Soda oczyszczona jest bezsmakowym i bezwonnym produktem chemicznym, który wykorzystuje się do różnych celów, w tym do pieczenia ciasta, usuwania plam i dezynfekcji. Kąpiel w wodzie z sodą bywa również powszechnie stosowanym zabiegiem, który niesie za sobą liczne korzyści. Czy moczenie nóg w sodzie faktycznie może poprawić ich kondycję? Podpowiadamy!

Moczenie nóg w sodzie a zrogowaciały naskórek

Soda oczyszczona na ostrogi piętowe i zgrubiały naskórek na piętach to często polecany domowy zabieg. Dlaczego właściwie wykorzystuje się właśnie ten środek? Wszystko dlatego, że soda ma lekko zasadowe pH, które może pomóc w rozpuszczeniu martwych komórek skóry, a przez to zmiękczyć popękane pięty, czy ostrogi.

Warto jednak pamiętać, że kąpiel w roztworze sody to jedynie prosty zabieg wspomagający terapię. W przypadku bardzo mocno zrogowaciałego naskórka lekarz rodzinny lub dermatolog może zalecić stosowanie specjalnych kosmetyków nawilżających albo peelingów.

Moczenie nóg w sodzie – dodatkowe korzyści

Równie często polecana jest soda oczyszczona na pocenie się nóg oraz nieprzyjemny zapach stóp. Naturalne właściwości tej substancji sprawiają, że ma ona działanie antyseptyczne i lekko dezynfekujące, dlatego może zahamować rozwój bakterii. Trzeba jednak pamiętać, że soda oczyszczona nie ma żadnych specjalnych właściwości dezodoryzujących. Dlatego w przypadku dużego problemu z przykrym zapachem stóp nie przyniesie niestety wyraźnej ulgi. Może jedynie doraźnie pomóc na przykład przed dużym wyjściem.

Wiemy już jak dobrze działa soda oczyszczona na twarde pięty i pocenie się nóg. W jaki sposób jeszcze moczenie nóg w sodzie może pomóc w pielęgnacji? Często poleca się takie kąpiele jako wspomaganie w leczeniu chorób o podłożu grzybicznym. Soda ma również działanie łagodzące, dlatego poleca się ją w przypadku bolesnych ugryzień – na przykład osy albo przy reakcji alergicznej na ukąszenie komara. W takich przypadkach szczególnie polecane jest moczenie nóg w wodzie z sodą i octem.

Zobacz też:
Witaminy na paznokcie – jaka suplementacja na rozdwajające się i łamliwe paznokcie? Sprawdź, które suplementy i witaminy na włosy i paznokcie warto stosować!

Moczenie nóg w sodzie – przeciwwskazania

Soda oczyszczona na odciski i inne przypadłości to skuteczny i stosunkowo bezpieczny element pielęgnacji. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do korzystania, w szczególności dla osób z niektórymi chorobami skóry lub innymi problemami zdrowotnymi. Mowa tu przede wszystkim o:

  • łuszczycy (soda może wpływać na nasilenie się jej objawów);
  • wrażliwej skórze;
  • ciąży (nie ma informacji na temat tego, jak soda może wpływać na rozwijający się płód).

W większości przypadków można jednak z powodzeniem włączyć moczenie nóg w sodzie do swojego rytuału regularnej pielęgnacji skóry. Kąpiel w sodzie sprawdzi się również doraźnie.

Podsumowanie

Bakteriobójcze działanie sody oczyszczonej może pomóc w pozbyciu się brzydkiego zapachu stóp. Pomaga również w terapii kurzajek i grzybicy oraz łagodzi opuchliznę i ból przy ukąszeniu. Kilka łyżek sody dodanych do wody, w której moczymy stopy po całym dniu, może przynieść bardzo dobre efekty. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to uniwersalne lekarstwo na żadną chorobę. Wręcz przeciwnie, soda może również podrażniać i nasilać niektóre objawy chorób skóry, takich jak łuszczyca.

 

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022