Olej herbaciany ze względu na właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, stanowi jeden z ulubionych dodatków do codziennej pielęgnacji wielu osób. Zaledwie kilka kropelek olejku, stosowanych na co dzień, wspomaga walkę z uporczywymi problemami. Przekonaj się, czy, olejek z drzewa herbacianego na paznokcie jest skuteczny!

Czym jest drzewo herbaciane?

Drzewo herbaciane, wbrew nazwie, nie ma nic wspólnego z pysznym, gorącym napojem. Nazywane inaczej melaleuką skrętolistną należy do gatunku mirtowatych. Nazwa „drzewo herbaciane” została najprawdopodobniej nadana przez botanika Josepha Banksa, który, wraz z załogą Jamesa Cooka podczas ich pierwszej ekspedycji, zaparzał i pił jej liście, kiedy skończyła się herbata.

Melaleuka skrętolistna jest rośliną unikatową dla Australii, w szczególności jej wschodniego regionu. Występuje głównie w rejonach bagnistych i w pobliżu strumieni. Drzewo zachwyca swoją ciemną korą pnia i kontrastującymi z nią białymi gałęziami oraz kwiatami, które pojawiają się w okresie wiosenno-letnim.

Jak pozyskuje się olejek z drzewa herbacianego na paznokcie?

olejek z drzewa herbacianego na paznokcie olejek przy herbacie

Chociaż melaleuka skrętolistna bez wątpienia należy do jednej z ciekawszych estetycznie roślin, nie tylko jej wygląd przykuwa uwagę. To, co jest w drzewie herbacianym najcenniejsze, znajduje się w jego liściach – to z nich uzyskuje się bowiem cenne naturalne olejki eteryczne o licznych właściwościach zdrowotnych. 

Olejek pozyskuje się podczas procesu destylacji z parą wodną. Uzyskana substancja jest dosyć rzadka i ma jasnożółtą barwę.

Skład i właściwości olejku z drzewa herbacianego na paznokcie

O właściwościach drzewa herbacianego wiedziano od dawna; rdzenni mieszkańcy Australii stosowali jego liście do łagodzenia oparzeń i wspomagania leczenia ran.

Działanie olejku z liści drzewa herbacianego na paznokcie wynika z bardzo złożonego składu chemicznego. Do ponad stu różnych substancji należą m.in.:

  • cyneol;
  • terpineol;
  • terpiny;
  • terpinen-4-ol;
  • p-cymen;
  • limonen.

Właściwości olejku herbacianego

Ze względu na zawarte terpeny, jedną z właściwości olejku jest działanie antyseptyczne. Z kolei dzięki monoterpenom wchodzącym w reakcję z błonami biologicznymi, substancja wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Z tego powodu często stosuje się ją do inhalacji, przypadku schorzeń skórnych oraz remedium na skurcze lub ból.

Stosowanie oleju z drzewa herbacianego na grzybicę paznokci

olejek z drzewa herbacianego na paznokcie buteleczka olejku z liśćmi

Olejek z drzewa herbacianego to doskonałe remedium na problemy dotykające stóp i paznokci. Przeważnie zaleca się je na różnorodne zmiany grzybicze, a także onycholizę. Każda z nich powoduje znaczne osłabienie i zwiększoną łamliwość, a często i oddzielanie się płytki paznokcia od łożyska.

Zobacz też:
Jakie kremy do rąk stosować zimą?

Kuracja substancją nie wymaga żadnych wielogodzinnych przygotowań i można wykonać ją samodzielnie w domu. Wystarczy bowiem wylać niewielką ilość olejku (wystarczy kilka kropli) na zmienione chorobowo paznokcie i dokładnie natrzeć. Dla pewności, że substancja dobrze się wchłonęła, można wmasować ją za pomocą szczoteczki.

Grzybica stóp

W przypadku grzybicy stóp dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie kąpieli z dodatkiem kilku kropli olejku z drzewa herbacianego. Powinna potrwać ona ok. 15–20 minut.

Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie – opinie

Większość osób, które wypróbowały kurację olejkiem do paznokci, wypowiada się o nim w samych superlatywach. Zmiany chorobowe znikają w przeciągu kilku tygodni, co przynosi znaczną ulgę. Ponadto daje się zauważyć, że olejek działa on także na poprawę ogólnej kondycji paznokci – stają się nie tylko zdrowsze, ale i mocniejsze oraz ładniejsze.

Inne przykłady stosowania olejku z drzewa herbacianego

olejek z drzewa herbacianego na paznokcie stół zastawiony ziołami buteleczkami i moździerzem

Zastosowanie olejku nie ogranicza się wyłącznie do rąk i stóp. Warto używać go także:

  • na włosy, w celu zahamowania ich wypadania i w walce z łupieżem. Wystarczy zmieszać go z olejem pomocniczym (kokosowym, rzepakowym, lnianym) i wmasować w skórę głowy;
  • na twarz – olejek doskonale nadaje się zarówno do ogólnej pielęgnacji skóry, jak i walki z jej niedoskonałościami. Warto stosować go w rozcieńczonej formie (np. z płynem micelarnym) i nakładać wacikiem punktowo lub na całą twarz. Proces należy powtarzać 2 razy dziennie;
  • na chore zatoki – przy uciążliwym zapaleniu zatok poleca się aromaterapię z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego;
  • do płukania ust – dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym olejek pozwala rozprawić się z nieświeżym oddechem;
  • do płukania gardła – olejek można stosować np. przypadku kaszlu lub bólu gardła.

Olejek herbaciany na paznokcie – podsumowanie

Wiesz już, jak działa olejek herbaciany na paznokcie. Jak widać, silne działanie olejku z drzewa herbacianego pozwala rozprawić się z mnogością różnych schorzeń. Zdecydowanie warto go wypróbować!



Powiązane artykuły: