O tym, że gorczyca ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, wiedziano już w starożytnej Grecji, czy Indiach. Ta niepozorna roślina, którą zazwyczaj stosujemy jako przyprawę, ma ciekawe właściwości, które docenia w ostatnich latach coraz więcej osób.

Czy moczenie nóg w gorczycy może naprawdę przyspieszyć walkę z infekcją? Na co jeszcze może pomóc taka kąpiel? Podpowiadamy!

Jakie są właściwości gorczycy?

Gorczyca to roślina z rodziny motylkowatych (Fabaceae), która jest uprawiana głównie ze względu na nasiona, które są bogate w białko i węglowodany oraz zawierają różne ważne składniki odżywcze, takie jak błonnik, żelazo, witaminy z grupy B oraz w witaminę E.

Jest ona również uważana za roślinę leczniczą ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe

Moczenie nóg w gorczycy – na co pomaga?

Szerokie prozdrowotne zastosowanie ziela gorczycy sprawia, że moczenie w niej nóg rekomendowane jest w wielu bardzo różnych przypadkach. Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające gorczyca dodana do gorącej wody, w której moczymy stopy, może skrócić okres trwania przeziębienia. Podniesienie temperatury ciała pobudza bowiem działanie układu immunologicznego.

Właściwości nasion gorczycy

Nasiona gorczycy zawierają także różnego rodzaju substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, dlatego mogą być skuteczne w leczeniu infekcji skóry, takich jak grzybica stóp, Moczenie nóg w gorczycy może także pomóc w łagodzeniu bólu i obrzęku oraz poprawić krążenie krwi w dolnych kończynach.

Jak wykonać napar z gorczycy do moczenia nóg?

Aby przygotować skuteczny roztwór z nasion gorczycy, należy zalać pół szklanki nasion gorczycy jednym litrem wrzątku ii odstawić na około 30 minut. Następnie konieczne jest odcedzenie roztworu i rozcieńczenie go w wodzie. Temperatura kąpieli powinna być przyjemna dla skóry.

Zobacz też:
Krem do rąk z masłem shea – ranking 2023

Wystarczy moczyć nogi w roztworze przez około 20-30 minut, a następnie osuszyć je dokładnie ręcznikiem. Tego typu zabieg można powtarzać 2-3 razy w tygodniu, aż do ustąpienia dręczących nas objawów.

Moczenie nóg w gorczycy – przeciwwskazania

Naturalna pielęgnacja stóp ziołowym naparem z gorczycy jest bardzo bezpieczna. W niektórych przypadkach gorczyca może jednak powodować reakcje alergiczne, dlatego warto pamiętać o tym, aby w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem, który rozwieje wszystkie potencjalne wątpliwości.

Moczenie nóg w gorczycy może przynieść liczne korzyści zdrowotne, między innymi skrócić czas trwania przeziębienia. Warto jednak pamiętać, że jest to metoda wspomagająca leczenia. Nigdy nie powinna być traktowana jako jego zamiennik, szczególnie jeżeli niepokojące objawy utrzymują się przez dłuższy czas.

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022