Temat farbowania włosów w trakcie menstruacji od długiego czasu wzbudza sporo emocji. Wiele osób uważa, że nie jest to odpowiedni czas na tego rodzaju zabiegi kosmetyczne, a nawet, że koloryzacja może się nie udać lub zaszkodzić.

Inni natomiast uważają, że nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, a dowolne zabiegi fryzjerskie można wykonać niezależnie od dnia cyklu. Dowiedz się, jaka jest prawda i czy można farbować włosy podczas okresu!

Czy można farbować włosy podczas okresu?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Według aktualnej wiedzy medycznej uważa się, że farbowanie włosów w trakcie okresu nie ma żadnych negatywnych skutków na zdrowie. W tym czasie można bezpiecznie wykonywać wszelkiego rodzaju zabiegi fryzjerskie bez obaw o jakiekolwiek niespodzianki.

Próba uczuleniowa

Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się jak farbować włosy w domu, czy też zdecydowałaś się na powierzenie tego zadania profesjonaliście, zawsze warto wykonać próbę uczuleniową przed aplikacją farby – bez względu na dzień cyklu.

Nie ma jednak żadnych badań medycznych mówiących, że w trakcie menstruacji kobieta jest bardziej podatna na reakcje uczuleniowe. 

Farbowanie włosów podczas  – co mówią fryzjerzy?

A więc, czy można farbować włosy podczas okresu? Z punktu widzenia medycznego, nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Co jednak mówią na ten temat fryzjerzy, czyli specjaliści od ludzkich kosmyków? Otóż zwracają oni uwagę na zmiany hormonalne, które mają miejsce u kobiet podczas menstruacji.

Zmiany hormonalne podczas okresu

W tym czasie gruczoły znajdujące się w skórze wydzielają więcej łoju, który utrudnia pokrycie włosów pigmentem. W efekcie kosmyki mogą nie przyjmować farby, przez co niełatwo jest uzyskać pożądaną intensywność. Wysoki poziom progesteronu w czasie miesiączki może też sprawić, że fryzura będzie nietrwała – na przykład zakręcone pasma nie utrzymają się tak długo, jak oczekujesz. 

Zobacz też:
Rude sombre – komu pasuje? Na czym polega ta koloryzacja włosów? Czy tę modną fryzurę uzyskasz szamponem koloryzującym?

Kiedy farbować włosy, a kiedy lepiej tego nie robić?

Warto pamiętać, że każdy organizm funkcjonuje w inny sposób – u niektórych kobiet wahania hormonalne mogą doprowadzić do wzmożonej produkcji łoju, a u innych do nadmiernej suchości skóry, a tym samym do zwiększenia jej wrażliwość.

Istnieje też szerokie grono pań, które nie obserwują u siebie żadnych zmian, dlatego decydują się na farbowanie odrostów w dowolnym dniu miesiąca. Wbrew pozorom, z powodzeniem można też farbować włosy w ciąży. Wyróżnić można jednak sytuacje, gdy zabieg ten jest stanowczo odradzany –  ma to miejsce między innymi, gdy skóra głowy jest chora lub uszkodzona. 

Farbowanie włosów podczas okresu – tak czy nie?

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma co do tego przeciwwskazań. Jednak zmiany hormonalne w tym okresie mogą sprawić, że efekt koloryzacji nie będzie tak trwały. Jeżeli więc masz możliwość wykonania tego zabiegu w innym czasie, być może lepiej przełożyć go na inny dzień cyklu. 

Powiązane artykuły:

Archiwum: styczeń 2023