Cebula na włosy to kolejny cudowny sposób pielęgnacyjny naszych babć. Przepisy na jej bazie stosowanie są tradycyjne, ale bardzo skuteczne. Sok z cebuli stosowany regularnie świetnie wpłynie na kondycję twoich włosów. Cebula to także naturalny sposób na siwe kosmyki.
To jednak nie wszystko. W naszym artykule omawiamy pozostałe pielęgnacyjne właściwości tego niezwykłego warzywa. Dowiedz się, czy ten sposób na piękną fryzurę jest również dla ciebie.
Jakie właściwości ma cebula na włosy?
Cebula pełni bardzo ważną rolę w diecie każdego człowieka. Wiele osób po dziś dzień samodzielnie przygotowuje syrop z cebuli, który okazuje się niezwykle pomocny w walce z przeziębieniem i kaszlem. Nic w tym dziwnego, ponieważ cebula zawiera wiele cennych substancji odżywczych, jak:
Cebula na porost włosów
Zniszczone włosy bardzo trudno jest zapuścić. Nawet jeśli tempo ich wzrostu jest prawidłowe, bywa, że końce się rozdwajają, a czasem nawet kruszą. Jeśli marzysz o zdrowych i długich włosach, kuracja z sokiem z cebuli może być dla ciebie pomocna. Wszystko za sprawą zawartej w nim dużej ilości siarki, która znacząco wpływa na zdrowy wzrost włosów oraz paznokci.
Cebula na wypadanie włosów
Nadmierne wypadanie włosów to bardzo niepokojący problem. Skarżą się na niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Powodem wypadania włosów bardzo często bywa niedobór siarki, ale także innych minerałów i witamin. Sok z cebuli, bogaty w siarkę i inne cenne minerały, zaaplikowany na skórę głowy to prosty sposób na odżywienie cebulek. Jest to zatem skuteczna, domowa metoda na wypadanie włosów.
Cebula do farbowania włosów
Z pewnością kojarzysz zwyczaj farbowania jajek wielkanocnych łupinami z cebuli. Okazuje się, że jest to również sposób na naturalne przyciemnienie włosów. Wystarczy, że przygotujesz odwar z łupin cebuli i wykorzystasz go do płukania. Im więcej łupin, tym mocniejszy efekt uzyskasz.
Cebula na siwe włosy
Skoro łupiny cebuli mogą delikatnie przyciemnić włosy, nie dziwi więc fakt, że sok z cebuli to domowy sposób na opóźnienie siwienia. Wprowadź go do pielęgnacji włosów, stosuj regularnie, a zachowasz naturalny kolor na dłużej. Z pewnością wydobędziesz w ten sposób głębię odcienia.
Cebula na łupież i przetłuszczające się włosy
Można śmiało zaliczyć cebulę do naturalnych substancji leczniczych. Świadczy o tym wykorzystywanie jej soku do przygotowania syropu na kaszel. W przemyśle farmaceutyczny, cebulę, ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące, wykorzystuje się także do produkcji preparatów na blizny i zmiany skórne.
Dzięki tym właściwościom sok z cebuli może być pomocny w walce z łupieżem. Pomaga również uporać się z przetłuszczającymi się włosami. Właściwości przeciwzapalne łagodzą bowiem podrażnienia skóry głowy.
Cebula na włosy – efekty
Efekty stosowania cebuli na włosy są tym bardziej widoczne, im dłużej wykonujesz kurację. Możesz liczyć na:
- wzmocnienie włosów na całej ich długości;
- głęboki, naturalny kolor włosów;
- bardziej elastyczne, miękkie w dotyku, błyszczące włosy;
- szybszy wzrost zdrowych włosów;
- pojawienie się tzw. baby hair, czyli nowych włosów;
- świeże włosy przez dłuższy czas;
- redukcję lub całkowite pozbycie się łupieżu;
- poprawę struktury włosów;
- mniejszą skłonność włosów do kruszenia się.
Biała czy czerwona cebula na włosy?
Jeśli interesuje cię ten temat i planujesz przygotować swoje domowe kosmetyki z cebulą do włosów, z pewnością zastanawiasz się, jakie warzywo wybrać. W sklepach dostępnych jest wiele odmian cebuli. Okazuje się, że możesz wybrać dowolną z nich. Zarówno biała, czerwona cebula, jak i dymka zawierają mnóstwo cennych pierwiastków potrzebnych twoim włosom.
Jak pozyskać sok z cebuli na włosy?
Kolejną kwestią, która może rodzić wątpliwości przed przygotowaniem cebulowych kosmetyków do włosów, jest sposób pozyskania soku z tego warzywa. Pamiętaj, że gdy przygotujesz sok, musisz go zużyć od razu. Nie nadaje się on bowiem do dłuższego przechowywania. Z czasem zauważysz, ile sztuk cebuli potrzebujesz, by skutecznie zadbać o swoją fryzurę:
- Sok z cebuli z sokowirówki. Jeśli posiadasz sokowirówkę lub wyciskarkę, pozyskanie soku z cebuli będzie łatwe. Wystarczy, że obierzesz kilka sztuk, pokroisz na mniejsze części, a urządzenie zrobi za ciebie resztę.
- Ręcznie wyciskany sok z cebuli. Obierz cebulę i zetrzyj na drobnej tarce lub zmiksuj w blenderze. Uzyskaną papkę dokładnie przeciśnij przez gazę lub pieluszkę tetrową.
- Zblendowana cebula. Papka z cebuli również może stanowić składnik domowych kosmetyków do włosów, o czym powiemy za chwilę. Wystarczy, że pokroisz cebulę na mniejsze kawałki i zblendujesz ją na gładką masę.
Cebula na włosy – jak stosować?
Cebula w pielęgnacji włosów może być stosowana na kilka sposobów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
Wcierka z cebuli
- Przygotuj niewielką ilość soku z cebuli.
- Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, dodaj do soku 1–2 łyżki wody.
- Nanieś sok na skórę głowy, wykonując masaż.
- Pozostaw wcierkę na 20–30 minut.
- Po tym czasie dokładnie umyj włosy delikatnym szamponem.
Maseczka z cebuli na włosy
- Zblenduj lub zetrzyj cebulę.
- Otrzymaną papkę nałóż na włosy.
- Opcjonalnie załóż czepek fryzjerski lub ręcznik, aby domowy kosmetyk nie ściekał z włosów.
- Pozostaw maskę na 20–30 minut.
- Następnie spłucz dokładnie włosy, aby całkowicie pozbyć się cebuli.
- Umyj włosy delikatnym szamponem.
Odżywka z cebuli na włosy
Składniki:
- 2 łyżki oleju roślinnego: olej kokosowy (włosy niskoporowate), oliwa z oliwek (włosy średnioporowate), olej słonecznikowy (włosy wysokoporowate). Możesz przygotować inny olej, który najczęściej używasz do włosów;
- 2 łyżki soku z cebuli;
- łyżka miodu.
Przygotowanie:
- Dobrze połącz wszystkie składniki.
- Nanieś odżywkę na nieumyte włosy pasmo po paśmie.
- Pozostaw domowy kosmetyk na włosach na 20–30 minut.
- Spłucz odżywkę z włosów i umyj je szamponem.
Odżywiająca włosy mgiełka z soku z cebuli
Bardzo ciekawym sposobem na nakładanie domowych kosmetyków na włosy jest przygotowanie mgiełki. Oczywiście można to zrobić, jeśli konsystencja kosmetyku pozwala na jego rozpylenie. Jeśli chcesz przygotować mgiełkę do włosów z soku z cebuli, będą ci potrzebne:
- klarowny sok z cebuli – zrobiony w sokowirówce, a najlepiej przelany jeszcze przez gazę;
- buteleczka z atomizerem;
- czepek fryzjerski;
- woda (opcjonalnie).
Przelej sok z cebuli do buteleczki z atomizerem. Możesz go wcześniej lekko rozcieńczyć wodą. Spryskaj obficie całe włosy przed ich umyciem. Postaraj się, aby kosmetyk lekko pokrył również skórę głowy. Tak spryskane włosy pozostaw na 30 minut, a następnie dokładnie umyj. Ten przepis idealnie sprawdzi się dla osób, które za pomocą cebuli pragną powstrzymać siwienie włosów.
Gotowe kosmetyki z cebuli
Na rynku dostępne są również gotowe kosmetyki do włosów na bazie soku z cebuli. Najczęściej będą to szampony i odżywki. Jeśli zależy ci na efekcie, jaki zapewnia stosowanie cebuli na włosy, jednak brakuje ci czasu na przygotowywanie domowych kosmetyków, takie rozwiązanie jest właśnie dla ciebie.
Pamiętaj jedynie, że obecność cebuli nie świadczy o jakości kosmetyku. Bardzo ważne jest również to, jakie inne substancje się w nim znajdują. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę głowy, zwróć szczególną uwagę na skład produktu.
Płukanka z łupin cebuli dla włosów rudych i brązowych
Jeśli jesteś posiadaczką rudych lub brązowych włosów i chcesz z nich wydobyć głębię koloru, cebula może ci pomóc:
- Potrzebujesz sporej ilości łupin z cebuli – garść na pół litra wody.
- Gdy uda ci się już taką ilość łusek uzbierać, zalej je wodą i pozostaw na kilka godzin.
- Następnie doprowadź wodę do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez kilkanaście minut.
- Przelej całość przez sitko, aby oddzielić łuski od płukanki.
- Letnią płukankę zastosuj na włosy po umyciu i odciśnij nadmiar wody.
- Nałóż na włosy czepek fryzjerski lub ręcznik i pozostaw na około 40 minut.
- Po tym czasie ponownie spłucz włosy.
Czy jedzenie cebuli wpływa na włosy?
Wiadomo, że o kondycję włosów, skóry i paznokci można zadbać również od środka. Tutaj także pomocna okazuje się cebula. Jest to smaczny dodatek i baza do wielu potraw. Podobne właściwości wykazuje również czosnek, który także zawiera związki siarki. Jeśli cebula i czosnek znajdą stałe miejsce w twojej diecie, z pewnością zauważysz poprawę kondycji swoich włosów.
Czy cebula na włosy brzydko pachnie?
Jak wiadomo, cebula ma bardzo specyficzny, intensywny zapach. W związku z tym możesz się obawiać, czy po cebulowej kuracji nie zaszkodzi to w codziennych kontaktach z innymi. Jak pewnie zauważyłaś, wszystkie przepisy na domowe kosmetyki z cebuli, które przedstawiliśmy w tym artykule, nakłada się na włosy przed umyciem.
Oznacza to, że jeśli bardzo dokładnie umyjesz włosy po kuracji cebulowej, zapach nie będzie wyczuwalny. Dla pewności lepiej jednak stosuj kosmetyki z cebuli wieczorem.
Zastosowanie cebuli w pielęgnacji jest niezwykle szerokie. Dzięki niej nie tylko zadbasz o kondycję swoich włosów, ale również o głębię koloru fryzury. Sok z cebuli to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną pozbyć się siwych włosów, bez konieczności sięgania po farby. Jeśli lubisz domowe kosmetyki, cebula to jeden z tych produktów, które warto wypróbować.