Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną to obecnie chętnie wykonywany zabieg. Można go przeprowadzić w warunkach domowych, gdyż jest względnie bezpieczny. Mimo to ma pewne konsekwencje dla kondycji włosa.

Każde rozjaśnianie wymaga bowiem przestrzegania pewnych zasad. W naszym artykule omawiamy je wszystkie. Przedstawiamy też, jakie efekty można osiągnąć, stosując wodę utlenioną do rozjaśniania włosów.

Jak działa woda utleniona? Czy rozjaśnia włosy? Jakiego stężenia używać?

Woda utleniona to z chemicznego punktu widzenia roztwór nadtlenku wodoru. Stanowi ona obowiązkowy element apteczki pierwszej pomocy. Stosowana jako roztwór o stężeniu 3% posiada wiele cennych właściwości.

Działa przede wszystkim odkażająco, ale również regenerująco, wybielająco i rozjaśniająco. Z tego powodu można ją wykorzystać również do delikatnego rozjaśniania włosów.

Jak rozjaśnić włosy wodą utlenioną? Domowy sposób krok po kroku

Chcesz uzyskać jaśniejszy odcień włosów? Woda utleniona do rozjaśniania włosów w domu powinna być rozcieńczona z przegotowaną, przestudzoną wodą. Wody możesz zmieszać ze sobą w proporcji 1:1 lub 1:2, jeśli zależy ci na delikatniejszym zabiegu.

Rozjaśnianie wodą utlenioną – krok po kroku

Ze względu na konsystencję rozjaśniacza na bazie wody utlenionej, najlepiej przygotować butelkę z atomizerem. Będzie ci ją łatwiej równomiernie nałożyć na włosy. Dzień przed planowanym rozjaśnianiem wykonaj próbę na niewielkim kosmyku włosów z tyłu głowy.

Posmaruj go przygotowaną mieszanką i zmyj ją po kilkunastu minutach. Zobaczysz wówczas, jak rozjaśniacz działa na twoje włosy i czy nie występuje reakcja alergiczna:

  1. Spryskaj równomiernie całą długość włosów rozcieńczoną wodą utlenioną. 
  2. Przeczesz wilgotne włosy grzebieniem.
  3. Pozostaw mieszankę na 20–30 minut.
  4. Umyj włosy delikatnym szamponem, spłucz wodę utlenioną i koniecznie zastosuj odżywkę. 
  5. Jeśli zależy ci na mocniejszym rozjaśnieniu niż uzyskane, powtórz zabieg za kilka dni. 

Czy rozjaśnianie wodą utlenioną niszczy włosy?

Należy pamiętać, że woda utleniona może zadziałać na włosy dość inwazyjne. Każdy zabieg rozjaśniający może przyczynić się do pogorszenia kondycji włosów. Wówczas włosy mogą stać się suche, matowe, a w najgorszym wypadku wyraźnie zniszczone i łamliwe.

Zobacz też:
Jak wykonać keratynowe prostowanie włosów w domu? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Z tego powodu bardzo ważne jest przestrzeganie proporcji mieszanki i czasu rozjaśniania. W czasie ponawiania zabiegów rozjaśniających należy obserwować swoje włosy i zaprzestać ich powtarzania, kiedy ich kondycja ulega pogorszeniu. 

Pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu wodą utlenioną

W związku z powyższym, po każdym rozjaśnianiu, również tym wodą utlenioną, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim stosuj łagodne szampony i odżywki, które odpowiadają potrzebom twoich włosów. Zadbaj, aby były to kosmetyki o działaniu mocno nawilżającym i regenerującym.

Jeśli zauważasz, że po zabiegu twoje włosy są bardzo przesuszone lub – co gorsza – zniszczone, zrezygnuj na jakiś czas z suszarki i innych tego typu urządzeń. Nie wykonuj wówczas kolejnych koloryzacji lub inwazyjnych stylizacji włosów.

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną – efekty

Pamiętaj, że woda utleniona nie zadziała na włosy jak profesjonalny rozjaśniacz. Efekt będzie o wiele słabszy. Rozjaśnia ona włosy maksymalnie o 1–2 tony. Ponadto odcień włosów może wyjść żółty. W przypadku nierównomiernego rozprowadzenia wody utlenionej na włosach uzyskasz efekt plam. 

Woda utleniona do włosów – kto nie powinien jej stosować?

Wody utlenionej do rozjaśniania włosów z pewnością nie powinno się stosować w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej. Z kolei jeśli twoje włosy są bardzo suche i zniszczone, również odradzamy tę metodę. Wówczas lepiej postawić na intensywną regenerację. Nie stosuj wody utlenionej również wtedy, gdy zależy ci na mocniejszym rozjaśnieniu kosmyków. Wówczas poszukaj takiej metody, która spełni twoje oczekiwania.

Podsumowanie

Wiesz już, jak przeprowadzić rozjaśnianie całych włosów. Trzeba przyznać, że rozjaśnianie włosów wodą utlenioną stanowi alternatywę dla osób, które nie chcą korzystać z bardziej inwazyjnych metod fryzjerskich. Jest to również ciekawe rozwiązanie dla tych, którym zależy na subtelnym efekcie pojaśnienia włosów.

Należy jednak mieć na uwadze, że zabieg ten może przyczynić się do osłabienia kondycji włosów. Z tego powodu decyzja o rozjaśnianiu powinna być poparta wiedzą na temat ich aktualnego stanu.Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021