Bez względu na to, czy brodę nosisz ze względu na obecną modę, czy taki styl ci po prostu odpowiada, musisz o nią odpowiednio zadbać. W tym artykule znajdziesz garść porad, dzięki którym utrzymanie zarostu w dobrym stanie będzie łatwiejsze. 

Jak wystylizować brodę?

Formowanie brody to spore wyzwanie dla dbających o schludny wygląd mężczyzn. Jak poradzić sobie z tym zadaniem? Podstawa to wybór odpowiednich narzędzi: nożyczek, brzytwy lub maszynki, dzięki którym golenie i przycinanie zarostu stanie się łatwiejsze. Bez względu na to, które narzędzie wybierzesz, musisz zadbać o jego ostrość. Dzięki temu unikniesz problemów ze zmiażdżonymi końcówkami włosów oraz z ich rozdwajaniem się. 

Jeśli chcesz wystylizować brodę, korzystaj też z:

 • szamponów,
 • olejków,
 • odżywek,
 • serum.

Takie kosmetyki do brody wzmacniają twój zarost i sprawiają, że jego formowanie staje się o wiele łatwiejsze. W układaniu brody pomogą ci również żele i pomady. Zanim jednak zaczniesz korzystać z takiego wsparcia, zadbaj o tak ważne kwestie, jak golenie i przycinanie zarostu. 

Jak strzyc brodę?

Zbyt długa broda nie wygląda dobrze. Wybierz zatem taką długość, jaka jest dla ciebie najlepsza, a następnie regularnie ją podcinaj. W jaki sposób? 

Dlaczego regularne przycinanie brody jest tak ważne?

Podcinanie brody to ważna czynność dla każdego, komu zależy na eleganckim wyglądzie. Pojedyncze włoski często mają tendencje do odstawania od reszty zarostu, dlatego też korzystanie z narzędzi do przycinania zarostu jest bardzo ważne – nawet jeśli twoim celem jest broda o imponującej długości. Dzięki podcinaniu możesz zachować jej schludny wygląd, a jednocześnie dbać o kondycję włosków. 

Zobacz też:
Sposób na wągry – pozbądź się zaskórników na dobre!

Jak przystrzyc brodę?

Teoretycznie obcinanie brody to proste zadanie. Jeśli zapoznasz się z prostymi technikami, unikniesz błędów mogących mieć fatalny wpływ na jej wygląd.

Jakich narzędzi potrzebujesz? 

W trakcie podcinania brody możesz wykorzystać:

 • maszynkę do strzyżenia brody z nasadkami pozwalającymi na przycinanie włosów na różnych długościach,
 • brzytwę, która pomoże ci w konturowaniu zarostu na policzkach i szyi,
 • nożyczki do brody,
 • grzebień.

Jak podcinać brodę?

Podcinanie brody nie musi być wielkim wyzwaniem. Co musisz zrobić, by osiągnąć dobry rezultat? Sporo zależy od tego, jaki chcesz mieć zarost.

Jeśli chcesz mieć krótszą brodę:

 • przeczesz zarost,
 • delikatnie przesuwaj maszynkę do golenia po brodzie. Korzystaj z różnych nasadek, dzięki czemu osiągniesz efekt cieniowania,
 • zwróć uwagę, by włosy przy bokobrodach i na linii policzków były krótsze, niż reszta zarostu,
 • nożyczkami podetnij pojedyncze, odstające włoski,
 • wygól linię policzków i szyi za pomocą brzytwy.

Jeśli marzysz o długiej brodzie, do jej przycinania i wyrównywania wykorzystuj nożyczki. Gdy zakończysz taki zabieg, zostaje już tylko wygolenie tych miejsc, które mają pozostać wolne od zarostu. 

Jak golić brodę?

Golenie to ważny element pielęgnacji nawet dla posiadaczy wyjątkowo bujnego zarostu. Taki zabieg pozwoli ci zachować idealny kształt brody – bez względu na to, czy nosisz kozią bródkę czy postawiłeś na zarost typu Klingon. Dzięki temu skóra wokół brody pozostanie gładka, a sam zarost będzie robił lepsze wrażenie. 

Konturowanie brody krok po kroku

Jeśli chcesz, by twoja broda dobrze wyglądała, musisz troszczyć się o zachowanie jej konturów. Na początek zadbaj o wyznaczenie linii policzka, następnie skup się na linii szyi.

Jak wyznaczyć linię konturu policzka?

Najprostsze rozwiązanie polega na wyznaczeniu prostej linii łączącej dół ucha z miejscem, w którym wąsy stykają się z policzkami. Możesz ją zaznaczyć kredką do oczu, dzięki czemu golenie stanie się łatwiejsze. Skóra powyżej wyznaczonej linii powinna być starannie wygolona, z kolei znajdujący się poniżej zarost możesz przycinać i cieniować tak, by osiągnąć wymarzony efekt. 

Zobacz też:
Olejek marchewkowy – poznaj jego niezwykłe właściwości!

Jak wyznaczyć linię szyi?

Drugim zadaniem, z którym musisz się uporać, jest wyznaczenie linii szyi. Powinna ona przebiegać na wysokości jabłka Adama, dzięki czemu unikniesz takich problemów, jak niechlujny wygląd czy optyczne skrócenie brody, co negatywnie wpływa na kontur twarzy.

Jak się golić?

Najlepiej tuż po kąpieli, kiedy skóra jest miękka i czysta. W takiej sytuacji wystarczy tylko zmiękczyć zarost żelem lub pianką, które zapewnią maszynce lepszy poślizg. Możesz golić się zarówno z włosem, jak i pod włos, wykonując lekkie pociągnięcia. Jeśli tylko będziesz korzystał z maszynki z ostrym ostrzem, w prosty sposób uporasz się z niechcianym zarostem.

Jakie kosmetyki stosować po goleniu? 

Ogolona skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcesz zapewnić jej możliwie jak najlepsze wsparcie, sięgnij po:

 • ałun – działa ściągająco, hamuje drobne krwawienia, chroni przed bakteriami,
 • wodę po goleniu – dezynfekuje małe ranki powstające w trakcie golenia,
 • kremy i balsamy po goleniu – nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia.

Piękna i zadbana broda nie musi pozostawać wyłącznie marzeniem, a jej pielęgnacja nie musi być wielkim wyzwaniem. Nie zapominaj jednak, jak ważne jest regularne golenie i przycinanie zarostu. Te dwa zabiegi mają ogromny wpływ na wygląd i stan twojego zarostu, a im bardziej się do nich przyłożysz, tym lepsze efekty osiągniesz.