Bez względu na to, czy brodę nosisz ze względu na obecną modę, czy taki styl ci po prostu odpowiada, musisz o nią odpowiednio zadbać. W tym artykule znajdziesz garść porad, dzięki którym utrzymanie zarostu w dobrym stanie będzie łatwiejsze. 

Golenie brody – jak wystylizować zarost?

Udałeś się do barbera, który zajął się goleniem brody, aby nadać jej odpowiedni kształt. Przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak stylizować brodę. Formowanie brody to spore wyzwanie dla dbających o schludny wygląd mężczyzn. Jak poradzić sobie z tym zadaniem? Podstawa to wybór odpowiednich narzędzi: nożyczek, brzytwy lub maszynki, dzięki którym golenie i przycinanie zarostu stanie się łatwiejsze. Bez względu na to, które narzędzie wybierzesz, musisz zadbać o jego ostrość. Dzięki temu unikniesz problemów ze zmiażdżonymi końcówkami włosów oraz z ich rozdwajaniem się. 

Jeśli chcesz wystylizować brodę, korzystaj też z:

 • szamponów,
 • olejków,
 • odżywek,
 • serum.

Takie kosmetyki do brody wzmacniają twój zarost i sprawiają, że jego formowanie staje się o wiele łatwiejsze. W układaniu brody pomogą ci również żele i pomady. Zanim jednak zaczniesz korzystać z takiego wsparcia, zadbaj o tak ważne kwestie, jak golenie i przycinanie zarostu. Jeśli zastanawiasz się, jak golić brodę, to wiedz, że zdecydowanie lepiej jest oddać to zadanie w ręce profesjonalisty. Wybierz się do sprawdzonego salonu, gdzie barber, który zawodowo zajmuje się goleniem brody, świetnie zajmie się twoim zarostem. 

Jak golić brodę?

Golenie brody i jej strzyżenie dla wielu Panów może być sporym wyzwaniem. Zbyt długa broda nie wygląda dobrze. Wybierz zatem taką długość, jaka jest dla ciebie najlepsza, a następnie regularnie ją podcinaj. W jaki sposób? 

Golenie brody, dlaczego regularne przycinanie jest tak ważne?

Golenie to ważna czynność dla każdego, komu zależy na eleganckim wyglądzie. Pojedyncze włoski często mają tendencje do odstawania od reszty zarostu, dlatego też korzystanie z narzędzi do przycinania zarostu jest bardzo ważne – nawet jeśli twoim celem jest broda o imponującej długości. Dzięki podcinaniu możesz zachować jej schludny wygląd, a jednocześnie dbać o kondycję włosków. 

Golenie brody – jak delikatnie przystrzyc brodę?

Golenie brody jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym u noszących ją mężczyzn. Teoretycznie golenie brody to proste zadanie. Jeśli zapoznasz się z prostymi technikami, unikniesz błędów mogących mieć fatalny wpływ na jej wygląd.

Jakich narzędzi potrzebujesz? 

W trakcie golenia brody możesz wykorzystać:

 • maszynkę do strzyżenia brody z nasadkami pozwalającymi na przycinanie włosów na różnych długościach,
 • brzytwę, która pomoże ci w konturowaniu zarostu na policzkach i szyi,
 • nożyczki do brody,
 • grzebień.

Jak golić brodę?

Niezależnie od tego, czy masz długą, czy krótszą brodę, będziesz musiał zmierzyć się z goleniem brody lub jej delikatnym podcinaniem. Golenie brody nie musi być wielkim wyzwaniem. Co musisz zrobić, by osiągnąć dobry rezultat? Sporo zależy od tego, jaki chcesz mieć zarost.

Jeśli chcesz mieć krótszą brodę:

 • przeczesz zarost,
 • delikatnie przesuwaj maszynkę do golenia po brodzie. Korzystaj z różnych nasadek, dzięki czemu osiągniesz efekt cieniowania,
 • zwróć uwagę, by włosy przy bokobrodach i na linii policzków były krótsze, niż reszta zarostu,
 • nożyczkami podetnij pojedyncze, odstające włoski,
 • wygól linię policzków i szyi za pomocą brzytwy.
Zobacz też:
Dolina łez – jak zlikwidować zagłębienia pod oczami? Czy wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym to jedyna opcja? Czy istnieją domowe sposoby?

Jeśli marzysz o długiej brodzie, do jej przycinania i wyrównywania wykorzystuj nożyczki. Gdy zakończysz taki zabieg, zostaje już tylko wygolenie tych miejsc, które mają pozostać wolne od zarostu. 

Jak golić brodę?

Golenie to ważny element pielęgnacji nawet dla posiadaczy wyjątkowo bujnego zarostu. Taki zabieg pozwoli ci zachować idealny kształt brody – bez względu na to, czy nosisz kozią bródkę, czy postawiłeś na zarost typu Klingon. Dzięki temu skóra wokół brody pozostanie gładka, a sam zarost będzie robił lepsze wrażenie. Golenie brody nie musi być trudne, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek!

Konturowanie brody krok po kroku

Jak golić brodę? Jeśli chcesz, by twoja broda dobrze wyglądała, musisz troszczyć się o zachowanie jej konturów. Na początek zadbaj o wyznaczenie linii policzka, następnie skup się na linii szyi.

Jak wyznaczyć linię konturu policzka?

Najprostsze rozwiązanie polega na wyznaczeniu prostej linii łączącej dół ucha z miejscem, w którym wąsy stykają się z policzkami. Możesz ją zaznaczyć kredką do oczu, dzięki czemu golenie stanie się łatwiejsze. Skóra powyżej wyznaczonej linii powinna być starannie wygolona, z kolei znajdujący się poniżej zarost możesz przycinać i cieniować tak, by osiągnąć wymarzony efekt. 

Jak wyznaczyć linię szyi?

Drugim zadaniem, z którym musisz się uporać, jest wyznaczenie linii szyi. Powinna ona przebiegać na wysokości jabłka Adama, dzięki czemu unikniesz takich problemów, jak niechlujny wygląd czy optyczne skrócenie brody, co negatywnie wpływa na kontur twarzy.

Jak się golić?

Jak golić brodę? Czynność, jaką jest golenie brody, najlepiej wykonywać tuż po kąpieli, kiedy skóra jest miękka i czysta. W takiej sytuacji wystarczy tylko zmiękczyć zarost żelem lub pianką, które zapewnią maszynce lepszy poślizg. Możesz golić się zarówno z włosem, jak i pod włos, wykonując lekkie pociągnięcia. Jeśli tylko będziesz korzystał z maszynki z ostrym ostrzem, w prosty sposób uporasz się z niechcianym zarostem.

Golenie brody – jakie kosmetyki stosować po tym zabiegu? 

Golenie to jeden z zabiegów, który może podrażnić twoją skórę, szczególnie jeśli jest ona wrażliwa i po prostu skłonna do podrażnień. Ogolona skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcesz zapewnić jej możliwie jak najlepsze wsparcie, sięgnij po:

 • ałun – działa ściągająco, hamuje drobne krwawienia, chroni przed bakteriami,
 • wodę po goleniu – dezynfekuje małe ranki powstające w trakcie golenia,
 • kremy i balsamy po goleniu – nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia.

Piękna i zadbana broda nie musi pozostawać wyłącznie marzeniem, a jej pielęgnacja nie musi być wielkim wyzwaniem. Nie zapominaj jednak, jak ważne jest regularne golenie i przycinanie zarostu. Te dwa zabiegi mają ogromny wpływ na wygląd i stan twojego zarostu, a im bardziej się do nich przyłożysz, tym lepsze efekty osiągniesz.Powiązane artykuły:
Archiwum: marzec 2021