Liście laurowe zazwyczaj kojarzą nam się z szerokim zastosowaniem kulinarnym. Wykorzystuje się je do gotowania zup, sosów, czy doprawiania mięsa. W istocie jednak napar z liści laurowych zalanych wrzątkiem wykorzystywany jest również od lat w domowych zabiegach kosmetycznych. Moczenie nóg w liściach laurowych może przynieść bardzo wiele korzyści. W dalszej części artykułu postaramy się rzucić więcej światła na ten temat.
Wywar z liści laurowych – właściwości
Liście laurowe nazywane również wawrzynem szlachetnym (Laurus nobilis I) mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je oczywiście w roli przypraw, jednak liście wawrzynu można wykorzystywać również do stosowania różnego rodzaju okładów, czy naparów. Nic dziwnego. Roślina zawiera bowiem między innymi:
- potas;
- wapń;
- cynk;
- selen;
- witaminę A;
- witaminę C;
- niacynę;
- ryboflawinę;
- mangan;
- magnez;
- miedź.
Z tego powodu ziele działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i moczopędnie. Wpływa również pozytywnie na bóle reumatyczne. Liście laurowe można stosować również do łagodzenia objawów chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów lub zapalenie jelita grubego.
Co ciekawe roślina ta ma także działanie uspokajające i relaksujące. Można ją stosować w celu złagodzenia stresu, niepokoju i bezsenności. Przyrządzenie naparów z wawrzynu może więc pełnić funkcję aromaterapeutyczną.
Moczenie nóg w liściach laurowych a stawy
Stopy zanurzane w wywarach z liści laurowych mogą w szybki sposób odzyskać dobrą kondycję. Często takie praktyki polecane są osobom, które cierpią na bóle reumatyczne lub artretyczne. Ze względu na unikalne właściwości wawrzynu regularne moczenie nóg w liściach laurowych może doprowadzić do złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości.
Taką kurację poleca się również osobom borykającym się z kontuzjami (stłuczeniami, czy skręceniami) oraz kobietom w ciąży. Łagodzenie bólów oraz stanów zapalnych to jednak nie wszystko. Takie kąpiele nóg zmniejszają również obrzęk, co przynosi wyraźną ulgę właśnie ciężarnym, ale także osobom, które w pracy dużo stoją, a z tego powodu cierpią na obrzęki nóg.
Moczenie nóg w liściach laurowych a żylaki
Żylaki są to rozszerzone, spłycone naczynia krwionośne, które mogą pojawić się na nogach lub innych częściach ciała. Najczęściej są wynikiem nadmiernego nacisku na żyły lub słabej pracy zastawek, które utrzymują krew w ruchu. Nie ma wiarygodnych dowodów naukowych na to, że liście laurowe są skuteczne w leczeniu tej choroby. Leczenie żylaków może obejmować różne metody, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych potrzeb pacjenta.
Mimo wszystko moczenie nóg w wywarze z ziela wawrzynu może być wartościowym wsparciem kuracji. Wystarczy moczyć całe nogi przez około piętnaście minut dwa-trzy razy w tygodniu.
Moczenie nóg w liściach laurowych a kondycja skóry
Regularne moczenie nóg w liściach laurowych może mieć pozytywny wpływ na wygląd i kondycję skóry zarówno stóp, jak i ud, czy łydek. Często wspomina się o tym, że już kilkanaście minut kąpieli w takim naparze może znacznie zmiękczyć zrogowaciałą skórę na piętach. Antyseptyczne i oczyszczające właściwości wspomagają również gojenie się ran.
Zawarte w wawrzynie olejki eteryczne wydzielają przyjemny zapach, dlatego moczenie nóg w takim naparze pozwala się zrelaksować. W sklepach zielarskich można kupić zarówno same olejki, jak i proszek z liści, z którego można w bardzo prosty sposób przyrządzić odpowiedni napar.
Napar z wawrzynu szlachetnego – jak przyrządzić?
Pielęgnacja stóp z udziałem liści laurowych może przynieść wiele pozytywnych skutków. Należy jednak przygotowywać wywar w prawidłowy sposób. Suszone liście tego ziela są dostępne bardzo powszechnie niemal w każdym sklepie spożywczym. Wystarczy zagotować wrzątek i wrzucić do niego przyprawę. Na list wody stosuje się około 15 liści laurowych.
Ważne jest to, aby kąpiel nóg przygotować w odpowiedniej temperaturze. Nie wkładaj stóp do wrzącej wody. Zaczekaj, aż napar ostygnie na tyle, aby woda była przyjemnie ciepła, ale nie gorąca.
Moczenie nóg w liściach laurowych – przeciwwskazania
Jednym z głównych przeciwwskazań do moczenia nóg w liściach laurowych jest alergia na tę przyprawę. Jeśli jesteś uczulony na liście laurowe, moczenie w nich stóp może spowodować reakcje takie jak:
- swędzenie,
- zaczerwienienie skóry,
- pokrzywka
- wysypka.
Jeśli masz jakieś objawy alergii po moczeniu nóg w liściach laurowych lub masz wątpliwości co do potencjalnego uczulenia skonsultuj się z lekarzem
Ponadto, moczenie nóg w liściach wawrzynu może być nieodpowiednie dla osób z niektórymi chorobami skóry lub innymi problemami zdrowotnymi. Mowa tu przede wszystkim o cukrzycy oraz kłopotów z krzepnięciem krwi.
Podsumowanie
Wprawdzie nie ma konkretnych badań naukowych, które jasno potwierdzałyby, że moczenie nóg w liściach laurowych ma działanie prozdrowotne. Niewątpliwe zalety tej rośliny sprawiają jednak, że wiele osób korzysta z nich w celu leczenie reumatyzmu czy nawet żylaków. Takie kąpiele poleca się również kobietom w ciąży oraz wszystkim osobom, które na co dzień borykają się z opuchlizną dolnych kończyn. Mogą również delikatnie wspomagać zmiękczanie zrogowaciałego naskórka na piętach.