Kuracja kolagenowa na włosy zyskuje coraz większą popularność. Można znaleźć zdjęcia pokazujące doskonałe efekty po wprowadzeniu kolagenu do pielęgnacji lub diety. Składnik ten naturalnie występuje skórze i tkankach – jest niezbędną substancją, bez której ich stan się pogarsza. Jednak czy kolagen na włosy działa równie intensywnie? Sprawdź, w jakiej formie go stosować, aby osiągnąć najbardziej zadowalające efekty. Przekonaj się, w jakich produktach do pielęgnacji znajdziesz kolagen. Czytaj o nim więcej!
Kolagen – trochę chemii na początek
Kolagen to białko wyróżniające zwierzęta i ludzi na tle innych organizmów żywych. Jest to związek niesamowicie ważny, ponieważ stanowi ok. 1/3 wszystkich białek w organizmie człowieka. Do tej pory odkryto kilkadziesiąt jego rodzajów. Najistotniejsze z nich to:
- kolagen typu I, czyli ten najlepiej znany i przebadany. Występuje przede wszystkim w tkance łącznej (skórze, rogówce oka, kościach, tętnicach);
- kolagen typu II, który znajduje się w chrząstkach.
Białko to ma określoną strukturę, składającą się z pojedynczych helis. Każda z nich zbudowana jest z ponad 1000 aminokwasów, głównie glicyny, proliny, hydroksyproliny i hydroksylizyny.
Funkcje kolagenu w organizmie człowieka
Organizm człowieka potrzebuje szereg substancji do prawidłowego funkcjonowania. Wpływ kolagenu na włosy omówimy nieco później. Najpierw warto poznać jego ogólne znaczenie dla organizmu:
- sieć, którą tworzy, jest podporą dla narządów i tkanek;
- zapobiega utracie jędrności skóry;
- nadaje tkance określone cechy (chociażby odporność i wytrzymałość, np. na obciążenia)
- wiąże wodę w tkance;
- jest potrzebny podczas procesów krzepnięcia krwi;
- uczestniczy w procesach regeneracyjnych w skórze – zabliźnianiu i gojeniu się ran;
- po złamaniu kości wspomaga jej odbudowę;
- łączy komórki organizmu w kompleksy, tworząc całość;
- bierze udział w reakcjach obronnych organizmu (walczy z drobnoustrojami, zapobiega ich powstawaniu);
- ułatwia pozbywanie się toksyn z organizmu;
- zapewnia lepsze wchłanianie związków mineralnych.
Synteza kolagenu to proces niezwykle złożony. Biorą w nim udział niektóre hormony i inne substancje. W zdrowym organizmie całkowita wymiana kolagenu na nowy zachodzi co 3 lata.
Niedobory kolagenu – objawy
Objawy niedoborów kolagenu mogą świadczyć o wielu problemach. Należy jednak pamiętać, że jego zmniejszona synteza po 25. roku życia i gorsza jakość wynika z naturalnych procesów fizjologicznych. Ponadto; po 60. roku jego endogenne wytwarzanie zanika w sposób całkowity! Wraz z wiekiem zachodzą nieodwracalne zmiany, które z czasem przybierają na sile. Jak zatem wpływa brak kolagenu na włosy? Sprawia, że wypadają i stają się suche.
Objawy niedoboru kolagenu to:
- ból stawów i kości;
- wiotkość skóry;
- podatność na rozstępy;
- trudne gojenie się ran;
- problemy z widzeniem;
- wypadające i suche włosy.
Kolagen – czy możliwy jest nadmiar?
Oczywiście, nadmiar kolagenu także wchodzi w grę. Tak, jak niedobór także nie będzie niczym dobrym. Można go zauważyć m.in. na skórze, na której dojdzie do skaleczeń czy głębszych ran po operacjach (np. cesarskim cięciu). Objawia się tzw. bliznami przerostowymi, które wykraczają poza powierzchnię zdrowej skóry.
Kolagen na włosy – dla kogo?
Jaka jest zależność pomiędzy poziomem kolagenu a włosami? To ściśle powiązane ze sobą struktury. Jeśli białka jest zbyt mało, skutkuje to słabymi i kruchymi kosmykami, które wolno rosnącą i wypadając. Kolagen jest zatem niezwykle istotny także dla włosów. Trzeba pamiętać, że proces wzrostu włosa rozpoczyna się tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, czyli pod skórą.
Mieszki włosowe (a dokładniej silnie unerwiona brodawka, która wchodzi w ich skład) odpowiadają za odżywienie włosa. Kolagen umożliwia efektywniejsze wchłanianie wszelkich substancji mineralnych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju włosów. Dodatkowo, białko to zawiera wiele aminokwasów, które odbudowują zniszczenia i wygładzają strukturę włosa. Kolagen na włosy zapobiega także ich nadmiernemu elektryzowaniu.
Po kolagen w pielęgnacji i w formie suplementu diety może sięgać każdy, a szczególnie osoby z:
- włosami widocznie osłabionymi i wypadającymi;
- problematyczną skórą głowy;
- cienkimi włosami;
- włosami, które nie chcą rosnąć.
Kolagen na włosy – w jakich produktach szukać?
Na rynku dostępne są maski, odżywki, szampony i inne produkty zawierające kolagen. Podczas doboru należy się kierować aktualnym stanem włosów i ich potrzebami.
Kolagen – jak wykorzystać w pielęgnacji włosów?
Celem zabiegu kolagenowego na włosy jest zabezpieczenie struktury włosa przed zniszczeniami i łamaniem. Skutkiem dostarczenia im białka jest odpowiedni poziom nawilżenia. Jest to możliwe za sprawą okluzji jaką zapewnia włosom. W jakiej formie można go stosować? Kolagen na włosy to związek, który możesz dostarczyć na różne sposoby:
- jeśli szukasz kolagenu na wypadanie włosów, wybierz taki do stosowania bezpośrednio na skórę głowy. Białko silnie regeneruje skórę głowy, pozostawiając ją w dobrej kondycji. Jak wiadomo, zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy. Tutaj popularne są wszelkiego rodzaju wcierki, ampułki, lotiony. Maski do skóry głowy z reguły dostępne są w gabinetach trychologicznych;
- jak jeszcze można stosować kolagen na włosy? Zabieg w profesjonalnym gabinecie to świetna opcja, gdy masz mało czasu, a zależy ci na natychmiastowym efekcie. Zazwyczaj składa się on z kilku etapów. Profesjonalne kosmetyki mają z reguły wyższe stężenie substancji aktywnych i będą mogły szybko zadziałać. W salonie fryzjerskim dostępne są także urządzenia emitujące ciepłą parę, która umożliwia lepsze wchłanianie kolagenu i innych związków.
Z profesjonalnej kuracji kolagenowej do włosów warto korzystać raz na 3 miesiące;
- szampony z kolagenem do włosów to produkty przeznaczone do codziennego stosowania. Mają dość krótki kontakt ze skórą i włosami. Są świetnym dopełnieniem kuracji kolagenowych. Wzmacniają strukturę włosów i sprawiają, że są gładsze;
- ampułki z kolagenem to skoncentrowana bomba składników o niezwykłej mocy. Tego typu produkty są częścią kuracji kolagenowych i je również warto zastosować raz na jakiś czas. Na rynku dostępne możesz znaleźć rozmaite rodzaje ampułek. Najczęściej nie zawierają samego kolagenu, ale szereg innych (równie cennych) składników. Należy je nakładać tak samo, jak odżywkę i pozostawić na ok. 30 minut. Następnie musisz spłukać i wysuszyć fryzurę.
Kolagen na włosy – suplementy diety
Naturalnym źródłem kolagenu jest oczywiście mięso. Odpowiednia dieta nie zawsze okaże się jednak wystarczająca, aby można było pokryć zapotrzebowanie na to cenne białko. Kolagen na porost włosów i poprawę ich wyglądu można przyjmować także wewnętrznie, w formie suplementów diety. Pamiętaj, aby pochodziły ze sprawdzonego źródła! To bardzo ważne, aby mieć pewność, że przyjmowany codziennie preparat nie zaszkodzi i rzeczywiście zadziała. Badania sugerują, że są tzw. hydrolizaty kolagenu. To łatwo przyswajalna forma białka.
Kolagen na włosy w tabletkach – jak stosować?
Z reguły zaleca się przyjmowanie kolagenu na włosy w tabletkach przez 3 miesiące, a następnie minimum miesięczną przerwę. Wiele zależy jednak od sugestii producenta oraz stężenia kolagenu i innych składników produktu. Najczęściej można znaleźć kolagen w proszku, do rozpuszczenia z wodą.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zawsze konsultować chęć spożywania suplementów z lekarzem. Osoby podatne na alergie powinny zaś skrupulatnie czytać skład, aby poznać wszystkie substancje czynne. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest uczulenie na którykolwiek z nich.
Kolagen – efekty stosowania
Rezultat stosowania kolagenu na włosy zależy od tego, jaką formę jego aplikacji wybierzesz. Możesz przyjmować go od wewnątrz, na zewnątrz i w obydwu postaciach. Przyjmowanie kolagenu w diecie lub suplementach będzie działać długofalowo, jednak na efekty musisz poczekać. Jeśli zachowasz cierpliwość, wzmocnisz skórę, a także odżywisz cebulki włosa odpowiadające za jego wzrost.
Zewnętrzne kuracje kolagenowe na włosy to zaś forma pielęgnacji, która poprawia ich strukturę na całej długości. Kosmyki staną się wizualnie gładsze, odżywione i wzmocnione.
Kolagen na włosy – efekty stosowania
Poza zastosowaniu kolagenu na włosy uzyskasz pozytywne rezultaty, którymi są:
- silnie nawilżone włosy;
- wygładzona struktura włosa, mniej podatna na elektryzowanie i puszenie
- szybszy wzrost włosów;
- odżywiona skóra głowy;
- zmniejszone lub zahamowane wypadanie włosów (w zależności od przyczyny).
Inne zastosowania kolagenu
Nie powinno dziwić, że kolagen na włosy to tylko jedno z możliwości zastosowania tego cennego białka. Jest bowiem obecny w branży farmaceutycznej jako składnik opatrunków, maści, a także plastrów wspomagających gojenie się ran, blizn, rozstępów.
Kolagen to białko niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Wykorzystanie go w pielęgnacji włosów i skóry głowy powinno przynieść świetne rezultaty. Warto stosować kolagen. Włosy, skóra i paznokcie ci za niego podziękują! Pamiętaj tylko, aby kolagen na włosy dostarczać im z umiarem i zgodnie z zaleceniami, ponieważ jego nadmiar (podobnie jak niedobór) niesie za sobą negatywne skutki.