Rodzaje biustu to nie tylko różne kształty i rozmiary. To również wygląd, ułożenie i rozmieszczenie sutków, ale to szczegółowo omówimy w dalszej części artykułu. Kiedy mówimy o piersiach, mamy na myśli gruczoły sutkowe, które u dorastających i dorosłych kobiet rozciągają się w przedniej części klatki piersiowej.

W okresie dojrzewania wzrost piersi jest spowodowany głównie wydzielaniem estrogenu z jajników. Eksperci od bielizny ThirdLove, startup z siedzibą w San Francisco, opracowali dokładny podział, aby rozróżnić 9 różnych kształtów biustu. Co je od siebie odróżnia?

9 rodzajów biustu

rodzaje biustu - 9 rodzajów biustu

Wygląd biustu to podstawowa kwestia, która pozwala na rozpoznanie, z jakim rodzajem piersi mamy do czynienia. Być może dla niektórych osób nie ma to większego znaczenia, bo całkowicie akceptują swój wygląd i sądzą, że nie muszą tego sprawdzać. Jasne, ale warto pamiętać, że ta wiedza znacznie ułatwia dobór odpowiedniego biustonosza.

W efekcie miseczki leżą dokładnie na piersi, nie ocierają, nie odstają i gwarantują maksymalną wygodę. Dlatego warto sprawdzić poniższy podział i szukać najwygodniejszego dla siebie stanika.

 1. Asymetryczny: piersi, które nie są tego samego rozmiaru.
 2. Atletyczny: szeroki i muskularny
 3. Kształt dzwonka: tkanka tłuszczowa cieńsza na górze i bardziej zaokrąglona podstawa.
 4. Wschód-zachód: sutki lekko skierowane w tych dwóch przeciwnych kierunkach.
 5. Zrelaksowany: piersi z tendencją do lekkiego opadania do dołu.
 6. Okrągły: całkowicie okrągłe piersi.
 7. Boczny: charakteryzują go szeroko rozstawione piersi.
 8. Cienki: przestrzeń pomiędzy piersiami jest stosunkowo ciasna, a sam biust jest dosyć wiotki i zwisa w dół.
 9. Kształt łezki: nieco zaokrąglony na dole i jędrny.

Kształty i typy kobiecych sutków

Sutek definiuje się jako wystającą część gruczołu sutkowego, która łączy się u kobiet z przewodami mlecznymi, przez które wypływa mleko. Chodzi o środkową część piersi, która wystaje i jest zdolna do karmienia dziecka (pod warunkiem że organizm produkuje pokarm).

Gruczoł otoczony jest obwódką, pierścieniem zabarwionej (zazwyczaj ciemniejszej) skóry. Dermatolog i pediatra dr Tsippora Shainhouse w rozmowie z magazynem Seventeen wyróżnia osiem rodzajów sutków:

 1. Nierówne: gruczoły Montgomery’ego, czyli drobne wypukłości w otoczce są bardzo widoczne.
 2. Płaskie: sutki są ledwo widoczne w otoczkach brodawek.
 3. Owłosione: pojawia się wzrost włosów na otoczkach.
 4. Odwrócony: gruczoły są schowane do wewnątrz otoczki.
 5. Wystające: sutki wyraźnie wystają z otoczek, można powiedzieć, że są w centrum uwagi.
 6. Nabrzmiały: gruczoł i otoczka tworzą jednakowo uniesiony wzgórek.
 7. Nadliczbowe: dodatkowy sutek.
 8. Jednostronnie odwrócony: tylko jeden sutek cofa się do wewnątrz, do otoczki brodawki.

Wybór stanika

rodzaje biustu - wybór stanika

Każdy rodzaj biustu wymaga innego stanika. Pamiętaj, że źle dobrana bielizna nie tylko zmniejsza twój komfort, ale również wpływa na kształt twoich piersi. Zatem jak prawidłowo dobierać biustonosz i od czego zależy dopasowanie?

 1. Niektóre kobiety mają problem, że różnica w wielkości miseczki jest wyraźna. Dla asymetrycznego kształtu piersi idealne są biustonosze z wyjmowanymi wkładkami oraz biustonosze uformowanymi miseczkami.
 2. W przypadku małego i smukłego biustu ważne jest, aby podtrzymać tkankę piersi i lekko ją podnieść. W tym przypadku możesz wybrać między seksownym biustonoszem push-up, elegancką balkonetką lub modelującym z miseczką.
 3. Biust wschód-zachód. Wyzwaniem dla stanika w tym przypadku jest przywrócenie piersi do środka. Dodatkowo istotne jest, aby po bokach biustonosza nie było szorstkich szwów, które mogłyby podrażnić skórę biustu i delikatne brodawki.
 4. Piersi szeroko rozstawione. Aby uzyskać piękny dekolt, wybierz biustonosze z fiszbinami, które dobrze podtrzymują i modelują. Biustonosze balkonetki z efektem push-up są idealne do seksownego wieczorowego stroju.
 5. W przypadku atletycznego biustu obwód pod biustem jest nieco większy, miseczki są raczej małe. Aby mieć pełniejszy dekolt, sięgnij po biustonosze push-up, idealny będzie również balkonetka.
Zobacz też:
Jak pozbyć się opalenizny? Szybkie rozjaśnienie skóry i usunięcie plam po samoopalaczu

Dzielenie kobiecych piersi

rodzaje biustu - dzielenie kobiecych piersi

Uznanie różnorodności cech piersi ma zasadnicze znaczenie w dekonstruowaniu klisz w sposobie postrzegania i przedstawiania kobiecych biustów. Media, reklama i społeczeństwo nadal hiperseksualizują kobiety i ich piersi. Te wysokie wymagania tylko utrwalają ideał doskonałych, okrągłych, jędrnych i dużych piersi. Kobiety starają się zaspokoić tę społecznie wytworzoną presję, aby czuć się „normalnie” lub „atrakcyjnie”.

W rzeczywistości atrakcyjność biustu jest znacznie bardziej indywidualna. Kobiece piersi mają również inny cel poza estetyką – karmienie piersią potomstwa, jednak otaczające je postawy społeczne sprawiły, że wiele osób czuje się nieswojo, robiąc to w miejscach publicznych.

Kształt biustu i kompleksy

Na szczęście coraz częściej w mediach mówi się o różnorodności, niemniej jednak nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że każda kobieta ma inny biust, który nie musi wyglądać jak ten prezentowany w popularnych magazynach. Z tego powodu każda młoda dziewczyna przynajmniej raz w życiu porównuje swoje piersi do innych kobiet i zastanawia się, dlaczego natura nie obdarzyła jej większymi, jędrniejszymi, bardziej uniesionymi piersiami.

Kobiece piersi są reklamowane jako przedmioty, które można uatrakcyjnić poprzez sztuczne uwydatnianie, optyczne powiększanie, unoszenie i maskowanie rozstępów, podczas gdy ich naturalnym przeznaczeniem nie jest spełnianie stworzonych przez media kanonów piękna. Propagowanie podstawowej wiedzy na temat różnych rodzajów biustu w społeczeństwie może prowadzić do docenienia wszystkich typów i normalizacji ich funkcji.

Najczęściej zadawane pytania

Co ma wpływ na rozmiar biustu?

Na wielkość biustu wpływ mają hormony, które decydują także o jego kształcie. Podczas okresu dojrzewania jajniki rozpoczynają produkcję estrogenów, które sprawiają, że w tkance łącznej piersi zaczyna odkładać się tłuszcz. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na rozmiar biustu są ciąża i menopauza.

Dlaczego mam jedną pierś większą?

Różnice w rozmiarach piersi mogą być spowodowane nierównomiernym odkładaniem się tłuszczu. Czasem może to świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach (wadami wrodzonymi, skoliozą lub nowotworem). Jeśli jednak asymetria nie pojawiła się nagle, nie rośnie i nie sprawia bólu, nie jest powodem do zmartwienia.

Dlaczego biustonosz nie przylega do mostka?

Powodem może być nieprawidłowo dobrany rozmiar biustonosza. Ta część bielizny powinna przylegać do mostka, ponieważ w innym przypadku fiszbiny nie będą odpowiednio obejmować piersi lub mogą je uciskać. Jeśli nie jesteś pewna, jaki masz rozmiar biustu, udaj się na konsultację do brafitterki.Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2022