Jak dobrać podkład? To podstawa udanego makijażu – pozwala uzyskać efekt gładkiej cery o jednolitym kolorycie. Jest też bazą pod kolejne produkty kosmetyczne, np. bronzer do konturowania. Co ważne, podkład ma pasować do koloru skóry twarzy, a jednocześnie nie powinien odcinać się od reszty skóry. To dlatego dobór odpowiedniego podkładu wymaga uwzględnienia rodzaju cery, jej tonacji oraz koloru.

Podkład do twarzy – rodzaj podkładu a skóra na twarzy

Odpowiednio dobrany podkład do twarzy nie tylko ujednolica fakturę skóry, ale i zakrywa wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Musi też dawać naturalny wygląd bez efektu maski na twarzy. Aby prawidłowo wybrać podkład, musimy dopasować go do rodzaju skóry oraz jej koloru. Dlaczego jest to takie ważne? Wybierając zbyt jasny lub zbyt ciemny kolor podkładu ryzykujemy, że nieestetyczne odcięcie będzie zwracało uwagę na prawdziwy kolor skóry.

Idealny podkład zapewnia krycie i poprawia stan naszej cery. Jej rodzaje to:

  • skóra normalna;
  • skóra sucha;
  • skóra tłusta;
  • skóra mieszana;
  • cera trądzikowa;
  • cera dojrzała;
  • cera wrażliwa.

Podkłady nawilżające to podkłady idealnie dopasowane do wymagającej nawilżenia cery suchej i potrzebującej wygładzenia cery dojrzałej. Podkład rozświetlający sprawdzi się, jeśli chcemy rozświetlić skórę suchą. Natomiast podkłady matujące docenią posiadaczki skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Jeśli głównym problemem są niedoskonałości cery, najlepsze rozwiązanie to kryjący podkład o lekkiej konsystencji.

W przypadku cery dojrzałej podkład rozświetlający uwidoczni zmarszczki, a tłustej – jeszcze bardziej nabłyszczy skórę. Z kolei dla skóry suchej nieodpowiedni jest podkład matujący, który dodatkowo ją wysuszy.

Masz cerę normalną? Brak przebarwień i trądziku pozwala na stosowanie kremów BB i CC. Takie preparaty lekko wyrównują koloryt skóry, dodając jej nieco świeżości. A jeśli masz cerę wrażliwą, postaw na naturalne i ekologiczne podkłady bez parabenów, substancji konserwujących i zapachowych, które mogą powodować podrażnienia. Cennym dodatkiem będzie natomiast kwas hialuronowy, cynk i witamina B3.

Jak dobrać kolor podkładu? Odcień podkładu a typ urody

Typ urody to nasz kolor włosów, oczu i odcień skóry. Wiedząc, jakim typem urody jesteśmy, możemy wybrać podkład, który podkreśli nasze atuty i zamaskuje zarazem drobne niedoskonałości.

Wyróżnia się trzy typy urody:

  • typ ciepły;
  • typ neutralny;
  • typ zimny.

Typ ciepły to podton żółty, zimny to podton różowy, a neutralny – mieszanka obu podtonów. Co je określa? Ciepły typ urody to ciepły kolor włosów, np. rudy, brązowa opalenizna i skóra twarzy, która obok białej kartki jest szara i zmęczona. Idealny podkład dla ciepłego typu urody to odcienie żółtego, oliwkowego lub ciepłego beżu. Zimny typ urody charakteryzuje się zimnym odcieniem włosów i zdrową, promienną cerą na tle białej kartki. Tonacja fluidu dla zimnego typu urody to różowe podtony. Dostrzegasz u siebie cechy z obu typów urody? Prawdopodobnie jesteś typem neutralnym.

Co ciekawe, ciepłe podtony najczęściej kryją się pod takimi nazwami jak golden, honey, sand, warm czy vanilla, a zimne występują pod nazwą ivory, porcelain lub rose.

Dobór podkładu przez internet

Czy można dobrać podkład bez testowania? Jak najbardziej! Jeśli zamierzasz zamówić podkład przez internet:

  • wybierz podkład odpowiedni do rodzaju twojej skóry (normalna, sucha, tłusta lub mieszana);
  • określ tonację cery, wykonując tak zwany „test białej kartki”;
  • dobierz odcień podkładu (jasny, średni lub ciemny).
Zobacz też:
Najlepszy krem do cery trądzikowej – ranking [cnt-year]! Te kosmetyki warto mieć na półce

Na czym polega fenomen białej kartki? To dobra opcja, jeśli przed zakupem nie możemy nałożyć produktu bezpośrednio na skórę. Zasady są proste: w świetle dziennym przykładamy kartkę do połowy twarzy. Jeśli przy białej kartce twoja skóra wygląda promiennie i zdrowo, ma odcień chłodny, więc pasują do niej podkłady w różowych odcieniach. Gdy wydaje się zmęczona i poszarzała, a przebarwienia są bardziej widoczne, masz ciepły typ urody, więc pasuje ci podkład w odcieniach ciepłego beżu. Dla typu neutralnego przeznaczone są podkłady o popielatym lub ziemistym zabarwieniu.

Podkład na niedoskonałości – jak dobrać odpowiedni odcień podkładu?

Nierównomierny koloryt, przebarwienia, blizny potrądzikowe i krostki to niedoskonałości skóry, które znikną przy pomocy odpowiedniego podkładu. Aby jednak fluid nie wyglądał na twarzy jak maska, musimy dobierać go do typu karnacji.

Wymarzony podkład na niedoskonałości zapewnia maksymalne krycie, a jednocześnie nie obciąża skóry i reguluje wydzielanie sebum. Szczególnie polecany jest podkład mineralny, czyli kosmetyk, który nie tylko kryje, ale także poprawia kondycję skóry i pozwala jej swobodnie oddychać.

Przy wyborze fluidu trzeba pamiętać, że powinien być to kosmetyk o lekkiej konsystencji, najlepiej w formie płynnej. Nie może zatykać porów (kosmetyk niekomedogenny). Zła konsystencja kosmetyku wpływa bezpośrednio na jego działanie. Zbyt rzadki nie zapewni optymalnego krycia, zbyt gęsty znacznie utrudni rozprowadzanie.

Co ważne, podkłady do cery problematycznej poza kwestiami estetycznymi wyróżniają się właściwościami prozdrowotnymi. Mają działanie kojące, przeciwzapalne i antybakteryjne. Dobrze, jeśli posiadają filtr UV (minimum 20 SPF), który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem światła słonecznego.

Jak dobrać podkład, czyli idealny kolor podkładu dla każdego typu cery

Wybór podkładu to spore wyzwanie – powinien wygładzać teksturę skóry i poprawiać jej wygląd zapewniając przy tym odpowiednią pielęgnację dopasowaną do potrzeb cery. Podczas wizyty w drogerii testowanie podkładów jest znacznie łatwiejsze, jednak można zrobić to także na odległość.

Jak dobrać podkład stacjonarnie? Wybierz trzy odcienie różnych podkładów i zaaplikuj je kolejno na skórę szyi i dekoltu. Pamiętaj, że sztuczne światło może przekłamywać efekt końcowy, dlatego ostateczną decyzję najlepiej podejmować w świetle dziennym. Złym nawykiem jest też test na nadgarstku. Oczywiście przy dobieraniu koloru możesz nałożyć na nadgarstek odrobinę podkładu, jednak jego odcień ma pasować do odcienia dekoltu i szyi. Pamiętaj też, że lepiej wybrać zbyt jasny niż zbyt ciemny fluid. Dlaczego? Jeśli kolor twojej cery jest ciemniejszy niż kolor podkładu, do konturowania twarzy możesz wykorzystać bronzer, który ociepli wymagające tego miejsca.

Aby dobrać podkład do twarzy, należy też zwrócić uwagę na to, by wręcz stopił się z naszą skórą. Perfekcyjnie dobrany kolor to absolutna podstawa. Na drugim miejscu jest odpowiednia konsystencja, skład i właściwości dopasowane do rodzaju cery. Pomimo wysiłku, jakiego wymaga zakup odpowiedniego fluidu, nie jest to czas stracony. Podkład do twarzy to baza makijażu – dzięki niemu czujemy się pewnie i komfortowo, a niedoskonałości znikają w mgnieniu oka.



Powiązane artykuły:
Archiwum: marzec 2023