Szukasz sposobu na skuteczne poradzenie sobie z problemami skórnymi? Jednym z zastosowań DMSO, oprócz łagodzenia bólu i hamowania stanów zapalnych, jest także poprawa stanu skóry. Jak stosować DMSO na twarz? To proste – sprawdź zasady bezpiecznej aplikacji.
Jak działa DMSO i jakie ma właściwości?
DMSO, czyli dimetylosulfotlenek, to organiczny związek siarki (MSM). Ten środek chemiczny powstaje podczas produkcji papieru z drewna. W medycynie i kosmetologii roztwór DMSO wykorzystuje się od stosunkowo niedawna.
Kilkadziesiąt lat temu naukowcy odkryli, że odpowiednia dawka DMSO ułatwia przenikanie substancji aktywnych do odpowiednich tkanek organizmu. To sprawiło, że zaczęto używać dimetylosulfotlenku jako rozpuszczalnika w lekach i kosmetykach.
Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe
Coraz więcej wiemy także o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych DMSO. Substancję wykorzystuje się do łagodzenia objawów stanów zapalnych, w tym zapalenia stawów czy choroby zwyrodnieniowej stawów.
DMSO został także oficjalnie zakwalifikowany jako środek leczniczy stosowany przy zapaleniu pęcherza. Wbrew niektórym opiniom nie chroni jednak skutecznie przed nowotworami ani nie pomaga w leczeniu raka.
Kiedy warto stosować DMSO na twarz?
Aplikowanie DMSO na twarz sprawdza się w przypadku różnego rodzaju problemów skórnych. Możesz stosować DMSO na trądzik, podrażnienia, a także na poważniejsze zmiany, takie jak obrzęki czy oparzenia.
Ta substancja, oprócz działania przeciwbólowego, przyspiesza także gojenie się ran, co ma korzystny wpływ na stan twojej skóry. DMSO na twarz stosują m.in. osoby cierpiące na alergie skórne, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry – smarowanie problemowych miejsc tą substancją pozwala niemal natychmiast pozbyć się uczucia swędzenia.
Skąd bierze się duża skuteczność tego składnika?
Właściwości DMSO związane z poprawą kondycji skóry wynikają przede wszystkim z obecności siarki. Ten pierwiastek ma wpływ m.in. na elastyczność skóry i tworzenie powiązań pomiędzy jej komórkami.
Jak zadbać o bezpieczeństwo i uniknąć skutków ubocznych?
Zanim zaczniesz używać DMSO na twarz, dowiedz się, jak robić to bezpiecznie i uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. Przede wszystkim DMSO na zmarszczki, trądzik i inne problemy skórne stosuje się miejscowo, a nie – jak w przypadku niektórych innych chorób – doustnie.
Liczy się jakość
Trzeba pamiętać o tym, że DMSO jest silnie higroskopijną substancją. Szybko wchłania wodę wraz z zanieczyszczeniami. Z tego względu bardzo ważne jest, by kupować preparaty najwyższej jakości. Dimetylosulfotlenek jest dostępny w formie żelu lub płynu. Na skórę stosuje się roztwór tej substancji.
Jakie stężenie preparatu jest odpowiednie?
W aptekach i dobrych sklepach internetowych kupisz gotowe do użycia produkty, o określonym stężeniu, od 10 do 90%. Stężenie DMSO stosowanego na skórę wynosi najczęściej około 25%.
W razie potrzeby możesz rozcieńczyć płyn lub żel za pomocą soli fizjologicznej. Niektóre osoby używają również czystego DMSO, należy wówczas jednak szczególnie uważać na okolice ust i oczu.
Jak stosować DMSO?
DMSO na twarz należy stosować maksymalnie 3-4 razy dziennie. Przed pierwszym użyciem sprawdź, czy nie występują u ciebie reakcje alergiczne w postaci zaczerwienienia, swędzenia, podrażnienia.
Teraz już wiesz, jak bezpiecznie używać DMSO w płynie lub żelu. Wypróbuj go i przekonaj się, jak działa na twoją skórę!