Sucha skóra głowy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób skóry, których przebieg może obfitować w szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z nich jest łupież. Jego objawy nie tylko są uciążliwe ale też nieestetyczne. Leczenie chorób skóry głowy nie jest proste. Zazwyczaj wymaga też dużo czasu. Dlatego w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto dołożyć wszelkich starań, by jak najszybciej przywrócić skórze głowy równowagę, skutecznie ją nawilżając. W zależności od stopnia przesuszenia można skorzystać z różnych metod. Wśród nich dużą skutecznością odznaczają się tzw. domowe sposoby. Aby można było jednak je zastosować, warto najpierw poznać przyczynę odpowiedzialną za to, że skóra na głowie stała się nadmiernie przesuszona.
Skąd się bierze sucha skóra głowy?
Na powierzchni skóry głowy, podobnie jak i na skórze całego ciała zlokalizowane są gruczoły łojowe. Ich zadaniem jest produkcja łoju (sebum), który tworzy lipidową barierę ochronną. Jeżeli praca gruczołów zostaje zaburzona
(niedoczynność gruczołów łojowych), wówczas wytwarzają one zbyt mało sebum, aby zapewnić skórze głowy należytą ochronę. W rezultacie staje się ona podrażniona. Pojawia się świąd i pieczenie. Może też wystąpić wysypka. Jeśli dojdzie do silnego przesuszenia, skóra zaczyna się łuszczyć, a złuszczony naskórek w postaci białych płatków zaczyna być widoczny na włosach, a nawet na ubraniu. Jeśli objawy te zostaną zbagatelizowane, a stan skóry głowy będzie się nadal pogarszał, na jej powierzchni mogą zacząć powstawać strupki. W takiej sytuacji zwiększa się też ryzyko rozwoju chorób skóry głowy.
Sucha skóra głowy – przyczyny
Przyczyny nadmiernego przesuszenia skóry głowy mogą być różne i dotyczyć zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do tych pierwszych zalicza się przede wszystkim:
- zaburzenia hormonalne, w wyniku których pH skóry głowy zostaje zaburzone;
- błędy w odżywianiu;
- alergie i inne choroby przewlekłe, których konsekwencją jest nadmierne przesuszenie skóry;
- przyjmowanie niektórych leków.
Zdecydowanie częściej przesuszenie skóry głowy jest konsekwencją działania czynników zewnętrznych. Najliczniejszą grupę wśród nich stanowią błędy w pielęgnacji dotyczące m.in:
- stosowania obciążających, zawierających duże ilości silikonów i innych substancji chemicznych kosmetyków;
- używanie źle dobranego szamponu, potęgującego problem przesuszenia skóry;
- niewystarczające nawilżanie włosów i skóry głowy;
- częste korzystanie z suszarki;
- farbowanie włosów;
- używanie kosmetyków do stylizacji włosów zawierających alkohol i inne składniki wysuszające skórę głowy.
Do grupy czynników zewnętrznych odpowiedzialnych za to, że skóra głowy staje się sucha należą również czynniki atmosferyczne – w zimie wiatr i mróz, w lecie zaś promienie słoneczne.
Sucha skóry głowy – jak ją nawilżyć?
Sucha skóra głowy bez wątpienia jest dużym problemem, który mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli przesuszenie utrzymuje się przez dłuższy czas lub też przybiera na sile. Dlatego w żadnym wypadku nie można bagatelizować symptomów mogących świadczyć o tym, że poziom nawilżenia skalpu jest niewystarczający. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Walkę z suchą skórą głowy bez wątpienia należy rozpocząć od określenia przyczyny odpowiedzialnej za spadek poziomu nawilżenia. Bez jej wyeliminowania, skuteczna walka z problemem przesuszonej skóry głowy nie będzie skuteczna. Dotyczy to zwłaszcza czynników wewnętrznych. Jeśli samodzielna próba określenia przyczyny spadku nawilżenia skóry głowy nie jest możliwa, warto skorzystać z pomocy lekarza dermatologa lub trychologa.
Kolejnym krokiem powinna stać się realna ocena pielęgnacji włosów i skóry głowy, przede wszystkim w kontekście popełnianych błędów. Z całą pewnością należy wykluczyć z niej wszystkie produkty, które sprawiają, że skóra staje się wrażliwa i wyraźnie podrażniona. Warto pamiętać, że odpowiedni szampon do mycia głowy to ten, który uwzględnia potrzeby skóry głowy, a nie włosów. Tymczasem wiele osób wciąż popełnia ten sam błąd, kierując się podczas wyboru szamponu potrzebami włosów. Do sprostania im służy odżywka. Szampon zaś powinien być odzwierciedleniem kondycji skóry głowy. Najlepiej aby zawierał jak najwięcej składników aktywnych pochodzenia naturalnego, jednocześnie skutecznie oczyszczając skórę z wszelkich zanieczyszczeń i resztek kosmetyków stosowanych do stylizacji.
Aby wzmocnić efekt oczyszczenia warto przynajmniej raz w tygodniu zastosować peeling do skóry głowy. Pozwoli on pozbyć się nadmiaru zrogowaciałego naskórka. Dzięki temu ujścia mieszków włosowych zostaną odblokowane, a składniki odżywcze zawarte w produktach do pielęgnacji będą miały szansę wniknąć w głąb skóry, zapewniając jej oraz cebulkom włosowym optymalny poziom nawilżenia i odżywienia. W przypadku wrażliwej skóry najlepiej postawić na delikatny szampon, bogaty w składniki odżywcze, rezygnując z wykonania peelingu.
Domowe sposoby na pielęgnację suchej skóry głowy
Do domowej pielęgnacji można wykorzystać ocet jabłkowy, który pomaga skutecznie pozbyć się martwego naskórka, wykazując dodatkowo działanie antybakteryjne. Jego zastosowanie pozwala odpowiednio przygotować skórę głowy do dalszych zabiegów. Dzięki temu zawarte w kosmetykach do pielęgnacji składniki, będą miały szansę dogłębnie odżywić włosy i skórę głowy.
W zakresie poprawy poziomu jej nawilżenia bardzo dobrze sprawdza się również olejek z drzewa herbacianego wymieszany z odrobiną oliwy z oliwek lub wyciągiem z aloesu. Olejek ten, za sprawą swoich właściwości antygrzybiczych pomaga pozbyć się łupieżu. Ponadto reguluję pracę gruczołów łojowych, zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, jednocześnie eliminując uciążliwe podrażnienia skóry głowy, redukując związany z nimi świąd.
Wymieniając domowe sposoby na walkę z przesuszającą się skórą głowy, nie można pominąć znaczenia diety oraz odpowiedniego nawilżania organizmu. Rola diety jest ogromna zarówno w zakresie kondycji włosów, jak i samej skóry głowy. Powinna obfitować w minerały (m.in.: magnez i selen, cynk), składniki odżywcze oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Im bardziej zbilansowana i zróżnicowana tym lepiej. Równie ważne jest nawilżanie organizmu poprzez wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku skóry suchej i wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Prawidłowa gospodarka wodna organizmu ogranicza ryzyko występowania przesuszenia, także na skórze głowy.
Problemem suchej skóry głowy może dotknąć każdego, dlatego trzeba nauczyć się z nim walczyć, przede wszystkim ucząc się właściwie pielęgnować skórę głowy. To od jej kondycji uzależnione jest ryzyko spadku poziomu nawilżenia i związanego z nim pogorszenia kondycji skalpu. Aby ograniczyć ryzyko przesuszenia skóry głowy należy starannie wybierać kosmetyki przeznaczone do mycia i pielęgnacji włosów, zwracając szczególną uwagę na składniki w nich zawarte. Ważną rolę odgrywa również odpowiednia dieta i nawilżanie organizmu. Warto też dokładać wszelkich starań, aby w jak największym stopniu chronić skórę głowy przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, zakładając ciepłą czapkę zimą oraz stosując produkty termoochronne latem.