Można powiedzieć, że w latach 80. trwała ondulacja była najczęściej wybieranym zabiegiem w ówczesnych salonach fryzjerskich. Puchate, kręcone włosy nosiła wówczas niemal każda kobieta. Z dumą prezentowały je również gwiazdy kina i muzyki. Choć pewnie mało która pani chciałaby powrócić teraz do nastroszonej fryzury, zainteresowanie trwałą rośnie. Dlaczego tak jest? Przekonajmy się, co sprawia, że ondulacja cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Warto przeczytać nasz artykuł!

Trwała ondulacja – co ją wyróżnia?

W dzisiejszych czasach dbanie o swój wizerunek jest bardzo proste. Setki filmowych instruktaży w internecie, poradniki, dobrej jakości kosmetyki i nowoczesne urządzenia znacząco ułatwiają codzienną pielęgnację. Niemal każda kobieta ma pod ręką w domu lokówkę lub prostownicę, dlatego może samodzielnie ułożyć piękne loki lub lśniące i proste włosy. Pojawia się więc pytanie, dlaczego trwała ondulacja powraca do łask, skoro wykonanie loków w domu jest tak proste?

Trwała ondulacja – nazywa się tak nie bez przyczyny

Sekret tkwi w tym, że dzięki ondulacji można otrzymać nieco inny efekt, a co najważniejsze – utrzymuje się on o wiele dłużej. Kręconymi włosami możesz cieszyć się przez kilka miesięcy, choć pamiętaj, że w miarę upływu czasu włosy powoli się rozprostowują. Ponadto, efekt zależy w ogromnej mierze od rodzaju włosa.

Trwała ondulacja – większa objętość włosów

Tym, co odróżnia trwałą od samodzielnego kręcenia włosów w domu, jest również wygląd fryzury. Włosy po ondulacji są lekko uniesione i nabierają objętości. Z tego powodu na trwałą decydują się osoby o włosach cienkich i oklapniętych.

Trwała ondulacja – zabieg 

W czasie zabiegu trwałej ondulacji nakładane są profesjonalne preparaty, których celem jest zmiana struktury włosa. Fryzjer nawija włosy na grube lub cienkie wałki – w zależności od oczekiwań klientki lub klienta. Preparaty utrwalające sprawiają oczywiście, że efekt kręconych włosów utrzymuje się dłużej.

Dla kogo przeznaczona jest trwała?

Zabieg trwałej ondulacji przeznaczony jest dla osób, które:

  • marzą o kręconych włosach;
  • mają zamiar powiększyć objętość swojej fryzury;
  • chcą zwiększyć podatność swoich włosów na stylizację;
  • mają zdrowe włosy;
  • nie chcą stylizować włosów za pomocą lokówki i innych metod.

Trwała na włosach – kto nie powinien jej robić?

Mimo że efekt trwałych loków i fal jest dla wielu osób spełnieniem marzeń, trwała ondulacja nie jest polecana dla wszystkich. Nie powinno się jej wykonywać na włosach zniszczonych i wielokrotnie farbowanych. Wśród preparatów przeznaczonych do ondulacji wyróżnia się te o silniejszym oraz delikatniejszym działaniu. Mimo to należy za każdym razem ocenić kondycję włosów. Dlatego też niezwykle ważne jest to, aby z zamiarem wykonania trwałej udać się do profesjonalnego, zaufanego salonu fryzjerskiego.

Trwała ondulacja – efekt

Efekt, którego można spodziewać się po ondulacji, to wspomniana wcześniej większa objętość fryzury, a także kręcone włosy. Wiadomo jednak, że skręt skrętowi nierówny. W tej kwestii wybór pozostaje więc po stronie klientki. Najlepiej szczegółowo przedstawić styliście, o jaki efekt chodzi, wspomagając się zdjęciem.

Grube loki czy afro?

Jedne panie marzą o puklach grubych loków, inne zaś o burzy afro. Przed zabiegiem należy zatem dokładnie ustalić z fryzjerem, jaki rezultat będzie dla ciebie satysfakcjonujący. Trwała ondulacja na grubych wałkach zapewnia efekt grubych loków lub fal. Im cieńsze wałki, tym loków jest więcej. Są bardziej sprężyste, a zarazem również krótsze.

Trwała na długich włosach

Posiadaczki długich włosów często decydują się na trwałą, ponieważ daje delikatny efekt uniesienia. Wiadomo bowiem, że im włosy są dłuższe, tym stają się cięższe. Trwała może dodać im lekkości i zwiększyć podatność na stylizację.

Trwała na krótkich włosach

Ondulację można wykonać również na krótszych włosach. Muszą one być jednak na tyle długie, aby dało się nawinąć na nie wałki. Należy przy tym pamiętać, że pokręcone włosy stają się automatycznie krótsze. Lekka trwała na krótkich włosach daje efekt uniesienia fryzury.

Czy nowoczesna trwała ondulacja jest bezpieczna?

Zabieg trwałej ondulacji ingeruje w strukturę włosa, dlatego tak ważna jest ocena jego kondycji. Jeśli trwała zostanie wykonana na zniszczonych już włosach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich stan się pogorszy. Warto jednak pamiętać, że obecne preparaty fryzjerskie do ondulacji różnią się od tych stosowanych 30 lat temu. W tym czasie warsztat stylistów był również wielokrotnie udoskonalany. Niemniej, dla większego bezpieczeństwa włosów należy wybrać profesjonalny salon fryzjerski,który ma doświadczenie w zakresie trwałej ondulacji. 

Trwała ondulacja – cena

Cena trwałej ondulacji zależy od kilku czynników, takich jak długość i gęstość włosów, rodzaj zastosowanego preparatu oraz lokalizacja salonu fryzjerskiego. Koszt takiego zabiegu na włosy to od 80 do 200 zł.

Pielęgnacja włosów po trwałej ondulacji

Trwała ondulacja może przesuszyć włosy, dlatego ich pielęgnacja po zabiegu jest bardzo ważna. 

  1. Należy wówczas używać bardzo delikatnych szamponów o właściwościach nawilżających i regenerujących. Bardzo przydatne okazuje się również stosowanie masek i odżywek do włosów. 
  2. Po wykonaniu trwałej najlepiej zrezygnować na jakiś czas z suszarki, a w razie konieczności ustawić urządzenie na chłodny nawiew. 
  3. Czesanie włosów szczotką może być dla nich niekorzystne pod wieloma względami (włosy mogą się puszyć). Lepszym rozwiązaniem okazuje się grzebień z szerokim rozstawem zębów. Można też delikatnie przeczesywać włosy palcami. 
  4. W żadnym razie nie należy ich szarpać czy gwałtownie pocierać ręcznikiem. Najlepiej delikatnie odcisnąć je z nadmiaru wody i pozostawić do wyschnięcia.

Włosy tuż po trwałej

Jeśli chcesz utrzymać efekt, najlepiej zrezygnuj z mycia włosów i ich stylizowania na kilka dni tuż po zabiegu. W tym czasie fryzura będzie mogła dobrze się utrwalić, co pozytywnie wpłynie na efekt trwałej.

Trwała ondulacja męska

Trwała ondulacja to zabieg nie tylko dla kobiet. Coraz chętniej wykonują ją również mężczyźni. „Beachy waves” okazują się ciekawą propozycją dla długowłosych panów. Bardzo modne są również męskie fryzury, gdzie górne partie włosów pozostawia się długie, a ścinane są jedynie boki. Wówczas podkręca się dłuższe włosy. Efekt to wyraźnie uniesione kręcone włosy, większa objętość i podatność na stylizację.

Co, jeśli nie można wykonać trwałej?

Zdarzają się przypadki, że nie można wykonać trwałej i o tym powinien poinformować klientkę profesjonalny stylista fryzur. Warto wówczas sięgnąć po produkty regenerujące, dopasowane do rodzaju włosów i skóry głowy. Można spróbować samodzielnie zadbać o skręt swoich włosów. Niestety, lokówka nie będzie sprzymierzeńcem. Jeśli włosy są zniszczone, również warto z niej zrezygnować. W takich sytuacjach najlepiej postawić na metody nieinwazyjne, czyli kręcenie na zimno. Możesz spróbować papilotów, nawijania włosów na chustkę czy specjalnych gumek. Niestety, nie będzie to fryzura długotrwała.
Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że trwała ondulacja odzyskuje popularność. Widać wyraźnie, że fryzury z kręconymi włosami zagościły wśród modnych stylizacji na dłużej. Warto zauważyć, że ondulacja to spore ułatwienie dla osób, które na co dzień podkręcają swoje włosy za pomocą lokówki lub innych metod. Należy jednak pamiętać, że przed wykonaniem trwałej niezwykle ważna jest ocena kondycji włosów.