Budowa włosa a jego skłonność do wzrostu

Włos jest wytworem naskórka. Połączony z gruczołem łojowym tworzy tzw. aparat włosowo-łojowy. Jego budowę można podzielić na fragmenty, których nie widać, ukryte głęboko w skórze właściwej, oraz te zauważalne. Najgłębiej położony jest tzw. korzeń. Jest zbudowany z wielu warstw, dodatkowo zaopatrzony w splot naczyń krwionośnych, które zapewniają łodydze składniki niezbędne do wzrostu. W jednym mieszku włosowym może się zadomowić kilka niezależnych od siebie włosów. 

Komórki, które dzielą się głęboko w skórze, wędrują coraz wyżej i wyżej. Coraz bardziej oddalają się od miejsca, które zaopatruje je w składniki odżywcze. Ulegają keratynizacji. W ten sposób powstaje łodyga włosa. Proste, prawda?

Łodyga, czyli włosy, które widzisz, zbudowana jest z kolejnych kilku warstw. Najbardziej wewnętrzna jej część tworzy rdzeń. Ale uwaga! Nie u wszystkich. Występuje tylko w przypadku włosów grubych. Kora to przestrzeń najgrubsza. To tam występują związki siarki, aminokwasy i oczywiście keratyna. Zewnętrzna warstwa ułożona jest jak dachówka. U każdego człowieka komórki tej warstwy przylegają w większym lub w mniejszym stopniu. W ten sposób właśnie dzieli się włosy na nisko-, średnio- lub wysokoporowate. Przestrzeń pomiędzy zewnętrznymi łuskami wypełniona jest ceramidami.

Funkcje włosów

 • Umiejętność wchłaniania pewnych substancji (pewnie nie raz tego doświadczyłeś, przebywając w restauracji lub smażąc czosnek i cebulę – włosy od razu „łapią” charakterystyczny zapach. To za sprawą ich zdolności do absorbcji).
 • Higroskopijność – zdolność wchłaniania wilgoci.
 • Zdolność do rozciągania, plastyczność.

Cykl wzrostu włosów

Wyróżniamy kilka etapów wzrostu włosa. 

 1. Anagen – dotyczy ok. 80% wszystkich włosów. To najważniejszy, pierwszy etap ich wzrostu. Polega na intensywnym podziale komórek, które go budują. Jeśli faza anagenu jest krótsza niż powinna, dochodzi do zaburzeń wzrostu, które uniemożliwiają zapuszczenie włosów. 
 2. Katagen – trwa krótko, ok. 14 dni. Łodyga traci kontakt z żywą częścią, która ją wytwarza.
 3. Telogen – dotyczy ok. 20% włosów. Brodawka przygotowuje się do wytworzenia nowej łodygi.
 4. Eksogen – włos po prostu wypada. Następuje to w przypadku, jeśli w mieszku powstał już zalążek nowego.
 5. Kelogen – faza tzw. spoczynku. Włosy nie rosną. Na szczęście to proces z reguły niezauważalny, gdyż dotyka tylko kilku procent wszystkich mieszków włosowych.

Jak szybko zapuścić włosy – domowe sposoby

Jeśli chcesz szybko zapuścić włosy, przede wszystkim zwróć uwagę na to, w jakim stanie jest skóra głowy – czy jest dostatecznie nawilżona, bez łupieżu i innych zmian wymagających wizyty u dermatologa. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz skupić się na procesie zapuszczania. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na długie włosy w krótkim czasie.

Zapuszczanie włosów – wcierki 

Kiedyś nie było o nich tak głośno jak dzisiaj. Rynek kosmetyczny oferuje ich cały szereg, co chwilę wprowadzając udoskonalone nowości. Wcierki bazują na alkoholu i substancjach aktywnych, często pozyskiwanych z roślin. Nie musisz się bać obecności samego alkoholu na początku składu. Jest niezbędny – zapewnia głębszą penetrację składników w głąb skóry głowy. Pobudza mikrokrążenie, dotlenia cebulki. W przypadku stosowania wcierek najważniejsza jest regularność! To ona zapewnia zamierzony efekt. Stosuj je minimum raz dziennie. Najnowsze preparaty nie dają efektu tłustych włosów. 

Wzrost włosów – olejowanie 

Olej możesz, a nawet powinnaś nakładać na skalp. W sklepach dostaniesz gotowe mieszanki do olejowania, możesz też sporządzić je sama lub używać samych olejów. Najbardziej znany jest olej rycynowy. Stosowały go nasze babcie, aby cieszyć się bujną czupryną. Inna propozycja to olej sezamowy. Nakładaj naturalny preparat minimum na godzinę. Nie przetrzymuj go jednak na skórze głowy zbyt długo. Może to spowodować odwrotny skutek i włosy zaczną wypadać.

Masaż na porost włosów

Masaż jest niezmiernie ważny, jeśli chcesz zapuścić szybko długie włosy. Wykonuj go, aplikując odżywcze produkty na skórę głowy. Możesz również wykonywać go bez niczego – sam w sobie ma moc! Zaczynaj od czoła, kończ na części potylicznej. Masaż ma być delikatny i niezbyt długi. Spowoduje lepsze ukrwienie, dotleni skórę, sprawi lepsze wchłanianie substancji odżywczych.

Zapuszczanie włosów – szampony 

Wzmacniające szampony zazwyczaj bazują na ekstraktach roślinnych, m.in. z pokrzywy, skrzypu, drożdży. To produkty mające na celu oczyszczenie głowy i włosów z zanieczyszczeń, zatem nie mają ze skórą długiego kontaktu. Mimo to warto wprowadzić, np. co drugie mycie, specjalistyczny szampon. 

Wzrost włosów – domowe mikstury 

Pobaw się w chemika, urządź w swojej kuchni prawdziwe laboratorium i mieszaj. Przygotuj żółtko z naftą kosmetyczną, z olejem rycynowym, sporządź własny macerat z czosnku lub imbiru z dodatkiem cynamonu. Możesz pokusić się również o zakup tzw. półproduktów. W Internecie jest coraz większa liczba sklepów, które oferują komponenty do zrobienia np. własnej wcierki do włosów.

Jak zapuścić włosy? Pij zioła! Na zdrowie!

Jak szybko zapuścić włosy? Działaj na kilku płaszczyznach jednocześnie – nie tylko powierzchownie, ale i od środka. Picie odpowiednich herbat ziołowych wspomaga proces zapuszczania włosów w krótkim czasie.

Najpopularniejsza na długie włosy w krótkim czasie jest pokrzywa i skrzyp. Czasami miesza się te dwa zioła. Najskuteczniej działają napary ze świeżych mieszanek. Pokrzywa zawiera wiele cennych pierwiastków – magnez, żelazo, potas oraz witaminy A, K, C, flawonoidy. Ogólnie działa silnie oczyszczająco i odtruwająco na organizm i poszczególne narządy. Wykazuje właściwości moczopędne. Zapobiega wypadaniu włosów, przyspiesza wzrost nowych. W połączeniu ze skrzypem jest genialną dawką substancji odżywczych, których potrzebujesz. Kurację powinnaś przeprowadzać co kilka miesięcy i nie powinna ona trwać dłużej niż 3-4 tygodnie. Skutkiem ubocznym picia tych ziół jest… poprawa stanu cery i paznokci. Mimo nie najprzyjemniejszego smaku warto spróbować!

Długie włosy w krótkim czasie a dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta jest koniecznością, jeśli chcesz utrzymać ciało i urodę w dobrej formie. Mówiąc „dieta” mamy oczywiście na myśli zdrowe i rozsądne posiłki. WHO opracowało pewien schemat ukazujący prawidłowe odżywianie człowieka. Możesz się na nim wzorować, komponując codzienne jedzenie. Zrezygnuj z tego najbardziej przetworzonego oraz odpuść na jakiś czas słodycze. Staraj się pić więcej wody i zielonych koktajli.

Białka są niezbędne, jeśli chcesz mieć długie, zadbane włosy. To dlatego, że aminokwasy budują strukturę włosa. Musisz dostarczać je w pożywieniu. Organizm nie jest w stanie ich wyprodukować. Wzbogać swoją dietę o dobrej jakości mięso, nabiał, nasiona. Zadbaj o odpowiednią ilość węglowodanów, które znajdziesz w kaszach, owocach i warzywach. Nie zapomnij o wspaniałych właściwościach olejów roślinnych bogatych w NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe).

Jak zapuścić długie włosy – witaminy i pierwiastki 

 • Witamina z grupy B 
 • Witamina C
 • Witamina A
 • Żelazo
 • Cynk
 • siarka
 • jod

Suplementy pomocne, jeśli chcesz zapuścić długie włosy

Jeśli od dłuższego czasu zdrowo się odżywiasz i nadal nie widzisz wyraźnych efektów sięgnij po suplementy. Dokładnie czytaj ulotki, w razie wątpliwości konsultuj je ze swoim lekarzem. Suplementów nie można stosować cały czas. Najlepiej sprawdzą się kuracje np. 2 razy w roku.

Czy podcinanie końcówek przyspiesza porost włosów?

Jak szybko zapuścić włosy? Często słyszysz, że powinnaś regularnie podcinać końcówki. Oczywiście, skracając włosy co miesiąc o 5 cm nie będzie to miało najmniejszego sensu, jednak jest w tym odrobinę prawdy. Jeśli Twoje włosy mają uszkodzoną strukturę zaczynają się łamać i kruszyć. Zniszczenia idą coraz wyżej wzdłuż łodygi, a Ty nie widzisz efektów zapuszczania. Brzmi znajomo? Przed rozpoczęciem zapuszczania włosów odwiedź zaufanego fryzjera i skróć włosy tak, aby końcówki były zdrowe. Regularne podcinanie co 5-6 miesięcy pozwoli ci systematycznie pozbywać się powstałych zniszczeń.