cery suchej

Bez wątpienia cera sucha wymaga odpowiedniego traktowania. Poza ograniczaniem działania czynników zewnętrznych, do poprawy jej stanu niezbędna jest właściwa pielęgnacja. Jej najważniejszą zasadą jest dobór produktów zawierających składniki nawilżające i odżywcze, które stosowane systematycznie pomogą przywrócić skórze odpowiedni poziom nawilżenia i odbudować naturalną warstwę ochronną w postaci płaszcza lipidowego. Zalicza się do nich m.in. kwas hialuronowy, kwas laktobionowy, olejek ze słodkich migdałów, ekstrakt z kiełków pszenicy i pestek winogron, aloes, witamina E i D-panthenol.

Do codziennego oczyszczania cery suchej należy wybierać dedykowane jej potrzebom łagodne pianki i żele myjące o delikatnym działaniu. Nie należy natomiast stosować produktów silnie złuszczających, zawierających w swoim składzie alkohol. Do głębszego oczyszczania skóry warto wybierać peelingi enzymatyczne, nie zawierające podrażniających drobinek złuszczających. Codzienną pielęgnację powinno zakończyć nałożenie na oczyszczoną skórę produktu typu serum zawierającego skoncentrowane składniki nawilżające oraz kremu dopasowanego do potrzeb skóry. Przynajmniej 2 – 3 razy w tygodniu można dodatkowo zastosować maskę, która potęguje działanie produktów stosowanych na co dzień. Uzupełnieniem domowej pielęgnacji mogą stać się również profesjonalne zabiegi kosmetyczne.

Cera sucha to cera, która wymaga szczególnej troski i starannej pielęgnacji. Wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych, podatna na przesuszenia, cienka i odwodniona szybko reaguje na niekorzystne warunki. Staje się napięta, szorstka i podrażniona. Aby przynieść jej ukojenie i zmniejszyć odczuwany dyskomfort należy zatroszczyć się o jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie sięgając po produkty zawierające skoncentrowane składniki odzwierciedlające jej potrzeby. Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2022