Istnieje wiele chorób skóry, a niektóre z nich dotykają głowy. Oprócz łupieżu można wymienić na przykład podobną do niego w niektórych przypadkach łuszczycę lub atopowe zapalenie skóry. Sama skóra głowy też często cierpi, ale w bardziej prozaiczny sposób. Wiele osób zastanawia się, od czego jest łupież, a tymczasem jego przyczyną mogą być wysuszone lub przetłuszczające się włosy. Dobrze zatem wiedzieć, jak pielęgnować włosy i dbać o skórę głowy, by uchronić się przed tą nieprzyjemną dolegliwością. W naszym artykule opisujemy, czym dokładnie jest łupież i jakie są jego odmiany. Podpowiadamy też, jakich preparatów używać i o czym pamiętać podczas pielęgnacji. Zapraszamy do lektury!
Co to jest łupież na głowie?
Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale łupież jest przewlekłą chorobą skóry, która często ma charakter nawrotowy. Oznacza to, że trudno całkowicie się go pozbyć, a raz wyleczona dolegliwość może wracać w późniejszych latach. Najczęściej problem dotyka mężczyzn, przede wszystkim tych młodych. Pierwsze symptomy pojawiają się bowiem zazwyczaj w okolicach 20. roku życia. Łupież polega najczęściej na zbyt szybkim odnawianiu się naskórka, który tworzy charakterystyczne łuski. Problem mogą wywołać najróżniejsze czynniki i choć dotyczy przede wszystkim skóry tłustej, to może wystąpić u każdej osoby.
Problemy z łupieżem i ich typy – poznaj rodzaje choroby
Czy wiesz, że istnieje więcej niż jeden rodzaj łupieżu? Wszystkie typy charakteryzują się innymi objawami i wymagają stosownego leczenia. Sprawdź, jakie są typy omawianej choroby.
Łupież suchy
To odmiana najczęściej kojarzona na przykład z reklam preparatów przeciwłupieżowych. Przy łupieżu suchym zauważysz białe lub szarawe łuski, które są pozostałościami martwego naskórka. Gromadzą się na włosach i czasami spadają na ubrania. Nieraz dolegliwościom towarzyszy także swędzenie skóry głowy.
Łupież tłusty
Ta odmiana często rozwija się z wcześniejszego łupieżu suchego. Może powodować zmiany i stany zapalne na skórze głowy, a łuski są żółte i często wielowarstwowe. Obejmują też zazwyczaj większy obszar. Objawom towarzyszy zwiększona produkcja łoju.
Łupież azbestowy
To rodzaj łupieżu tłustego, który jednak ma jeszcze grubsze łuski. Ich usunięcie jest bardzo trudne, ponieważ często obejmują całe włosy. Łuski przy usuwaniu często się obłamują i rozdzielają na blaszki tak, jak azbest, stąd nazwa.
Łupież kosmetyczny
Przypomina objawami łupież biały, ale nazwa podpowiada przyczynę rozwoju choroby. Pojawia się ona bowiem na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, czyli na przykład nadmiernego obciążania włosów zabiegami. Czasami jest też pochodną stanów zapalnych, wywołanych niewłaściwymi kosmetykami.
Łupież pstry
Odmiana ta nie dotyczy włosów, lecz ciała, a najczęściej okolic:
- pleców;
- ramion;
- karku;
- klatki piersiowej.
Zmiany przypominają złuszczające się plamy o kolorze brunatnym lub różowym. Niestety, nawet po wyleczeniu choroby na ciele pozostają charakterystyczne odbarwienia.
Łupież biały
Ten typ łupieżu również występuje poza skórą głowy. Dotyka dłonie, ramiona i twarz. Zmiany przypominają jaśniejsze plamki, które są wyraźnie widoczne na skórze. Na intensywne objawy naraża ekspozycja na promienie UV – naturalnie na słońcu lub w solarium.
Łupież różowy Gilberta
Łupież różowy Gilberta dotyczy skóry i jest wywołany przez wirus opryszczki. Pojawia się początkowo na tułowiu, skąd rozlewa się na całe ciało. Jego główną oznaką jest rumień pokryty charakterystycznymi złuszczającymi się blaszkami.
Co na łupież? Mity i fakty na jego temat
Łupież jest dość popularną chorobą, dlatego wokół jego powstawania narosło wiele mitów. Niektóre z nich mogą być bardzo szkodliwe, dlatego warto obalić błędne założenia.
Nie trzeba leczyć łupieżu o niewielkim zasięgu
Niestety, łupież jest chorobą. Tak, jak wszystkie inne schorzenia wymaga odpowiedniej terapii. Nie ma tutaj znaczenia zasięg występowania uporczywych objawów. Nawet jeśli jest niewielki, warto jak najszybciej wdrożyć leczenie. Pamiętaj, że im szybciej je zaczniesz, tym łatwiejsze może być pozbycie się płatków i zapobieganie nawrotom.
Łupież jest objawem alergii
Dolegliwość sama w sobie nie jest żadnym objawem, ale oddzielną jednostką chorobową. Nie może zatem świadczyć o alergii. Czasami jednak niektóre symptomy uczulenia przypominają nieco płatki łupieżowe. Jest to jednak zwykłe złuszczanie się naskórka, czyli objaw walki organizmu z alergenem.
Łupież powoduje łysienie
Nie istnieją żadne dowody naukowe w postaci badań i opracowań, które potwierdzałyby tę tezę. Można jednak zauważyć pewną zależność, ponieważ łupież czasem wywołuje świąd skóry głowy. Drapanie i nieświadome uszkodzenia mechaniczne mogą w efekcie doprowadzić do wzmożonego wypadania włosów.
Łupież jest zaraźliwy
Omawiana choroba najczęściej jest wywoływana przez drożdżaki. Jednak należy pamiętać, że występują one naturalnie na skórze każdej osoby. Nie możesz zatem zarazić się łupieżem.
Łupież jest skutkiem braku higieny
Stereotyp ten potrafi być bardzo krzywdzący. W niektórych przypadkach pewne zaniedbania mogą przyspieszyć rozwój choroby. Jednak nawet osoby regularnie dbające o włosy nieraz doświadczą tego schorzenia. Oczywiście, nieodpowiednia pielęgnacja może przyspieszyć powstawanie zbędnego naskórka, jednak nie musi to być jedyna przyczyna problemu.
Jak powstaje łupież? Najczęstsze przyczyny choroby
Naturalnie na skórze głowy panuje równowaga pomiędzy trzema elementami. Są to:
- skład i ilość sebum;
- zrównoważony mikrobiom;
- właściwa kondycja bariery naskórkowej.
Jeśli na przykład pojawi się zbyt dużo sebum lub naskórek zostanie naruszony, organizm może zareagować zwiększoną produkcją sebum. Oprócz tego za powstawanie łupieżu najczęściej odpowiada zbyt szybkie namnażanie się naturalnie występujących drożdżaków Malassezia. Wzrost ich liczebności może wynikać z:
- przesuszenia skóry głowy – zbyt częste suszenie włosów, przebywanie w klimatyzowanych pokojach i noszenie ciasnych nakryć głowy to jedne z wielu przyczyn zbyt suchej skóry głowy. Organizm, chcąc bronić się przed przesuszeniem, zaczyna zwiększać produkcję sebum i ochronnych płatów skóry;
- niewłaściwa pielęgnacja – zbyt rzadkie mycie głowy może prowadzić do nadmiernego odkładania się sebum i łoju. Istotne jest także usuwanie zalegającego martwego naskórka. Brak regularnego mycia włosów może zatem pogłębić problem;
- zaburzenia hormonalne – dolegliwości łupieżowe często pojawiają się u młodzieży, a także kobiet w okresie menopauzalnym. Jest to związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu, które czasami wymagają wizyty u endokrynologa;
- zła dieta – czy wiesz, że to, co spożywasz, może mieć wpływ na choroby skóry głowy? Brak odpowiednich składników odżywczych może spowodować przetłuszczanie się lub wysuszenie skóry głowy.
Jak pozbyć się łupieżu w 1 dzień? Czy jest to w ogóle możliwe?
Wiele osób oczekuje, że kupią specjalny szampon przeciwłupieżowy, umyją raz włosy i uporczywe dolegliwości miną. Niestety, najczęściej nie jest to takie proste. Kuracja przeciwłupieżowa musi zazwyczaj potrwać kilka tygodni, by okazała się skuteczna. Trzeba też zaznaczyć, że leczenie trzeba doprowadzić do końca, nawet jeśli objawy łupieżu już ustały. Przerwanie kuracji po wyeliminowaniu symptomów może bowiem spowodować nawrót choroby w przyszłości. Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz leczyć łupież, tym łatwiej pozbędziesz się dolegliwości. Nie warto zatem zwlekać z leczeniem.
Naturalne sposoby na łupież – jakie warto wypróbować?
Zanim przejdziemy do bardziej specjalistycznych środków leczących łupież, warto wypróbować naturalne produkty. Należą do nich:
- olejek herbaciany – jedną kroplę należy dodać do 30 ml zwykłego szamponu i normalnie myć włosy mieszanką;
- oliwa z oliwek lub olej kokosowy – masaż z wykorzystaniem tych naturalnych tłuszczów warto wykonywać regularnie. Czynność powinna trwać około 5 minut, a po 20 minutach trzeba normalnie umyć włosy szamponem;
- tymianek – dwie łyżki zioła zalej dwiema szklankami wrzątku. Gdy wystygnie, umyj włosy szamponem, spłukaj go, a następnie przemyj włosy naparem. Tego już jednak nie spłukuj.
Jak zlikwidować łupież? Przegląd najskuteczniejszych kosmetyków
Bogactwo naturalnych składników najlepiej wspomóc przy użyciu profesjonalnych środków. Te pozwolą jeszcze skuteczniej chronić przed dalszym rozwojem choroby. Przedstawiamy 2 szampony do łupieżu suchego (wymienione jako pierwsze) i 2 do leczenia tłustej odmiany (na pozycji trzeciej i czwartej):
- Vichy Dercos Anti-Dandruff – głównymi składnikami tego preparatu są cohesyl i selen DS o wysokiej skuteczności. Szampon skutecznie usuwa łupież, a do tego ma właściwości pielęgnujące skórę głowy. Przeciwdziała wypadaniu włosów, dlatego nadaje się także do poprawy ich kondycji i odnowy;
- Seboradin Przeciwłupieżowy – działanie lecznicze mają tutaj tymol i piroktonian olaminy. Dodatki, takie jak betaina cukrowa i inulina, łagodzą dodatkowo świąd i przywracają mikroflorę do neutralnego poziomu;
- Pharmaceris H-Purin Oily – zwalcza łupież tłusty, ale jest też stosowany do leczenia łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry. Reguluje złuszczanie się martwego naskórka i ogranicza nadmierne wydzielanie łoju;
- La Roche-Posay Kerium – kwas LHA złuszcza i pomaga usuwać zbędny naskórek, a inne dodatki łagodzą skórę głowy. Kompleks cynkowy normalizuje zaś produkcję sebum, dzięki czemu przywrócona zostaje równowaga na skórze głowy.
Co jest dobre na łupież? Podpowiadamy, jak uchronić się przed chorobą
Aby uchronić się przed wieloma chorobami, należy pamiętać o odpowiedniej diecie. Łupież nie jest wyjątkiem. W profilaktyce niezwykle istotne są przede wszystkim witaminy A, E i z grupy B. Są zawarte na przykład w olejach roślinnych, orzechach, brokułach i marchwi. Kolejne cenne składniki to cynk, magnez, potas, żelazo, wapń i fosfor. Możesz je dostarczyć organizmowi, jedząc:
- fasolę;
- banany;
- nasiona;
- cytrusy;
- drożdże;
- ziemniaki;
- pomidory.
Osoby spożywające mięso i produkty odzwierzęce powinny pamiętać o jedzeniu drobiu i nabiału.
Łupież – jak leczyć i dbać o włosy po zakończeniu kuracji?
Oprócz diety niezwykle istotne jest także przestrzeganie pewnych zasad pielęgnacyjnych, aby łupież nie nawracał. Przedstawiamy zabiegi i nawyki, które pozwolą utrzymać włosy i skórę głowy w odpowiedniej kondycji:
- używanie odpowiednich kosmetyków – nie można stosować zbyt silnych i mocno podrażniających skórę preparatów. Jeśli zauważysz u siebie pieczenie czy świąd, od razu zmień kosmetyki;
- odpowiednio częste mycie głowy – codzienne mycie włosów wcale nie musi być dla nich obciążające. Należy jedynie wybierać łagodne i właściwie dobrane preparaty;
- unikanie promieniowania UV – nie odwiedzaj solarium, a latem dbaj o tym, by przebywać w cieniu. Gdy jesteś na słońcu, chroń włosy, nosząc lekki kapelusz;
- brak zbyt częstych stylizacji – od czasu do czasu farbowanie lub układanie fryzury nie powinno nikomu zaszkodzić. Zabiegi te nie powinny być jednak powtarzane kilka razy w miesiącu, gdyż zbytnio obciążą włosy;
- używanie suszarki z umiarem – codzienne suszenie włosów może spowodować nadmierne przesuszanie się włosów. Jeśli nie możesz zrezygnować z suszenia, pamiętaj o dodatkowym nawilżeniu włosów (na przykład za pomocą maski);
- ograniczanie stresu – w pędzącym świecie trudno jest wyeliminować całkowicie stres. Może on jednak wpływać na kondycję skóry głowy, więc pamiętaj o relaksie i odpoczynku.
Łupież to nieprzyjemna dolegliwość, jednak nie musi być wyrokiem ani powodem do wstydu. Jego leczenie może przynieść bardzo dobre efekty, więc nie wahaj się przed wdrożeniem kuracji. Pamiętaj o diecie i profilaktyce. Jeśli już zmagasz się z problemem, wypróbuj naturalne produkty i specjalistyczne szampony przeciwłupieżowe.