Oregano, zwane także lebiodką pospolitą, to roślina wieloletnia. Występuje głównie na terenach Europy, Azji i Afryki Północnej. Znana jest zarówno ze swojego charakterystycznego, ostrego zapachu i smaku, jak i wielu prozdrowotnych właściwości. Niewiele osób wie jednak o istnieniu olejku, który jest produkowany z tej rośliny. Czy wiesz, jak korzystnie olejek z oregano może wpłynąć na skórę i włosy? Przekonaj się, jakie problemy można dzięki niemu zwalczać. Dowiedz się o nim więcej.
Olejek z oregano – właściwości
W skład oleju z oregano wchodzą między innymi witaminy z grupy B, C i K oraz flawonoidy. Ten naturalny produkt zawiera także ważne minerały:
- magnez;
- cynk;
- wapń;
- potas;
- żelazo.
Olejek z oregano – kiedy warto go stosować?
Uważa się, że za prozdrowotne działanie olejku z oregano odpowiadają głównie karwakrol i tymol. Są odpowiedzialne za niwelowanie bakterii, szczególnie związanych z nieprawidłową pracą układu pokarmowego. Olejek usprawnia funkcjonowanie procesów trawiennych. Zwalcza biegunki, niestrawność i skurcze mięśni gładkich – może być zatem przydatny także podczas bolesnych miesiączek.
Regularne stosowanie oleju z oregano przeciwdziała występowaniu chorób górnych dróg oddechowych i wspiera ich leczenie. Produkt działa także przeciwgrzybiczo. Nie mniej godne uwagi jest też działanie antyoksydacyjne.
Olejek oregano – zastosowanie
Olejek oregano – zastosowanie wewnętrzne
Olejek z oregano przyjmowany jest głównie doustnie. Jak to robić?
- Kilka kropel substancji rozcieńcz w wodzie, ponieważ ma dość ostry smak.
- Ogranicz się do 3-5 kropli 3 razy dziennie.
- Kurację olejem przerwij po tygodniu, aby powrócić do niej po kilku dniach.
Olej z oregano stosuje się doustnie w głównie w przypadku:
- zatrucia;
- grzybicy;
- przeziębienia;
- infekcji bakteryjnych.
Olej z oregano – zastosowanie zewnętrzne
Zewnętrzne stosowanie olejku z oregano jest nieco mniej popularne, jednak również bardzo skuteczne.
Schorzenia dermatologiczne
Zmagasz się z problemami natury dermatologicznej? Olejek, o którym piszemy, powinien pomóc w walce z:
- grzybicą;
- łupieżem;
- łuszczycą;
- trądzikiem.
Kosmetyki, których używasz na co dzień, warto wzbogacać paroma kroplami olejku. Złagodzi stan zapalny, przyspieszy gojenie drobnych ran i zadziała na cerę ściągająco. Oprócz tego ureguluje pracę gruczołów łojowych i oczyści pory. Nieocenione są także jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Oparzenia i świąd
Zmagasz się ze skutkami poparzeń słonecznych lub świądu wywołanego na przykład ukąszeniem owada? Olejek z oregano pokona dyskomfort i znacząco przyspieszy regenerację.
Starzenie się skóry
Intensywne działanie antyoksydacyjne sprawia, że olej z oregano ma jeszcze inne cenne właściwości – docenią go osoby walczące ze starzeniem się skóry. Niezależnie od tego, czy masz cerę dojrzałą, czy zależy ci powstrzymaniu pierwszych zmarszczek, warto wypróbować ten naturalny produkt.
Inhalacja i środek na ból mięśni
Chcesz zaznać szybkiego i błogiego odprężenia? Dodaj olejek do kąpieli lub inhalatora. Jego wdychanie da naprawdę świetne efekty. W połączeniu z olejem bazowym doskonale sprawdza się przy masażu. Niweluje bowiem napięcie mięśniowe i związany z nim dyskomfort.
Zastosowanie w jamie ustnej
Opryszczka, stan zapalny w obrębie ust czy nieświeży oddech – na wszystkie te dolegliwości pomaga zastosowanie oleju z oregano.
Olejek z oregano – przeciwwskazania
Niestety, nie każdy może skorzystać z dobroczynnych właściwości olejku z oregano. Przeciwwskazania to m.in.:
- okres ciąży i karmienia piersią;
- zbyt młody wiek;
- uczulenie na skład olejku.
Olejek oreganowy – cena
Koszt olejku z dzikiego oregano zależy przede wszystkim od producenta i pojemności opakowania, ceny te są jednak bardzo zróżnicowane. Możesz kupić 20 ml olejku oregano w cenie około 20 zł, ale czasem produkty za ponad 60 zł mają zaledwie 10 ml pojemności.
Olejek z lebiodki pospolitej zdecydowanie powinien znaleźć się w twoim domu. Choć jego cena może być czasem wysoka, nie warto się tym zrażać. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i urodę, będzie to świetna propozycja. Pamiętaj o zasadach pielęgnacji i sposobie stosowania produktu i sprawdź, czy nie obejmują cię przeciwwskazania.