Właściwości zdrowotne miodu na twarz
Dzięki swojemu składowi miód wykazuje zdrowotne działanie na cały organizm. W jego składzie znaleźć możesz między innymi lizozym i apidacynę, które są naturalnymi substancjami o działaniu antybiotycznym. Miód jest bogaty w witaminy oraz składniki odżywcze, regularne jego spożywanie poprawia odporność i wspomaga organizm w walce z infekcjami.
W miodzie możesz znaleźć:
- kwas foliowy;
- biotynę;
- witaminę A;
- witaminę C;
- wapń;
- magnez;
- potas;
- fosfor;
- żelazo.
Jego prozdrowotne właściwości sprawiają, że miód od dawna stosowany jest w medycynie naturalnej. Zresztą komu z nas rodzice lub babcia nie dodawali miodu do herbaty podczas przeziębienia?
Właściwości kosmetyczne i działanie miodu na skórę twarzy
Miód, ze względu na swoje właściwości, ma też szerokie zastosowanie w kosmetyce. Podczas wizyty w drogerii czy aptece na pewno zauważysz wiele kosmetyków z dodatkiem miodu. Można go bezpiecznie stosować także w naturalnej formie!
Kiedy miód się sprawdzi? Szczególnie polecany jest przy różnych problemach skórnych. Ze względu na naturalne działanie bakteriobójcze doskonale pielęgnuje różne typy skóry. Może być bezpiecznie używany przy podrażnieniach czy drobnych otarciach.
Uwaga: Miód, mimo że jest całkowicie naturalny, może uczulać. Dlatego, zanim zdecydujesz się na wykonanie domowej maseczki z miodem,wykonaj próbę uczuleniową. Jak to zrobić? Odrobinę miodu wetrzyj w skórę za uchem i po około 15 minutach zmyj. Jeśli w ciągu doby nie wystąpi żadna reakcja alergiczna, możesz bezpiecznie wykonać maseczkę z miodem.
Domowe maseczki z miodu – dlaczego warto je stosować?
Naturalne kosmetyki mają dobroczynne działanie na organizm. Sięganie po naturę to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego organizmu. Twoja skóra będzie ci wdzięczna za naturalne nawilżenie i odżywienie.
Wskazówka: Domowe maseczki przygotuj każdorazowo bezpośrednio przed użyciem w takich ilościach, jakie są ci potrzebne. Dzięki temu nie będziesz ich długo przechowywać i za każdym razem użyjesz świeżego i pełnowartościowego produktu.
Miodowe maseczki na twarz – poznaj sprawdzone przepisy. Pamiętaj, aby zrobić próbę uczuleniową!
Chcesz wypróbować dobroczynne działanie miodu na sobie? Koniecznie poznaj sprawdzone przepisy na maseczki z miodu. Ich przygotowanie nie zajmie ci więcej niż kilka minut!
Nawilżająca maska z miodu
Sucha skóra twarzy potrzebuje specjalnego traktowania i silnego nawilżania. Domowa maseczka z miodem sprawdzi się doskonale. Oprócz nawilżenia maseczka cudownie odżywi i rozświetli twoją skórę.
Do jej przygotowania potrzebne będą ci także awokado, banan i żółtko – razem tworzą prawdziwą bombę witaminową! Awokado i żółtko to bogate źródło zdrowych tłuszczy, a banan nada skórze piękny kolor.
Jak przygotować nawilżającą maseczkę w domu? Potrzebne do jej zrobieniaskładniki to:
- pół dojrzałego, miękkiego awokado
- pół banana
- jedno surowe żółtko
- łyżka miodu.
Awokado i banana rozgnieć dokładnie bananem, możesz także użyć blendera, aby uzyskać bardzo gładką konsystencję. Rozgniecione owoce połącz z żółtkiem jajka i miodem. Wymieszaj. Maseczkę nałóż i po około 15 minutach zmyj letnią wodą. Twoja cera będzie odświeżona i nawilżona!
Antybakteryjna maseczka miodowa na trądzik
Zmagasz się z trądzikiem? Miód może być stosowany także na problematycznej skórze. W jego składzie znajdują się naturalne antybiotyki, które zaleczą stany zapalne. Do przygotowania tej maseczki będzie ci potrzebny także cynamon.
Cynamon jest bardzo skutecznym sposobem na trądzik. W jego składzie znajduje się kwas cynamonowy, który ma działanie rozgrzewające, ale także odkażające i antybakteryjne. Maseczka z miodu i cynamonu szczególnie polecana jest więc do cery z wypryskami i wągrami.
Składniki:
- trzy łyżeczki miodu
- pół łyżeczki cynamonu.
Miód wymieszaj z cynamonem, a następnie nałóż na twarz. Maseczkę trzymaj przez około 10 – 20 minut, po upływie tego czasu zmyj ją. Uwaga: Cynamon może uczulać! Przed wypróbowaniem maseczki koniecznie wykonaj próbę uczuleniową. Ta maseczka nie sprawdzi się na wrażliwej, skłonnej do podrażnień cerze oraz na cerze naczynkowej.
Maseczka peelingująca z płatków owsianych i miodu
Ten przepis sprawdzi się u osób, które chcąodświeżyć skórę i lekko ją złuszczyć. Dodatek płatków owsianych sprawia, że skóra staje się świetlista i doskonale odżywiona. Lekki peeling pobudza także krążenie. Dodatkowo płatki owsianemają w składzie substancje śluzowe, które doskonale sprawdzają się na podrażnionej skórze i leczą drobne zadrapania. Maseczka jest bezpieczna dla cery wrażliwej.
Składniki na peelingującą maseczkę:
- łyżka miodu;
- pięć łyżek ciepłej wody;
- pięć łyżek płatków owsianych;
- łyżka jogurtu naturalnego.
Wszystkie składniki połącz ze sobą, nałóż na twarz oraz na dekolt. Po około 10–15 minutach zmyj delikatnie maseczkę ciepłą wodą. Podczas zmywania delikatnie wmasuj maseczkę w skórę – płatki owsiane delikatnie usuną martwy naskórek.
Maseczka z miodu i kawy – na oznaki zmęczenia
Na twojej twarzy widać wyraźnie oznaki zmęczenia, a pod oczami pojawiają się cienie? Po wypiciu porannej kawy nie wyrzucaj fusów! Przygotuj za to domową maseczkę, która przywróci skórze młody wygląd i napięcie. Zawarta w fusach kofeina likwiduje obrzęki i cienie pod oczami.
Składniki:
- 2 łyżeczki fusów z kawy
- 2 łyżeczki miodu.
Miód wymieszaj z fusami z kawy, a następnie nałóż na skórę twarzy i pod oczy. Po 10–15 minutach zmyj maseczkę. Twoja cera będzie pełna witalności!
Jak często sięgać po domowe maseczki?
Domowe maseczki działają doskonale, dzięki ich działaniu twoja skóra będzie wyglądać młodziej. Ale jak często można je stosować? Zalecamy sięgać po naturalne maseczki 2-3 razy w tygodniu. Maski są bardziej treściwe od odżywek czy kremów, więc nie trzeba stosować ich codziennie.
Naturalny kosmetyk na pękające usta
Twoje usta są suche i pękają? Problemy z pękającymi ustami możesz pożegnać dzięki miodowi! Ma on silnie nawilżające i zmiękczające właściwości, które doskonale sprawdzają się przy pielęgnacji ust.
Weź odrobinę płynnego miodu (możesz go uprzednio podgrzać, aby zmienił konsystencję) i nałóż na usta. Zostaw miód na ustach przez około 15–15 minut, a następnie delikatnie zetrzyj. Od razu poczujesz, że twoje wargi są bardziej miękkie i lepiej nawilżone. Taki regeneracyjny zabieg możesz powtarzać 3–4 razy w tygodniu.
W domu możesz przygotować także domowy balsam do ust – idealny do stosowania na co dzień. Jak to zrobić?
Składniki:
- łyżka oleju kokosowego;
- łyżka wosku pszczelego;
- dwie krople witaminy E;
- łyżeczka miodu.
W kąpieli wodnej rozpuść wosk pszczeli. Następnie dodaj do niego olej kokosowy oraz miód. Mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia składników. Dodaj dwie krople witaminy E, wymieszaj. Balsam przelej do niewielkiego słoiczka, na przykład po kremie lub innym balsamie do ust. Nakładaj tak często, jak tylko czujesz potrzebę.
Wygładź włosy maseczką z miodu
Miód doskonale działa nie tylko na skórę, ale teżna włosy. Nawilża, przywraca im blask i nadaje sprężystość. Nie musisz się obawiać stosowania miodu na włosy – przy użyciu odrobiny ciepłej wody bez problemów zmyjesz go z włosów. Co więcej, miód to naturalny rozjaśniacz do włosów! Stosowanie go w formie maseczki sprawi, że na Twojej głowie pojawią się naturalne, złociste refleksy.
Dla najlepszych rezultatów zalecamy ci połączenie miodu z olejem o dodatkami, które uzupełnią działanie miodu.
Jakie składniki są ci potrzebne do domowej maseczki z miodu na włosy? Przygotuj:
- dwie łyżki miodu
- łyżkę oliwy z oliwek
- łyżkę soku z cytryny.
Składniki wymieszaj ze sobą aż do całkowitego połączenia. Miód możesz lekko podgrzać, aby szybciej się rozpuścił. Maseczkę nałóż równomiernie na całą długość włosów, a następnie poczekaj około pół godziny. Dla intensywniejszego działania możesz nałożyć na głowę czepek. Maseczkę możesz wetrzeć także w skórę głowy – odżywi ją i nawilży. Po upływie czasu zmyj maseczkę ciepłą wodą i odrobiną delikatnego szamponu.
Włączanie miodu do twojej codziennej pielęgnacji to świetny wybór! Ten naturalny kosmetyk może być używany zarówno na włosy, jak i na skórę.