Falowane włosy cechują się kosmykami przypominającymi kształt litery „S”. Skręt pasm jest wyjątkowo delikatny i często nietrwały. Fale łatwo jednak utrwalić za pomocą kilku trików. Jak zrobić i utrzymać falowane włosy? W stworzeniu rutyny pielęgnacyjnej pomocne będzie określenie rodzaju twoich włosów.

Jaki jest twój typ włosów? Określ rodzaj swojego skrętu

Rodzaje włosów określane są za pomocą systemu opracowanego w latach 90. XX wieku przez Andre Walkera, popularnego fryzjera gwiazd. System ten był punktem wyjścia dla nowych metod pielęgnacji włosów kręconych, spopularyzowanych przez anglojęzyczne forum curly girl. Klasyfikacja wyróżnia cztery podstawowe rodzaje włosów:

 • włosy proste;
 • włosy falowane;
 • włosy kręcone;
 • włosy lokowane.

Falowane włosy – podtypy

Każdy z typów dzieli się dodatkowo na trzy podtypy. Przy włosach pofalowanych rozróżniamy:

 • 2A, czyli lekko skręcające się kosmyki, często z falami jedynie na połowie długości lub na kosmykach. Wyjątkowo podatne na stylizację;
 • 2B, czyli kosmyki z silniejszym skrętem i tendencją do puszenia się;
 • 2C, czyli loki po części kręcone, podatne na wilgoć.

Większość osób ma włosy będące mieszanką kilku rodzajów pasm, dobór odpowiedniej pielęgnacji może więc czasem zająć trochę czasu. Typ włosów zależny jest przede wszystkim od genów, możliwe jest więc, że nasze proste włosy mają potencjał uzyskania efektu pofalowanych włosów bez konieczności używania lokówki czy papilotów. Jak zacząć świadomie dbać o swoje włosy i wydobyć ich maksymalne piękno?

Pielęgnacja włosów falowanych. Jak dbać o włosy kręcone?

Od odpowiedniej suszarki po właściwą metodę mycia – dbanie o lekko kręcone włosy to niełatwa sprawa. Kosmetyki, które świetnie pasują jednej osobie, niekoniecznie sprawdzą się u ciebie. Cierpliwość to podstawa! Warto poświęcić trochę czasu na eksperymenty i zrobić listę stosowanych produktów – twoje włosy z pewnością będą ci wdzięczne. Oto kilka porad jak zacząć o nie dbać:

 • wypróbuj różne metody mycia włosów, na przykład popularną metodę OMO;
 • zaopatrz się w akcesoria do stylizacji, takie jak suszarka z dyfuzorem, czy lokówka;
 • nie czesz włosów na sucho;
 • zwróć uwagę na równowagę składników PEH (proteiny, emolienty, humektanty) w codziennym pielęgnowaniu pasm.

Olejowanie

Świetnym sposobem na wzmocnienie kosmyków jest olejowanie włosów. Tu szczególnie polecamy kosmetyki z zawartością lnu bądź amly, czyli indyjskiego owocu słynącego z właściwości zagęszczających i zacieśniających skręt. Zabieg najlepiej wykonywać na sucho, wiele osób nakłada więc olej przed snem i zawija włosy w ręcznik lub bawełnianą koszulkę. Następnego dnia olej należy zmyć za pomocą silniejszego środka, takiego jak peeling do włosów, szampon z solą morską czy emulgator.

Mycie włosów metodą OMO

Metoda OMO (Odżywianie-Mycie-Odżywianie) to rewolucyjny dla posiadaczek kręconych włosów sposób mycia polegający na dwukrotnym zastosowaniu odżywki. Dzięki temu delikatne pasma włosów są maksymalnie chronione przed działaniem środków wysuszających zawartych w szamponach do włosów. Kroki tej metody to odpowiednio:

 1. Nałożenie odżywki na całej długości włosów mokrych;
 2. Rozczesanie włosów;
 3. Mycie skóry głowy szamponem;
 4. Spłukanie całości;
 5. Ponowne nałożenie odżywki bez spłukiwania na odsączone z wody, lekko wilgotne włosy.
Zobacz też:
Na ratunek suchym włosom!

Niezmiernie ważne jest rozczesywanie (wyłącznie!) mokrych włosów. Najlepiej czesać je grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Włosom należy dać samoistnie wyschnąć, a potem wgnieść odżywkę bez spłukiwania, która zabezpieczy i podkreśli loki.

Plopping

Kolejną metodą pielęgnacji włosów falowanych jest plopping.Plopping to metoda podkreślenia skrętu bezpośrednio po myciu i stylizacji. Metoda często nazywana jest „koszulkowaniem”, polega bowiem na szczelnym zawinięciu wilgotnych włosów w bawełnianą koszulkę i pozostawienie ich do samodzielnego schnięcia. Materiał przyspieszy schnięcie włosów, jednocześnie wchłaniając nadmiar nałożonego na włosy kosmetyku. Zamiast bawełnianej koszulki świetnie sprawdzi się również turban lub ręcznik z mikrofibry.

Kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji włosów falowanych

Rolą właściwego produktu do włosów pofalowanych jest przede wszystkim wydobycie i podkreślenie naturalnego skrętu. Ten delikatny typ włosów niestety łatwo przeciążyć, więc nie każdy kosmetyk będzie odpowiedni.

Na sam początek polecamy zainwestować w:

 • odżywkę do włosów kręconych bez spłukiwania – stosowaną jako bazę do stylizacji;
 • mgiełkę – nawilżającą i odżywiającą kosmyki w ciągu dnia;
 • olej nakładany na same końcówki włosów lub na cały skalp w celu regeneracji;
 • żel lub piankę stylizacyjną, która pomoże ujarzmić niesforne kosmyki.

Pamiętaj o równowadze PEH

Wybierając właściwy kosmetyk do włosów falowanych, zwróć uwagę na składniki takie jak proteiny, emolienty lub humektanty. Świadoma pielęgnacja łuski włosa powinna być przynajmniej trójetapowa – w pierwszej kolejności proteiny, regenerujące i wypełniające ubytki, następnie nawilżające humektanty, a na sam koniec emolienty, zabezpieczające przed utratą wody z powierzchni włosa. Równowaga pomiędzy tymi składnikami to klucz dbania o włosy. Wiele odżywek dostępnych na rynku łączy w sobie te składniki, często jednak w nieodpowiednich proporcjach. Nadmierne puszenie się i trudność w układaniu jest znakiem przeproteinowania łuski włosa, zbyt duża ilość humektantów może je z kolei wysuszyć. Masz wrażenie, że twoje loki są przeciążone po stylizacji lub wprowadzeniu odżywki? Włosy wyglądają na przetłuszczone? To sygnał, że zaaplikowałaś na włosy zbyt dużą ilość produktu.

Stylizacja włosów falowanych krok po kroku. Jak uzyskać skręt włosów i efekt fal?

Stylizacja włosów falowanych i kręconych w celu maksymalnego wydobycia ich piękna powinna składać się z kilku kroków:

 1. Umyj włosy, najlepiej stosując metodę OMO;
 2. Na mokre włosy nałóż odżywkę bez spłukiwania;
 3. Rozprowadź na partie włosów niewielką ilość stylizatora;
 4. Wczesz delikatnie stylizator we włosy szczotką lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami;
 5. Wgnieć produkt dłońmi, jednocześnie masując włosy od dołu do góry;
 6. Osusz wilgotne włosy za pomocą bawełnianej koszulki lub za pomocą nawiewu dyfuzora (możesz też pozostawić je do samoistnego wyschnięcia).

Pomiędzy myciami wystarczy, że zwilżysz włosy przed początkiem stylizacji. Dla dodatkowego efektu pielęgnacyjnego, zamiast wody użyj odżywczej mgiełki. Przeprowadzona w ten sposób stylizacja zabezpieczy łuski cienkich włosów oraz delikatne fale.

Piękno włosów falowanych

Wiesz już dbać o włosy falowane i na jakie kosmetyki zwrócić uwagę podczas planowania swojej pielęgnacji. Teraz możesz już wykorzystać te informacje w praktyce. Koniecznie pochwal się efektami i daj nam znać, która z metod sprawdziła się u ciebie najlepiej. Czas nacieszyć się pięknem twoich włosów!Powiązane artykuły:
Archiwum: marzec 2022