Twarda, popękana skóra na piętach to problem estetyczny, a niekiedy też zdrowotny. Trudno jest latem założyć sandały czy klapki, nie mówiąc już o wizycie na basenie. Poza tym na popękanym naskórku powstają bolesne ranki. Jeśli zostaną zanieczyszczone brudem lub potem, to już prosta droga do infekcji skórnych i trudnych do leczenia owrzodzeń. Dlatego dbaj o wygląd stóp. Pomogą ci w tym domowe sposoby, m.in. soda oczyszczona na twarde pięty. Jak ją stosować, aby poprawić stan skóry na stopach? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Przyczyną problemu jest zbyt sucha skóra na piętach

Choć stopy mają często tendencję do pocenia się, to w okolicach pięty nie ma gruczołów potowych. Naskórek pozbawiony warstwy ochronnej łatwo przesusza się, rogowacieje i pęka. Sprzyja temu:

  1. nadwaga,
  2. zbyt ciasne obuwie,
  3. niewłaściwa pielęgnacja,
  4. choroby, takie jak cukrzyca, łuszczyca, płaskostopie,
  5. wady postawy.

Jeśli chcesz poprawić stan skóry na piętach, to regularnie używaj peelingów do stóp i kremów nawilżających. Na twarde pięty pomogą też domowe sposoby, takie jak moczenie stóp w wodzie z sodą i dodatkiem mleka.

Jak działa soda oczyszczona na twarde pięty?

Soda ma właściwości oczyszczające skórę z drobnoustrojów. Zapobiega rozwojowi grzybicy skóry i paznokcie. Ponadto zmiękcza zrogowacenia i nawilża suchy naskórek. Stosowana wraz z innymi zabiegami na stopy, pozwala wygładzić pięty i zachować ładny wygląd stóp. Pomaga zwłaszcza peeling z sody i moczenie nóg w sodzie. Lepiej jednak nie stosować proszku bezpośrednio na pęknięcia skóry i otwarte ranki. Efektem będzie jeszcze większe podrażnienie i pieczenie popękanych pięt.

Jak stosować sodę na pękające pięty?

Wystarczy wsypać kilka łyżek sody do miski z wodą i w takiej miksturze wymoczyć stopy przez kwadrans. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, gdy do wody z dodatkiem sody dolejesz mleka. Mleko i soda oczyszczą i zmiękczą skórę pięt. Osusz nogi i usuń twardy naskórek nowym pumeksem lub tarką. Nawilż skórę kremem do stóp lub maścią witaminową z apteki. Po takim zabiegu nałóż na noc bezuciskowe skarpetki bawełniane lub specjalne skarpety do usuwania martwego naskórka z pięt.

Zobacz też:
Jak zdjąć akryl? Bezpieczny sposób na usunięcie paznokci akrylowych

Chcesz zapomnieć o problemie pękających pięt? Pielęgnuj skórę stóp regularnie przez cały rok, a nie tylko latem. Nie używaj starych pumeksów, bo są siedliskiem bakterii. Noś obuwie dobrej jakości i kontroluj ogólny stan zdrowia.

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022