Twoim problemem są zaskórniki zamknięte? Każdy rodzaj cery można sklasyfikować ze względu na aktywność pracy gruczołów łojowych. Cera tłusta charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum. Można ją łatwo rozpoznać z powodu niezdrowego błyszczenia się całej twarzy lub tylko strefy T (skóra mieszana).

Zwiększone wydzielanie sebum na naskórku prowadzi do powstawania zaskórników zamkniętych i otwartych (zwanych też wągrami) i zmian zapalnych o podłożu trądzikowym. Skóra taka jest gruba, mogą się na niej jednak pojawiać pojedyncze naczynka krwionośne. Może również wykazywać pewne cechy skóry suchej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Przeczytaj też: Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Czym są i jak powstają zaskórniki zamknięte?

zaskórniki zamknięte na nosie ściskanym przez mężczyznę

Zaskórniki to charakterystyczne wykwity dla cery tłustej, mieszanej oraz trądzikowej. Ich pojawienie się mówi nam o zaburzonej pracy gruczołów łojowych. Każdy taki gruczoł trwale połączony jest z mieszkiem włosowym. Tworzy tzw. aparat włosowo-łojowy.

Do powstania zaskórników dochodzi, gdy skóra nie radzi sobie z ilością wydzielanego sebum. Ujścia mieszków włosowych są „blokowane” przez komórki skóry, które ulegają nadmiernej keratynizacji, czyli rogowaceniu martwego naskórka – pory zatykają je. Tworzą się idealne warunki do rozwoju stanu zapalnego, a w następstwie do rozwoju beztlenowych bakterii powodujących trądzik. 

Jakie są różnice między zaskórnikami zamkniętymi a otwartymi?

  • Zaskórnikom zamkniętym towarzyszy proces zapalny. Pojawiają się jako uwypuklenie skóry, często towarzyszy temu zaczerwienienie. Zawierają w sobie białą treść.
  • Zaskórniki otwarte mają widoczne czarne punkty – to utleniona keratyna. Nie towarzyszy im stan zapalny.

Gdzie występują zaskórniki zamknięte?

Zaskórniki mogą pojawić się na całej na twarzy: na czole, brodzie oraz na policzkach… To tylko niektóre obszary ich występowania. Często pojawiają się na plecach, dekolcie, nogach, pachwinach. Na pewno nie znajdziesz ich na podeszwach stóp ani po wewnętrznej stronie dłoni. Miejsca te są pozbawione gruczołów łojowych.

Wyciskanie zaskórników zamkniętych

zaskórniki zamkniętę wyciskanie

Zaskórników nie powinno się dotykać ani – tym bardziej – wyciskać, chyba że znajdujesz się w rękach profesjonalnego kosmetologa. Nieodpowiednie wyciskanie zaskórników zamkniętych spowoduje rozprzestrzenienie się bakterii na całej twarzy, a w najgorszym przypadku – do powstania ropnych zmian i nieestetycznych blizn. Jeśli już musisz to zrobić, bo czeka cię ważne spotkanie, stosuj się do kilku zasad!

Najważniejsza jest sterylność – idealnie byłoby, gdybyś miał na sobie jednorazowe rękawiczki. Umyj i zdezynfekuj dłonie. Przemasuj grudkę, aby jej zawartość dostała się jak najbliżej powierzchni. Skieruj palce wskazujące tak, jakbyś chciał wypchnąć grudkę od środka skóry na zewnątrz. Po wszystkim przetrzyj miejsce środkiem do dezynfekcji skóry lub olejkiem z drzewa herbacianego.

Leczenie zaskórników zamkniętych i pielęgnacja

Leczenie zaskórników skupia się nie tylko na miejscowym stanie zapalnym, ale powinno ograniczać następstwa nieprawidłowego działania procesów w skórze. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja domowa. Jeśli mimo odpowiednio dobranych preparatów stan skóry się nie poprawia, warto zwrócić się o pomoc do dermatologa.

Lekarz spojrzy na twoją skórę profesjonalnym okiem. Być może dostrzeże coś, co zostało przeoczone. W przypadku zaskórników prawdopodobnie na początku zleci preparaty miejscowe – robione w aptece roztwory do przemywania lub gotowe produkty. Zwykle są one oparte na kwasie salicylowym, siarce i innych substancjach antybakteryjnych, przeciwzapalnych. Jeśli to nie przyniesie rezultatów, może rozważyć wprowadzenie terapii ogólnej bazującej na izotretynoinę (pochodnej witaminy A).

Demakijaż i odpowiednie oczyszczanie

Pielęgnacja skóry w domu również jest formą wpływającą na proces leczenia zaskórników. Nie zapominaj o tym!

  • Demakijaż – oczyszczanie skóry jest bazą do dalszej pielęgnacji. Bardzo istotna jest forma produktu, jakiej użyjesz do leczenia zaskórników zamkniętych. Zalecamy te w formie żelu lub pianki. 
  • Tonik – pozwala przywrócić skórze jej naturalne pH po myciu. Poziom pH jest istotny, ponieważ decyduje o rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.
  • Krem – powinien mieć lekką, nietłustą formułę.
Zobacz też:
Meczą cię kurzajki na stopach? Dowiedz się, jak krioterapia pomaga w walce z brodawkami!

Zrezygnuj z częstego stosowania czystych olejów naturalnych oraz samych emolientów.

zaskórniki zamknięte leczenie i pielęgnacja

Jakich składników szukać w kosmetykach na zaskórniki zamknięte?

Dobierając kosmetyki do pielęgnacji w domu, szukaj substancji o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym, złuszczającym, ograniczającym wydzielanie sebum, łagodzącym. Należą do nich:

Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte

Być może zastanawiasz się, jak pozbyć się zaskórników zamkniętych? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Możesz do tego wykorzystać produkty, które masz w domu:

  • maść ichtiolową;
  • maść cynkową;
  • olejek z drzewa herbacianego;
  • pastę z kurkumy i cynamonu;
  • maskę z aspiryny.

Wykorzystując powyższe sposoby, pamiętaj, aby nakładać je tylko miejscowo na zaskórnik zamknięty. 

Głębokie zaskórniki – pielęgnacja i oczyszczanie w gabinecie

zaskórniki zamknięte pielęgnacja w gabinecie

W walce z zaskórnikami zamkniętymi pomocna może się okazać wizyta w gabinecie kosmetycznym. Branża beauty oferuje szereg zabiegów do skór dotkniętych problemem trądzikowym. Zaczynając od zabiegu oczyszczania manualnego, poprzez peeling kawitacyjny, a kończąc na serii specjalistycznych peelingów czy mikrodermabrazji.

Najczęściej zadawane pytania

Jak się pozbyć zaskórników zamkniętych?

Najważniejszą czynnością podczas walki z zaskórnikami na twarzy jest odpowiednia pielęgnacja. Musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nigdy nie zapominaj o demakijażu i codziennie dokładnie oczyszczaj twarz. Raz w tygodniu warto zrobić peeling skóry (np. enzymatyczny).

Używaj toników i kremów regulujących wydzielanie sebum. Możesz też stosować maści (np. ichtiolową lub cynkową) i olejki (np. z drzewa herbacianego).

Czy wyciskać zaskórniki zamknięte?

Zaskórników nie powinno się dotykać ani tym bardziej wyciskać. Może to spowodować rozprzestrzenienie się bakterii na całej twarzy lub powstanie ropnych zmian i blizn. 

Od czego powstają zaskórniki zamknięte?

Zaskórniki pojawiają się w przypadku zaburzonej pracy gruczołów łojowych i niewłaściwego przebiegu procesu złuszczania naskórka. Nadmiernie wydzielane sebum (w wyniku trądziku lub niewłaściwej pielęgnacji) zatyka ujścia mieszków włosowych, tworząc zaskórniki.

Czym się różnią wągry od zaskórników?

Wągry to nazwa potoczna zaskórników. Oba pojęcia określają ten sam problem skórny.



Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2022