Cebulka włosa to ta część włosa, która odpowiada nie tylko za jego wzrost, ale również za utrzymanie włosa na skórze głowy. Jej zadaniem jest więc zapobieganie wypadaniu włosów. Cebulka znajduje się pod skórą głowy i umiejscowiona jest na dnie mieszka włosowego. Jest bezpośrednio połączona z brodawką włosa, która odpowiada za jej ukrwienie. Co ważne cebulka włosa zawiera komórki macierzyste, a więc jest jedyną częścią włosa, która jest żywa. Dlatego to właśnie cebulka włosa odpowiada za wzrost włosów i utrzymanie ich na skórze głowy.

Cebulka włosa – jakie są przyczyny osłabienia kondycji włosów?

cebulka włosa – jakie są przyczyny osłabienia kondycji włosów?

Osłabione cebulki włosów to najczęstsza przyczyna obniżenia kondycji włosów, co może prowadzić do ich łamliwości, a nawet wypadania. Warto pamiętać, że niewielka ilość wypadających włosów w ciągu doby jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i związanym cyklem wymiany owłosienia na głowie. Natomiast o nadmiernej utracie włosów można powiedzieć wówczas, gdy w ciągu doby traci się ich około 200.

Wypadnięcie każdego włosa tak naprawdę jest bezpośrednio związane z zaburzeniem funkcjonowania mieszka włosowego. Zaburzenie to powstają właśnie w obrębie cebulki włosa, co prowadzi wprost do jej osłabienia. Wśród podstawowych przyczyn, które mają wpływ na kondycję włosów, wskazuje się przede wszystkim niewłaściwą pielęgnację, w tym również używanie niewłaściwych kosmetyków, stres oraz działanie czynników zewnętrznych. Warto więc poznać sposoby na to wzmocnić cebulki i zachować zdrowe włosy.

W jaki sposób wzmocnić cebulki włosów?

W sytuacji, gdy obserwuje się nadmierne wypadnie włosów, można zastosować dietę wzmacniającą, bogatą w odpowiednie składniki odżywcze. Warto postawić na produkty, które pobudzą stymulację włosów wraz z cebulkami, a w szczególności na te, które zawierają siarkę, aminokwasy, witaminę A, C, E, krzem, biotynę, cynk, żelazo oraz magnez. Dzięki zmianie diety włosy pozostaną w dobrej kondycji, a skóra głowy zostanie pobudzona do wzrostu nowych cebulek.

Suplementy diety

Oprócz diety bogatej w odpowiednie składniki można również zadbać o włosy, przyjmując właściwe suplementy diety. W kontekście odżywienia cebulek włosów najlepiej sprawdzają się wyciągi z roślin i ziół, np. wyciąg z zielonej herbaty, ze skrzypu polnego, pokrzywy oraz pestek winogron.

Postaw na świadomą pielęgnację!

Niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy może stanowić jedną z przyczyn osłabiania cebulek włosów. Dlatego, aby zapobiec wypadaniu włosów i wzmocnić kondycję cebulek warto postawić na świadomą i odpowiednio dobraną pielęgnację włosów, w której najważniejszą rolę będą odgrywały kosmetyki o działaniu regenerującym.

Zobacz też:
Naturalny blond – jaką farbę do włosów wybrać i jak farbować włosy? Komu pasuje jasny i ciemny blond? Jak dbać o naturalny kolor włosów?

Jeśli włosy stają się kruche, łamliwe i nadmiernie wypadają, podczas ich mycia warto sięgać po szampony o łagodnym działaniu, które nie będą dodatkowo obciążały włosów, ani jednocześnie podrażniały łodyg włosa. Dlatego z codziennej pielęgnacji należy wyeliminować te kosmetyki, które w składzie zawierają alkohol oraz składniki o działaniu drażniącym. Oprócz tego warto również postawić na kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji takie jak wcierki, odżywki, peelingi oraz olejki, których zadaniem będzie pobudzanie wzrostu włosów i hamowanie ich wypadania.

Akcesoria do włosów

Pamiętając o prawidłowej pielęgnacji, nie można również pominąć znaczenia właściwie dobranych akcesoriów do włosów. Doskonale sprawdzą się jedwabne gumki do włosów oraz szczotki wykonane z naturalnego włosia, które są delikatne i nie niszczą włosów.

Profesjonalne zabiegi

W przypadku długotrwałego borykania się z problemem wypadających włosów warto skorzystać z konsultacji trychologicznej, która pozwala ustalić, czy osłabienie włosów nie ma podłoża chorobowego. W zwalczaniu tego problemu pomocne okazują się również profesjonalne zabiegi, jak na przykład masaż skóry głowy, który pobudza komórki włosa do wzrostu. Dobre rezultaty zapewnia również dermabrazja skóry głowy oraz mezoterapia skóry głowy.

Problem nadmiernie wypadających włosów może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ich przyczyną najczęściej jest osłabienie cebulki włosa. Aby zahamować ten proces, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja oraz zdrowa dieta bogata, w składniki odżywcze wspomagające wzrost włosów. Warto także skorzystać z profesjonalnych zabiegów, których zadaniem jest stymulacja komórek włosa do wzrostu.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest cebulka włosa?

Cebulka znajduje się pod powierzchnią skóry w mieszku włosowym. To część włosa, która odpowiada za jego wzrost i za utrzymanie włosa na skórze głowy.

Czy wyrwane włosy z cebulkami odrastają?

To zależy od przyczyny usunięcia cebulki. Jeśli została wyrwana mechanicznie – istnieje możliwość, że w tym miejscu cebulka odrośnie, a łodyga włosa zostanie odbudowana w pozostałej pod powierzchnią skóry macierzy. Jeśli jednak wypadanie włosów wraz z cebulkami spowodowane jest łysieniem bliznowaciejącym, odrośnięcie cebulki w tym miejscu jest niemożliwe.

Co niszczy cebulki włosów?

Negatywny wpływ na kondycję cebulek może mieć nieodpowiednia pielęgnacja, brak witamin i składników odżywczych w diecie, warunki atmosferyczne takie jak nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne czy wiatr, bardzo niska lub wysoka temperatura albo takie substancje jak sól morska i chlor.Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2022