Budowa włosa a jego skłonność do wzrostu
Włos jest wytworem naskórka. Połączony z gruczołem łojowym tworzy tzw. aparat włosowo-łojowy. Jego budowę można podzielić na fragmenty, których nie widać, ukryte głęboko w skórze właściwej, oraz te zauważalne. Najgłębiej położony jest tzw. korzeń, włosy rosną własnie od niego. Jest zbudowany z wielu warstw, dodatkowo zaopatrzony w splot naczyń krwionośnych, które zapewniają łodydze składniki niezbędne do wzrostu. W jednym mieszku włosowym może się zadomowić kilka niezależnych od siebie włosów.
Komórki, które dzielą się głęboko w skórze, wędrują coraz wyżej i wyżej. Coraz bardziej oddalają się od miejsca, które zaopatruje je w składniki odżywcze. Ulegają keratynizacji. W ten sposób powstaje łodyga włosa. Proste, prawda?
Łodyga, czyli włosy, które widzisz, zbudowana jest z kolejnych kilku warstw. Najbardziej wewnętrzna jej część tworzy rdzeń. Ale uwaga! Nie u wszystkich. Występuje tylko w przypadku włosów grubych. Kora to przestrzeń najgrubsza. To tam występują związki siarki, aminokwasy i oczywiście keratyna. Zewnętrzna warstwa ułożona jest jak dachówka. U każdego człowieka komórki tej warstwy przylegają w większym lub w mniejszym stopniu. W ten sposób właśnie dzieli się włosy na nisko-, średnio- lub wysokoporowate. Przestrzeń pomiędzy zewnętrznymi łuskami wypełniona jest ceramidami.
Funkcje włosów
- Umiejętność wchłaniania pewnych substancji (pewnie nie raz tego doświadczyłeś, przebywając w restauracji lub smażąc czosnek i cebulę – włosy od razu „łapią” charakterystyczny zapach. To za sprawą ich zdolności do absorbcji).
- Higroskopijność – zdolność wchłaniania wilgoci.
- Zdolność do rozciągania, plastyczność.
Cykl wzrostu włosów
Wyróżniamy kilka etapów wzrostu włosa.
- Anagen – dotyczy ok. 80% wszystkich włosów. To najważniejszy, pierwszy etap ich wzrostu. Polega na intensywnym podziale komórek, które go budują. Jeśli faza anagenu jest krótsza niż powinna, dochodzi do zaburzeń wzrostu, które uniemożliwiają porost włosów.
- Katagen – trwa krótko, ok. 14 dni. Łodyga traci kontakt z żywą częścią, która ją wytwarza.
- Telogen – dotyczy ok. 20% włosów. Brodawka przygotowuje się do wytworzenia nowej łodygi.
- Eksogen – włos po prostu wypada. Następuje to w przypadku, jeśli w mieszku powstał już zalążek nowego.
- Kelogen – faza tzw. spoczynku. Włosy nie rosną. Na szczęście to proces z reguły niezauważalny, gdyż dotyka tylko kilku procent wszystkich mieszków włosowych.
Jak szybko zapuścić włosy? Domowe sposoby pielęgnacji włosów. Chcesz zapuścić włosy? Pamiętaj o skórze głowy!
Jeśli chcesz przyspieszyć zapuszczanie włosów, przede wszystkim zwróć uwagę na to, w jakim stanie jest skóra głowy – czy jest dostatecznie nawilżona, bez łupieżu i innych zmian wymagających wizyty u dermatologa. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz skupić się na procesie rośnięcia. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na długie włosy w krótkim czasie.
Zapuszczanie włosów – wcierki
Kiedyś nie było o nich tak głośno jak dzisiaj. Rynek kosmetyczny oferuje ich cały szereg, co chwilę wprowadzając udoskonalone nowości. Wcierki bazują na alkoholu i substancjach aktywnych, często pozyskiwanych z roślin. Nie musisz się bać obecności samego alkoholu na początku składu. Jest niezbędny – zapewnia głębszą penetrację składników w głąb skóry głowy. Pobudza mikrokrążenie, dotlenia cebulki i zapewnia skórze głowy odpowiednią pielęgnację. W przypadku stosowania wcierek najważniejsza jest regularność! To ona zapewnia zamierzony efekt. Stosuj je minimum raz dziennie. Najnowsze preparaty nie dają efektu tłustych włosów.
Wzrost włosów – olejowanie
Olej możesz, a nawet powinnaś nakładać na skalp. W sklepach dostaniesz gotowe mieszanki, możesz też sporządzić je sama lub używać samych olejów. Najbardziej znany jest olej rycynowy. Stosowały go nasze babcie, aby cieszyć się bujną czupryną. Inna propozycja to olej sezamowy. Nakładaj naturalny preparat minimum na godzinę. Nie przetrzymuj go jednak na skórze głowy zbyt długo. Może to spowodować odwrotny skutek i włosy zaczną wypadać.
Masaż na porost włosów
Masaż jest niezmiernie ważny, jeśli chcesz mieć zdrowe, długie włosy. Wykonuj go, aplikując odżywcze produkty na skórę głowy. Możesz również wykonywać go bez niczego – sam w sobie ma moc! Zaczynaj od czoła, kończ na części potylicznej. Masaż ma być delikatny i niezbyt długi. Spowoduje lepsze ukrwienie, dotleni skórę i pomoże ją odżywić.
Zapuszczanie włosów – szampony
Wzmacniające szampony zazwyczaj bazują na ekstraktach roślinnych, m.in. z pokrzywy, skrzypu, drożdży. To produkty mające na celu oczyszczenie głowy i włosów z zanieczyszczeń, zatem nie mają ze skórą długiego kontaktu. Mimo to warto wprowadzić, np. co drugie mycie, specjalistyczny szampon i zapewnic odpowiednią pielęgnację włosów.
Wzrost włosów – domowe mikstury
Pobaw się w chemika, urządź w swojej kuchni prawdziwe laboratorium i mieszaj. Przygotuj żółtko z naftą kosmetyczną, z olejem rycynowym, sporządź własny macerat z czosnku lub imbiru z dodatkiem cynamonu. Możesz pokusić się również o zakup tzw. półproduktów. W Internecie jest coraz większa liczba sklepów, które oferują komponenty do zrobienia np. własnej wcierki do włosów.
Jak zapuścić włosy? Pij zioła! Na zdrowie!
Jak szybko wyhodować długie włosy? Działaj na kilku płaszczyznach jednocześnie – nie tylko powierzchownie, ale i od środka. Picie odpowiednich herbat ziołowych wspomaga proces porostu włosów w krótkim czasie.
Najpopularniejsza na długie włosy w krótkim czasie jest pokrzywa i skrzyp. Czasami miesza się te dwa zioła. Najskuteczniej działają napary ze świeżych mieszanek. Pokrzywa zawiera wiele cennych pierwiastków – magnez, żelazo, potas oraz witaminy A, K, C, flawonoidy. Suplementacja tych składników działa silnie oczyszczająco i odtruwająco na organizm i poszczególne narządy. Wykazuje właściwości moczopędne. Zapobiega wypadaniu włosów, przyspiesza wzrost nowych. W połączeniu ze skrzypem jest genialną dawką substancji odżywczych, których potrzebujesz. Kurację powinnaś przeprowadzać co kilka miesięcy i nie powinna ona trwać dłużej niż 3-4 tygodnie. Skutkiem ubocznym picia tych ziół jest… poprawa stanu cery i paznokci. Mimo nie najprzyjemniejszego smaku warto spróbować!
Długie włosy w krótkim czasie a codzienna dieta
Odpowiednio zbilansowana dieta jest koniecznością, jeśli chcesz utrzymać ciało i urodę w dobrej formie. Mówiąc „zdrowa dieta” mamy oczywiście na myśli zdrowe i rozsądne posiłki. WHO opracowało pewien schemat ukazujący prawidłowe odżywianie człowieka. Możesz się na nim wzorować, komponując codzienne jedzenie. Zrezygnuj z tego najbardziej przetworzonego oraz odpuść na jakiś czas słodycze. Staraj się pić więcej wody i zielonych koktajli.
Białka są niezbędne, jeśli chcesz mieć długie, zadbane włosy. To dlatego, że aminokwasy budują strukturę włosa. Musisz dostarczać je w pożywieniu. Organizm nie jest w stanie ich wyprodukować. Wzbogać swoją dietę o dobrej jakości mięso, nabiał, nasiona. Zadbaj o odpowiednią ilość węglowodanów, które znajdziesz w kaszach, owocach i warzywach. Nie zapomnij o wspaniałych właściwościach olejów roślinnych bogatych w NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe).
Jak zapuścić długie włosy? Suplementacja witamin i pierwiastków
- Witamina z grupy B
- Witamina C
- Witamina A
- Żelazo
- Cynk
- siarka
- jod
Suplementy pomocne, jeśli chcesz, aby włosy rosły szybciej
Jeśli od dłuższego czasu zdrowo się odżywiasz i nadal nie widzisz wyraźnych efektów sięgnij po suplementy. Dokładnie czytaj ulotki, w razie wątpliwości konsultuj je ze swoim lekarzem. Suplementów nie można stosować cały czas. Najlepiej sprawdzą się kuracje np. 2 razy w roku.
Czy podcinanie końcówek przyspieszy porost włosów?
Jak szybko zapuścić włosy? Często słyszysz, że powinnaś regularnie podcinać końcówki. Oczywiście, skracając włosy co miesiąc o 5cm nie będzie to miało najmniejszego sensu, jednak jest w tym odrobinę prawdy. Jeśli Twoje włosy mają uszkodzoną strukturę zaczynają się łamać i kruszyć. Zniszczenia idą coraz wyżej wzdłuż łodygi, a Ty nie widzisz efektów zapuszczania. Brzmi znajomo? Przed rozpoczęciem zapuszczania włosów odwiedź zaufanego fryzjera i skróć włosy tak, aby końcówki były zdrowe. Regularne podcinanie co 5-6 miesięcy pozwoli ci systematycznie pozbywać się powstałych zniszczeń. Mozesz to także robić sama, ale pamiętaj o używaniu ostrych, fryzjerskich nożyczek.
Aktywność fizyczna to polecany sposób na długie włosy
Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. To jednak nie wszystko. Zdrowe ciało to także promienna skóra, mocne paznokcie i piękne, długie włosy. Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli więc zastanawiasz się, jak szybko zapuścić włosy, ruch z pewnością będzie twoim sprzymierzeńcem. Spacery, joga, taniec, ćwiczenia na siłowni czy jakakolwiek inna forma aktywności fizycznej, która najbardziej ci odpowiada, wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie, samopoczucie oraz kondycję włosów, skóry i paznokci.
Zapuszczanie włosów – etapy
Zapuszczanie włosów to proces. Przedstawiamy konkretne jego etapy, dzięki którym będzie ci łatwiej wytrwać w dążeniu do wymarzonej fryzury.
- Uzbrój się w cierpliwość, szczególnie jeśli obecnie nosisz krótkie włosy. Bez niej będzie ci trudno o dobre samopoczucie, kiedy codzienna stylizacja odrastających włosów wydłuży czas twoich przygotowań do wyjścia z domu. Pamiętaj, że zmierzasz w kierunku wymarzonej fryzury.
- Postaw na piękny, modny kolor włosów. Jeśli obecna fryzura i długość włosów cię nie zadowala, sprawdź, co możesz zrobić, by choć trochę ją odmienić. Zainwestuj w dobrego fryzjera, który dobierze kolor włosów do twojej urody, a następnie już tylko go odświeżaj, aby nie obciążać zapuszczanych włosów.
- Podejmij wyzwanie świadomej pielęgnacji. W tym artykule przedstawiliśmy ci wiele sposobów na zapuszczanie włosów. Sprawdź, które przemawiają do ciebie najbardziej. Poznaj swoje włosy i potrzeby skóry głowy. Zrezygnuj ze stylizacji, które tylko na jakiś czas upiększają fryzurę, a tak naprawdę niszczą twoje włosy. Pamiętaj, że oddalają cię one od upragnionych długich włosów.
- Znajdź plusy obecnej fryzurze. Niezależnie od tego, jaką fryzurę obecnie nosisz, istnieje mnóstwo sposobów na to, by ją upiększyć. Spróbuj lekko upiąć włosy, zaczesz je za ucho lub do tyłu i załóż opaskę. Potraktuj to jak wyzwanie w stylu: „Co mogę dziś zrobić, by odświeżyć swoją fryzurę?”.
Jak zapuszczać włosy? – pytania i odpowiedzi
Zapuszczanie włosów to temat bardzo obszerny, wokół którego pojawia się wiele wątpliwości. Poniżej przedstawiamy zagadnienia, które jeszcze bardziej przybliżą cię do posiadania pięknych i długich włosów.
Jak zapuścić włosy z krótkich na boba?
Bob to fryzura, w której najdłuższe włosy sięgają do brody lub do ramion (tzw. long bob), a tylne ich partie są najczęściej nieco krótsze. Mimo upływu lat popularność tej fryzury wcale nie maleje, a wielość jej wariantów sprawia, że decyduje się na nią coraz więcej kobiet. Często są to również posiadaczki krótkich włosów, które oczywiście wymagają wówczas zapuszczenia.
W takich sytuacjach rekomendujemy, by jednak nie rozstawać się z nożyczkami. Jeśli masz krótkie włosy i chcesz zapuścić boba, najlepiej wybierz się do fryzjera i powiedz mu o swoich planach. Profesjonalista zaproponuje bardzo subtelne cięcia, dzięki którym na każdym etapie zapuszczania włosów twoja fryzura będzie prezentowała się schludnie i modnie. Pamiętaj, że zapuszczanie włosów z krótkich, poza delikatnymi cięciami korekcyjnymi, wiąże się również z odpowiednią pielęgnacją. Stosuj dopasowane do twoich włosów i skóry głowy kosmetyki i sprawdź nasze domowe sposoby na długie włosy.
Jak szybko zapuścić włosy w 30 dni?
Zmiana fryzury na dłuższą okazuje się niezwykle kusząca, kiedy przygotowujemy się do jakiejś ważnej uroczystości. Czy zapuszczenie włosów w miesiąc jest w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi: tak. Oczywiście nie należy się spodziewać spektakularnej metamorfozy, jednak pewne działania z pewnością nieco cię do niej przybliżą. Poniżej przedstawiamy kilka trików, jak zapuścić szybko włosy.
- Jeśli masz bardzo zniszczone włosy, podetnij lekko końcówki. Zapobiegniesz w ten sposób ich wykruszaniu się w czasie zapuszczania włosów.
- Zanim zaczniesz zapuszczać włosy, wykonaj peeling skóry głowy. Możesz skorzystać z gotowych peelingów lub przygotować kosmetyk samodzielnie. W tym celu połącz porcję szamponu do włosów z łyżeczką cukru lub mielonej kawy. Wykonaj delikatny masaż skóry głowy za pomocą przygotowanej mieszanki, a następnie spłucz kosmetyk i zastosuj odżywkę.
- Przynajmniej kilka razy w tygodniu stosuj wcierki na porost włosów. W tym przypadku świetnie sprawdzi się wcierka z cebuli. Wyciśnij z niej sok za pomocą sokowirówki. Jeśli nie masz takiego urządzenia, zblenduj cebulę lub zetrzyj na tarce o drobnych oczkach i przeciśnij papkę przez gazę. Pozyskany sok wetrzyj w skórę głowy i pozostaw na 20-30 minut. Po tym czasie dokładnie umyj włosy.
- Zwróć uwagę na to, co ląduje na twoim talerzu. W czasie zapuszczania włosów sięgaj po produkty spożywcze, które wymieniliśmy w tym artykule. Podstawą posiłków powinny być warzywa i owoce, które charakteryzują się wysoką zawartością wskazanych przez nas witamin i minerałów. Dbaj o dobre nawodnienie organizmu, pijąc wodę i zioła na porost włosów.
- Zadbaj o kondycję włosów od zewnątrz. Pomocne będą odżywki, maski oraz oleje. Zapewniają one ochronę włosów przed czynnikami zewnętrznymi.
- Jeśli to możliwe, zrezygnuj z lokówki i prostownicy, a także suszenia włosów gorącym strumieniem powietrza. Intensywne koloryzacje również nie będą pomocne w zapuszczaniu włosów.
- W wolnej chwili wykonuj masaż skóry głowy lub poproś o to bliską ci osobę.
- Staraj się nie szarpać włosów, a do czesania używaj wyłącznie dobrej jakości szczotek i grzebieni.
Jak zapuścić włosy po 40-stce?
Długie włosy po 40-stce są jak najbardziej możliwe. Jeśli jednak od dłuższego bezskutecznie je zapuszczasz, pora na interwencję. Koniecznie zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy w tym artykule. Dzięki nim zadbasz o kondycję swoich włosów od zewnątrz i od środka. Warto pamiętać, że pomiędzy 30. a 40. rokiem życia pojawia się coraz więcej siwych włosów, a wraz z nimi – coraz częstsze zabiegi koloryzacji. Chcąc zapuścić włosy, warto zwrócić uwagę również na ten aspekt dbania o fryzurę. Obecnie dostępne są bowiem wysokiej jakości farby do włosów, po które z pewnością warto sięgać, decydując się na koloryzację.
Jaka jest najlepsza fryzura na zapuszczanie włosów?
Jeśli pragniesz mieć długie włosy, noszenie obecnej fryzury może okazać się frustrujące. Dlatego też, dobór odpowiedniej fryzury przejściowej w czasie zapuszczania włosów okazuje się kluczowy.
W takich sytuacjach najlepiej udać się do dobrego fryzjera i powiedzieć mu o planach zapuszczania włosów. Pomoże on wówczas dobrać fryzurę przejściową, która będzie najbardziej odpowiednia dla twojego typu urody i pomoże przetrwać frustrujący czas zapuszczania włosów.
Kolejną rzeczą, którą możesz wówczas zrobić, jest odpowiednia stylizacja włosów na co dzień. Oczywiście, używanie lokówki czy prostownicy może osłabiać włosy, co niestety wydłuża proces ich zapuszczania. Lepiej postawić na bezinwazyjną stylizację fryzury. Z pomocą przychodzą papiloty, spinki, opaski i inne ozdoby do włosów. Sprawdź w internecie, jakie są najmodniejsze upięcia w tym sezonie i pozwól się zainspirować. Nawet jeśli obecnie nosisz krótkie włosy, z pewnością znajdziesz pomysły na ich stylizację.
Jak zapuszczać długie włosy?
Jak się okazuje, zapuszczanie włosów z krótkich do ramion, przy odpowiedniej fryzurze przejściowej nie jest aż tak trudne. Dużo większym wyzwaniem może być zapuszczanie włosów do pasa. W tej sytuacji zdecydowanie rekomendujemy poznanie potrzeb skóry głowy i włosów, gdyż odpowiednia pielęgnacja będzie miała tutaj ogromne znaczenie. Jeśli chcesz zapuścić bardzo długie włosy, zwróć szczególną uwagę na składy kosmetyków, których używasz.
Upewnij się, że w czasie ich stosowania zachowujesz równowagę PEH (protein, emolientów i humektantów). Sprawdź, jakie domowe zabiegi pielęgnacyjne korzystnie działają na twoje włosy. Bądź dla nich delikatna na każdym etapie pielęgnacji: mycie, suszenie, szczotkowanie, stylizacja. Jeśli możesz, zrezygnuj z koloryzacji lub farbuj wyłącznie odrastające włosy. Zadbaj o pełnowartościową dietę, dobre nawodnienie i umiarkowaną aktywność fizyczną.
Jak zapuścić włosy zniszczone?
Włosy zniszczone niewłaściwą stylizacją, obciążone wielokrotnymi koloryzacjami i nieodpowiednią pielęgnacją bardzo trudno zapuścić. Często wydaje się, że takie włosy nie rosną w ogóle, gdyż końcówki stale się wykruszają. Jeśli jesteś posiadaczką zniszczonych włosów i zależy ci na ich zapuszczeniu, rekomendujemy dwa sposoby postępowania.
Pierwszym z nich jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja. Poznaj swoje włosy, obserwuj je i wyciągaj wnioski po każdym z zastosowanych zabiegów i kosmetyków. Czy włosy po użyciu danego kosmetyku lub wykonaniu zabiegu pielęgnacyjnego prezentują się lepiej, czy gorzej? Jeśli widzisz, że wyraźnie im nie służy, bez wahania zrezygnuj z kontynuowania takiej pielęgnacji.
Kolejną, niezbędną wręcz kwestią jest ścięcie zniszczonych włosów. Nawet jeśli wiąże się to z solidnym skróceniem fryzury, z pewnością włosy będą się lepiej prezentować i dużo szybciej zapuścisz je do pożądanej długości.
Jak widać, zapuszczanie włosów wymaga cierpliwości i pewnych wyrzeczeń. Czy zatem warto to robić? Jeśli znudziła cię dotychczasowa fryzura, nawet jeśli teraz zaniechasz zapuszczania włosów, z pewnością pomysł ten do ciebie powróci. Z tego powodu warto w każdym momencie wybrać świadomą pielęgnację, gdyż zdrowe włosy dają o wiele więcej możliwości stylizacji oraz rodzaju cięć. Zdecydowanie łatwiej jest też je zapuścić.