W ostatnich latach coraz częściej zwracamy się w kierunku naturalnych metod leczenia różnych chorób. Nic dziwnego, że rosnącą popularnością cieszy się tak zwana urynoterapia, czyli leczenie moczem.

Takie praktyki mają swoich zwolenników, jednak równocześnie budzą wiele kontrowersji. Czy moczenie nóg w moczu ma sens? Jeśli tak, to jakie korzyści może nam przynieść? Sprawdź to!

Czym jest urynoterapia?

Urynoterapia to nic innego jak tylko leczenie różnych chorób i problemów zdrowotnych za pomocą ludzkiego moczu. Na przestrzeni wieków stosowano ją w różnych kulturach. Według licznych wierzeń ludowych picie moczu i stosowanie okładów z jego udziałem lub przeprowadzanie kąpieli w urynie miało pomagać na rozmaite schorzenia, takie jak między innymi:

  • nadciśnienie;
  • choroby skórne;
  • bóle głowy;
  • obrzęki;
  • infekcje;
  • gorączkę.

Moczenie nóg w moczu – czy to bezpieczne?

Według zwolenników medycyny naturalnej okłady z moczu, czy moczenie nóg w moczu ma wiele dobroczynnych właściwości. Konwencjonalna medycyna udowadnia jednak, że terapia uryną nie tylko nie działa, ale również może być niebezpieczna.

Jakie mogą być konsekwencje moczenia nóg w moczu?

Mocz zawiera w sobie różne substancje chemiczne oraz bakterie, które mogą być szkodliwe dla naszej skóry i układu odpornościowego. Moczenie nóg w moczu może prowadzić do zakażenia skóry lub innych chorób, a także do infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Taka kuracja jest szczególnie niebezpieczna dla osób, których stopy pokryte są rankami, czy głębokimi pęknięciami.

Moczenie nóg w moczu – czy warto?

Jak już zaznaczyliśmy, terapia moczem jest dosyć kontrowersyjna i potencjalnie niebezpieczna. Oczywiście w większości przypadków jednorazowa pielęgnacja stóp z użyciem uryny nie powinna wyrządzić nikomu dużej krzywdy. Warto jednak mieć na uwadze potencjalne negatywny skutki długotrwałego korzystania z tego typu metod.

Zobacz też:
Soda oczyszczona na pocenie się nóg i inne domowy sposoby

Krem z mocznikiem

Zdecydowanie lepszym pomysłem może jednak okazać się regularne korzystanie z kremów z mocznikiem. Ten składnik faktycznie zmiękcza naskórek i pomaga pielęgnować skórę na nogach. Jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i z powodzeniem można z niego skorzystać bez uciekania się do niekonwencjonalnych i potencjalnie niebezpiecznych metod.

Podsumowanie

Jak już wiesz, moczenie nóg w moczu nie jest najlepszym pomysłem. Może to na dłuższą metę prowadzić do potencjalnych zakażeń i wzmagać objawy niektórych chorób skóry. Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że mocz ma skuteczne działanie lecznicze i w jakikolwiek sposób wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka.

Zdecydowanie warto więc sięgnąć po inne metody pielęgnacji stóp, na przykład moczenie ich w gorącej wodzie z dodatkiem naturalnych ziół, czy olejków eterycznych.

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022