Gorąca lokówka wpływa bardzo negatywnie na strukturę włosów i po prostu je niszczy. Warto więc skorzystać z mniej inwazyjnych metod, które pozwolą ci uzyskać piękne loki. 

Zmiana fryzury z pewnością zwróci uwagę otoczenia. Nie musisz od razu obcinać włosów lub zmieniać ich kolor. Wystarczy stworzyć na głowie zniewalającą burzę loków lub delikatne fale. A może zbliża się jakaś wyjątkowa okazja jak urodziny, ślub lub walentynki?

Zachwyć ukochanego nową fryzurą. W dalszej części artykułu dowiesz się, czym są papiloty do włosów, a także jakie są najlepsze papiloty oraz jak ich używać! 

Papiloty do włosów – co to jest?

Papiloty – co to jest?

Piękne i zadbane loki to zdecydowanie coś, co pozwoli ci się wyróżnić w tłumie. Piękne fale i loki nie wyszły z mody, to już wiesz. Teraz warto wyjaśnić, czym właściwie są papiloty. Na pewno nie raz już słyszałaś to określenie – korzystała z nich twoja mama, babcia, a może nawet prababcia!

Papiloty to po prostu wałki, które służą do kręcenia loków i otrzymania efektu falowanych włosów. Mogą być wykonane z miękkiej gąbki, pianki lub silikonu. W środku znajduje się zazwyczaj cienki i miękki drut, który pozwala łatwo zaciskać wałek na włosach tak, aby nie spadł.

Niektóre mogą mieć specjalne zapięcie zamiast drutu. Rodzajów jest bardzo dużo, dzięki temu można wybrać te, które idealnie sprawdzą się w przypadku konkretnego rodzaju i długości włosów. Wszystko również zależy od tego, czy zamierzasz zakładać je na noc i w nich spać, czy będziesz używała ich w dzień. 

Jeśli chodzi o papiloty do spania, zdecydowanie lepiej sprawdzą się te wykonane z miękkiego materiału. To jednak nie wszystko! Wiesz, jak radziła sobie twoja babcia, gdy nie mogła kupić papilotów w sklepie? Robiła je z gazety! To także dobry sposób na uzyskanie pożądanego efektu, ale o tym dowiesz się później.

Rodzaje papilotów — jakie będą najlepsze?

Rodzaje papilotów — jakie będą najlepsze?

Ślicznie zrobione loki lub delikatne fale to świetna fryzura na wyjątkowe wyjścia, ale nie tylko! Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na co dzień również wyglądać pięknie i stworzyć taki look. Wiesz już, że dobrym rozwiązaniem, które nie naraża twoich włosów na działanie wysokiej temperatury, jest użycie papilotów.

Jednak pojawia się mały problem – jakie papiloty będą najlepsze dla twoich włosów? Jakie papiloty powinnaś wybrać, aby uzyskać wymarzoną fryzurę? 

Przede wszystkim powinnaś ocenić typ swoich włosów. Do włosów cienkich i krótszych świetnie sprawdzą się papiloty wykonane z gąbki lub miękkiej pianki. Ten rodzaj papilotów również będzie idealny, jeśli chcesz zostawić je na głowie na całą noc. Zapewnią ci komfort podczas snu. Z kolei do włosów grubszych i długich polecane są papiloty silikonowe. 

Papiloty z gazety

Zaskoczona? Właśnie w ten sposób radziły sobie kobiety, które chciały uzyskać wymarzoną fryzurę, a nie miały w domu lokówki do zrobienia loków, ani papilotów. Potrzeba matką wynalazków. Jak zrobić papiloty z gazety? Wystarczy wyciąć podłużne paski, zwinąć je w rulon i gotowe.

Jednak obecnie to rozwiązanie pewnie nie znajdzie wielu zwolenników. Znacznie wygodniej jest użyć gotowych papilotów kupionych w sklepie.

Papiloty z bawełnianej koszulki

Kolejnym dobrym sposobem na uzyskanie pięknych fal lub loków jest wykonanie papilotów z bawełnianej koszulki. Jeśli wieczorem szykuje się wyjątkowe wydarzenie, a ty nie masz czasu wyjść do sklepu po profesjonalne papiloty, możesz użyć starej koszulki, która już ci się nie przyda.

Zobacz też:
Fryzury na Halloween – inspirujące upięcia

Podobnie jak w przypadku gazety, wytnij długie pasma i zawiń na nich włosy i zawiąż. Gotowe!

Papiloty z gąbki lub pianki

Papiloty z gąbki lub pianki to bardzo miękkie i przyjemne w użytkowaniu wałeczki do loków. Można ich używać w dzień i w nocy. Nie gniotą włosów, nie odznaczają się, są bardzo lekkie, dlatego nie będziesz miała wrażenia, jakby ktoś ciągnął cię za włosy. To bardzo wygodna forma, dzięki której uzyskasz idealną fryzurę. 

Papiloty silikonowe

Papiloty silikonowe są znacznie trwalsze od poprzednich rodzajów. Z pewnością będą służyły ci znacznie dłużej. Jednak ich wadą jest to, że są znacznie cięższe, dlatego polecane są do grubych włosów. To również idealne papiloty na długie włosy. Nie nadają się do spania ze względu na to, że są dosyć twarde. 

Warto dokładnie przemyśleć wybór i zastanowić się, który produkt najlepiej spełni twoje oczekiwania. Jeśli chodzi o cenę papilotów, niezależnie od rodzaju, który wybierzesz, jest to koszt kilku lub kilkunastu złotych. Z pewnością kupisz je w każdej drogerii. 

Jak uzyskać piękne fale w domu?

Jak uzyskać piękne fale w domu?

Wiesz już, z jakich papilotów możesz skorzystać, aby stworzyć wymarzoną fryzurę. Jednak musisz też wiedzieć, jak odpowiednio przygotować włosy. Pierwszym krokiem jest umycie ich i osuszenie ręcznikiem. Powinny być delikatnie wilgotne.

Możesz użyć pianki, ale nie jest to konieczne. Na rynku dostępnych jest wiele produktów: odżywki do włosów kręconych lub pianki. Użycie ich może jeszcze zwiększyć trwałość twojej fryzury. Pamiętaj, że im cieńsze pasma i im więcej papilotów na głowie, tym większy skręt uzyskasz.

Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie jest twój cel. Jeśli chcesz zrobić dzięki papilotom pofalowane włosy, wystarczy, że podzielisz je na 4-6 pasm i zawiniesz.

Od którego pasma zacząć? Najlepiej rozpocząć cały proces od dołu, idąc ku górze. Najtrwalszy efekt uzyskasz, jeśli włosy po papilotach wyschną same, a nie za pomocą ciepłego powietrza z suszarki. Gdy już zdejmiesz papiloty z włosów, rozdziel pasma delikatnie palcami i piękna fryzura gotowa. Nie ma w tym nic trudnego, przekonaj się o tym na własnej skórze i spróbuj uzyskać piękne loki w domu!

Najczęściej zadawane pytania

Ile trzeba trzymać papiloty na głowie?

To zależy od tego, jak bardzo twoje włosy są podatne na stylizowanie. Przyjmuje się, że papiloty na głowie powinno się trzymać minimum trzy godziny, ale najlepiej, jeśli spędzisz w nich całą noc. To sprawi, że loki będą trwalsze i bardziej sprężyste.

Co lepsze walki czy papiloty?

To zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Dzięki papilotom uzyskasz sprężyste i gęste loki, a wałki pomogą ci w uzyskaniu efektu delikatnych i luźnych fal.

Czy spanie w papilotach niszczy włosy?

W przeciwieństwie do przyrządów, które robią loki za pomocą ciepła (np. lokówek), papiloty są całkowicie bezpieczne dla włosów i nie powodują zniszczeń. Możesz w nich wygodnie spać, ponieważ są miękkie i dostosowują się do ułożenia twojej głowy.Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2022