Problemy z ostrogami zaczynają się od porannego bólu pięt i podeszw stóp. Dolegliwość łagodnieje po rozchodzeniu, po czym wieczorem powraca, zwłaszcza po męczącej pracy w pozycji stojącej. Diagnostyka medyczna wykazuje zwykle zapalnie tkanki łącznej, otaczającej ścięgno Achillesa i kości śródstopia.
Dolegliwości złagodzisz, stosując domowe metody, takie jak soda oczyszczona na ostrogi piętowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym, jak sobie pomóc, gdy bolą stopy.
Ostrogi piętowe – zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego
Ostrogi piętowe widoczne są na zdjęciu rentgenowskim stopy, jako niewielkie, haczykowate narośle na tkance kostnej pięty. Tworzą je złogi wapnia, powstałe wskutek obumarcia przeciążonych tkanek. Odkładają się one pod podeszwą stóp, a konkretnie w na kości pięty.
Kryształy wapnia wpijają się w tkankę, powodując stan zapalny i coraz silniejszy ból. W cięższych przypadkach konieczne jest leczenie ortopedyczne i rehabilitacja. W początkowym stadium choroby dolegliwości bólowe zmniejszysz przy pomocy prostych domowych metod.
Soda oczyszczona na ostrogi piętowe uśmierzy ból?
Dokucza ci ból pięty? Zrób pastę z kilku łyżeczek sody oczyszczonej i oleju kokosowego, po czym posmaruj nią podeszwę stopy. Nałóż na to grubą skarpetę. Najlepiej zrób to przed snem, aby stopa odpoczęła, a soda miała czas zadziałać. Inny sprawdzony sposób to moczenie nóg w sodzie.
Do miski z ciepłą wodą wsyp sodę, zamieszaj i zanurz stopy. Trzymaj je w chłodnym roztworze, bo niskie temperatury zmniejszają ból. Regularne moczenie nóg i nakładanie papki z sody prowadzi do zmiękczenia zapalnej tkanki i pomoże złagodzić ból.
Inne popularne domowe sposoby – ocet jabłkowy i olej lniany
Ocet jabłkowy i olej lniany przydają się nie tylko w kuchni. Nalej trochę oleju lnianego lub octu jabłkowego na ręcznik i owiń nim bolącą stopę. Okład trzymaj przez co najmniej godzinę, a najlepiej przez całą noc. Skuteczną metodą leczenia domowego jest moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli epsom.
To sól morska o właściwościach przeciwzapalnych. Kupisz ją w aptekach i sklepach medycznych. Aby doraźnie zmniejszyć ból, wystarczy okład z lodu.
Na czym polega leczenie przeciwzapalne powięzi podeszwowej?
Leczenie ostrogi piętowej polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, w formie maści bądź tabletek. Dużą ulgę przynosi rehabilitacja, na przykład fizykoterapia falami dźwiękowymi. Rozbijają one wypustki wapniowe. Zmniejszają stan zapalny tkanek i łagodzą ból.
Wyraźną ulgę poczujesz dopiero po kilku zabiegach. Inna metoda to laserowe usuwanie ostrogi piętowej. Serię takich zabiegów oferują niektóre gabinety podologiczne i prywatne kliniki ortopedyczne. Nie warto zwlekać z leczeniem, ponieważ lekceważone zapalenie rozcięgna utrudnia chodzenie.
Co zalecają ortopedzi osobom z bolesnymi ostrogami?
W niektórych przypadkach ortopedzi zalecają noszenie obuwia z wkładkami ortopedycznymi i podpiętkami, amortyzującymi stopę. Pomocne są również stabilizatory usztywniające stopę, które zakłada się na noc. W leczeniu ostrego bólu niezbędne są zastrzyki przeciwbólowe.
Problem ostrogi warto skonsultować z fizjoterapeutą. Powie on, jakie ćwiczenia pomogą zmniejszyć napięcie mięśni w obrębie łydki i śródstopia. Pomocne są w tych przypadkach masaże powięzi przy pomocy rollera. Jeśli uprawiasz sport, pamiętaj o ćwiczeniach rozgrzewających przed treningiem i rozluźniających po treningu.
Czy można zapobiec bólom stóp, wywołanym przez ostrogi?
Jeśli chcesz uchronić się przed tym schorzeniem, ogranicz czynniki wywołujące stan zapalny. Należą do nich:
- otyłość;
- płaskostopie;
- lekceważone kontuzje stopy;
- źle dobrane obuwie – za długie buty, baleriny i szpilki na cienkich podeszwach;
- częste bieganie po twardej nawierzchni, gra w tenisa, zwłaszcza w niewłaściwych butach;
- częste i długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej.
Oczywiście aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu i utrzymaniu prawidłowej wagi. Pamiętaj tylko, aby założyć sportowe buty przed trekkingiem, joggingiem czy nawet wyjściem na długi spacer.
Soda oczyszczona pomaga na wiele dolegliwości, w tym też na uśmierzenie bólu stóp. Wiele osób chwali sobie działanie soli epsom. Najskuteczniejsze efekty daje jednak połączenie metod domowych z zabiegami rehabilitacyjnymi.