Bronzer do twarzy to kosmetyk, który budzi wiele wątpliwości. W końcu w internecie aż roi się od zdjęć przedstawiających nieudane makijaże z bronzerem na twarzy w roli głównej. Odpowiedni kolor, intensywność i sposób aplikacji bronzera to tylko niektóre z zagadnień będących tematem naszego artykułu. Jeśli chcesz poznać rodzaje i działanie tych kosmetyków do twarzy, czytaj koniecznie!

Bronzer do twarzy – do czego służy?

Bronzery można stosować do konturowania twarzy, ale służą one także do jej brązowienia. W ten sposób nadaje się jej pożądane kształty lub imituje delikatną opaleniznę. Pojawia się więc pytanie – czy trzeba używać bronzera, wykonując makijaż? Oczywiście, nie trzeba, ale… jednak jest to taki kosmetyk, który spaja cały make-up. Jeśli nie masz pewności, czy bronzer jest ci potrzebny, możesz spróbować najpierw wykonać makijaż bez tego kosmetyku, a następnie z nim. Będzie ci łatwiej podjąć decyzję. 

Bronzery do twarzy – rodzaje

Jak większość kosmetyków, również bronzery dzielą się na poszczególne rodzaje. To sprawia, że można dzięki nim uzyskać odmienny i bardziej dopasowany do potrzeb efekt. Ponadto, odróżnia je również sposób aplikacji, dzięki czemu można dobrać kosmetyk również do swoich umiejętności oraz komfortu nakładania makijażu. Chodzi tutaj głównie o konsystencję produktu, dlatego wyróżnia się np. bronzer w:

  • płynie;
  • kamieniu;
  • żelu;
  • sztyfcie. 

Do najpopularniejszych kosmetyków tego typu zalicza się dwa pierwsze rodzaje produktów i opiszemy je szerzej.

Bronzer w kremie

Bronzer w kremie to kosmetyk, jak wskazuje nazwa, o płynnej konsystencji. To sprawia, że stosuje się go po nałożeniu podkładu. Jest to wówczas tzw. konturowanie na mokro. Taki bronzer nakłada się gąbeczką (jajeczkiem) lub lekko zaokrąglonym pędzlem. Ten sposób nakładania wymaga nieco więcej umiejętności niż w przypadku aplikacji kosmetyku w kamieniu.

Bronzer w kamieniu 

Bronzer w kamieniu to kosmetyk o konsystencji stałej. Aplikuje się go na twarz po nałożeniu podkładu i pudru. Wówczas najlepiej stapia się on z makijażem. Bronzer w kamieniu nakłada się, używając delikatnie zaokrąglonego pędzla, na przykład w kształcie jajka, o lekko zbitym włosiu.

Bronzer do twarzy a typ urody

Najlepszy bronzer to kosmetyk odpowiednio dopasowany. Najważniejszą zasadą, jaką wręcz trzeba się kierować, jest to, aby nie był zbyt ciemny w stosunku do karnacji i koloru używanego na co dzień podkładu. Kosmetyk używany do brązowienia lub konturowania powinien być ciemniejszy maksymalnie o dwa tony. 

Bronzer na twarzy – konturowanie a brązowienie 

Wybierając dobry bronzer, musisz zastanowić się, czy ma on służyć do konturowania twarzy, czy do jej brązowienia. Są to dwie różne czynności, dlatego nie dziwią również dwa odmienne sposoby aplikacji:

  1. Konturowanie twarzy to inaczej jej modelowanie. W tym przypadku nakłada się kosmetyk o chłodnej tonacji w miejsca na twarzy, gdzie naturalnie pada cień. Jest to górna część czoła, a także miejsce pod kośćmi policzkowymi i okolice kości żuchwy. 
  2. Jeśli zaś chodzi o brązowienie twarzy, wykonuje się je w miejscach, które są naturalnie najbardziej opalone. W tym celu nakłada się bronzer o ciepłej tonacji u góry i po bokach czoła, na kościach policzkowych i delikatnie pod nimi oraz w okolice kości żuchwy.
Zobacz też:
Jaki makijaż na święta w 2022 roku? Zobacz, jak zrobić makijaż świąteczny krok po kroku!

Bronzer dla blondynek i brunetek

Wiele kobiet zastanawia się, jak dobrać odcień bronzera do koloru włosów lub karnacji. Okazuje się, że nie ma to tak dużego znaczenia, jak typ urody. Jeśli nie wiesz, w jakiej tonacji kolorystycznej prezentujesz się najlepiej, spójrz na odcień swojej skóry w świetle dziennym. Aby uzyskać jak najbardziej miarodajny efekt, zerknij na skórę szyi i dekoltu. Przyłóż do niej białą kartkę lub materiał. Jaki kolor wybija się najmocniej z twojej skóry? Jeśli jest to różowy, bronzery o chłodnej tonacji powinny lepiej ci pasować. Jeśli jednak widzisz kolor żółty, lepiej sprawdzą się te w tonacji ciepłej. 

Bronzer do policzków i nie tylko

Niektóre kobiety nakładają bronzer tylko w miejscu policzków. Oczywiście, masz taką możliwość. W naszym artykule przedstawiamy jednak kilka strategicznych punktów na twarzy przeznaczonych do konturowania i brązowienia. Dlaczego makijaż lepiej się prezentuje, kiedy bronzer nałożony jest we wszystkich tych miejscach? Dlatego, że wówczas jest on bardziej spójny i łatwiej uniknąć efektu plam. Jeśli nie odczuwasz potrzeby konturowania twarzy we wszystkich tych miejscach, możesz użyć mniej bronzera. Uda ci się wówczas uzyskać naturalny makijaż bez efektu przerysowania.

Konturowanie nosa 

Często też bronzera używa się w celu konturowania nosa. Jest to jednak dość ryzykowne. Trudno jest bowiem wymodelować w ten sposób nos, nie widząc dokładnie jego boków. Taki makijaż może się prezentować po prostu źle z perspektywy osób patrzących na ciebie z profilu. Jak mówią, ćwiczenie czyni mistrza, więc jeśli zależy ci na modelowaniu akurat tej części twarzy, wówczas praktyka i wprawne oko bliskiej osoby z pewnością będą tutaj pomocne.

Bronzer do twarzy pozwala ją optycznie wymodelować i sprawia, że jest delikatnie opalona. Dzięki temu skóra prezentuje się zdrowo i promiennie. Aby jednak konturowanie i brązowienie było udane, należy pamiętać o kilku zasadach, wybierając najlepszy produkt dla siebie. Kosmetyk powinien być ciemniejszy o 1-2 tony od podkładu. Najlepiej, aby odcień produktu był dopasowany do konkretnej czynności – chłodny do konturowania i ciepły do opalania. Opcjonalnie może być dopasowany do naturalnej tonacji skóry.Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2021