Na rynku kosmetycznym pojawiają się ciągle nowe preparaty na różnorodne problemy ze stanem skóry i włosów. Ciągle można jednak spotkać też produkty, których do pielęgnacji używały osoby ze starszych pokoleń. Jednym z nich jest nafta kosmetyczna. Była ona używana od wielu lat jako skuteczny środek do poprawy stanu włosów. Trzeba jednak wspomnieć, że ten produkt ma także przeciwników. Czy osoby podające w wątpliwość skuteczność nafty do włosów mają rację? Przedstawiamy jej charakterystykę oraz wady i zalety. Sprawdź, czy dziś naftę kosmetyczną warto jeszcze stosować!
Czym jest nafta kosmetyczna na włosy i twarz?
Z powodu nazwy produktu wiele osób może się zapewne obawiać toksyczności produktu lub złego wpływu na włosy i skórę. Nafta to ciekła parafina powstała w wyniku destylacji różnych surowców. Najczęściej do produkcji używa się ropy naftowej, choć można spotkać także naftę jako pochodną torfu albo smoły (węgla brunatnego i łupkowej). Niezależnie od źródła pochodzenia produkt ten charakteryzuje oleista konsystencja. Nafta jest substancją tłustą, ma żółtawy lub przezroczysty kolor i najczęściej także charakterystyczny, bardzo silny zapach.
Kosmetyczna nafta – właściwości i cechy charakterystyczne substancji
Jak już wspominaliśmy, nafta kosmetyczna to gęsty olej służący do aplikacji na włosy lub twarz. Ze względu na swoją tłustość bywa stosowany jako maska ochronna, szczególnie w okresach wyjątkowo trudnych dla włosów. Mowa tutaj zarówno o mroźnej zimie, jak i o gorącym lecie, ponieważ obie te pory roku mogą równie mocno zniszczyć strukturę włosów. Oprócz tego parafina:
- ma właściwości nawilżające;
- odżywia przesuszone włosy.
To sprawia, że czasami używa się jej po wymagających zabiegach fryzjerskich. Może być zastosowana na przykład po rozjaśnianiu lub intensywnym farbowaniu włosów.
Jakie dodatki stosuje się do nafty kosmetycznej?
Sama nafta kosmetyczna natłuszcza włosy i zapewnia im ochronę, jednak w żaden sposób nie odżywia kosmyków. Aby efekty były lepsze, wielu producentów dodaje do swoich kosmetyków różnego rodzaju ekstrakty czy witaminy. Do najczęściej dodawanych składników należą:
- olej arganowy – regeneruje włosy i może posłużyć w walce z problemem rozdwajających się końcówek. Ponadto przeciwdziała puszeniu się kosmyków;
- aloes – łagodzi wszelkie podrażnienia i pomaga w walce z łupieżem. Jest odpowiedni szczególnie dla osób z suchymi włosami – roślina świetnie nawilża także skórę głowy, zapobiegając przesuszeniom;
- czarna rzodkiew – pobudza porost włosów, wzmacniając przy tym te, które już wyrosły. Reguluje wydzielanie łojotoku i przyczynia się do zmniejszenia łupieżu;
- ekstrakt z drzewa herbacianego – blokuje namnażanie bakterii, a także działa przeciwgrzybicznie. Korzystnie wpływa na ukrwienie głowy, wzmacniając przy tym cebulki;
- pokrzywa – wzmacnia włosy u samej nasady, ograniczając jednocześnie łupież i przetłuszczanie się;
- witaminy A i E – są bardzo istotne w kontekście pielęgnacji włosów i cery. Nadają im blasku. Odżywiają włosy, wnikając w ich strukturę;
- rumianek – dzięki działaniu łagodzącemu zmniejsza ryzyko podrażnień. Zapobiega wypadaniu włosów, a także pomaga ochronić farbowane włosy przed zniszczeniami i utratą koloru.
Nafta – zastosowanie produktu przeciwko wszom
Pochodna ropy naftowej nie musi być wykorzystywana wyłącznie do poprawy stanu włosów. Czasami przydaje się także do leczenia niektórych dolegliwości. Nafta kosmetyczna przydaje się bowiem podczas zwalczania wszy. Doskonale zabija zarówno dorosłe, jak i młode osobniki, likwidując także jajeczka. Najlepsze efekty daje przy pozostawieniu na głowie nawet przez kilka godzin. Po upływie ustalonego czasu martwe osobniki łatwo da się wyczesać grzebieniem, a preparat można już zmyć. Zabiegu nie można jednak zbyt często powtarzać.
Nafta kosmetyczna z olejkiem rycynowym – świetna maseczka odżywiająca
Jak już wspominaliśmy, sama nafta nie odznacza się szczególnymi wartościami odżywczymi, dlatego często łączy się ją z innymi produktami. Dobrym przykładem może być maseczka, którą da się samodzielnie wykonać w domu. Będą ci potrzebne olejek rycynowy i czysta nafta kosmetyczna na włosy oraz żółtko. Taką miksturę nakłada się na głowę przed umyciem włosów na około 20 minut. Jeśli chcesz, by efekt był bardziej intensywny, możesz nałożyć na głowę folię. Po nieco ponad kwadransie maseczkę spłukuje się wodą i normalnie myje włosy szamponem. Rozwiązanie to należy jednak stosować z umiarem.
Jak używać nafty kosmetycznej do włosów?
Na początku musimy zaznaczyć, że nafty kosmetycznej nie należy stosować zbyt często. Stosowanie nafty kosmetycznej częściej niż 2 razy w tygodniu może nadmiernie wysuszyć włosy i spowodować zaburzenie równowagi skóry głowy. Musisz także pamiętać o odpowiedniej aplikacji.
- Preparat nakłada się na skórę głowy, a następnie rozprowadza na całej długości włosów.
- Warto pozostawić specyfik na około 10 minut, a następnie dokładnie spłukać.
- Czasami trzeba to zrobić nawet kilka razy ze względu na gęstą konsystencję produktu.
Nafta kosmetyczna na włosy – efekty stosowania
Stosowanie nafty może nieść za sobą sporo korzyści:
- włosy mają zapewnioną warstwę ochronną, która izoluje od brudu oraz ewentualnych zagrożeń i zniszczeń;
- kosmyki są mniej łamliwe i nie elektryzują się, dlatego rozczesywanie ich nie jest problematyczne;
- włosy są bardziej elastyczne, podatne na układanie i rosną dużo szybciej niż przed aplikacją.
Warto powiedzieć też to, że nafta kosmetyczna nie wnika w głąb włosa. Dzięki temu nie nadmiernie ich nie obciąża. Musi oczywiście zostać odpowiednio użyta.
Nafta kosmetyczna na twarz – jak działa? Uważaj na jej właściwości komedogenne
Włosy to nie jedyne miejsce, na które można nakładać naftę. Da się ją także aplikować bezpośrednio na twarz. Może ona pomagać punktowo w walce z trądzikiem, a do tego zatrzymuje wodę w naskórku. Świetnie sprawdza się zatem u osób narzekających na zbyt suchą i naprężoną cerę. Potrafi stworzyć ochronną warstwę, która będzie izolować twarz od zgubnych efektów śniegu, wiatru, deszczu czy innych nieprzyjemnych warunków atmosferycznych. Z użyciem nafty kosmetycznej nie można jednak przesadzać, gdyż może ona zapchać gruczoły łojowe (ma właściwości komedogenne).
Efekty uboczne nakładania nafty kosmetycznej na włosy
Zbyt częste stosowanie nafty do włosów może je nadmiernie obciążyć. Kosmyki będą sprawiały wrażenie przetłuszczających się, co z pewnością nie poprawia ich wyglądu. Sama skóra głowy może zaś łatwo się przesuszyć i stać się podatna na podrażnienia. To też wystawia ją na zagrożenia, np. na łupież. Wadą nafty kosmetycznej jest też jej nieprzyjemny zapach, którego można się pozbyć po kilku myciach, czasami przy użyciu silnego szamponu. Osoby, które mają wyjątkowo delikatne włosy, powinny przed użyciem preparatu skonsultować się z fryzjerem.
Nafta kosmetyczna – cena produktu w aptekach i sklepach
Dużą zaletą nafty jest jej cena. Kwoty są różne i często mają związek z pojemnością produktu, ale zwykle nie przekraczają 20 zł. Najczęściej naftę kosmetyczną można kupić za około 10-15 zł. Cena może się wahać także w zależności od różnego rodzaju wspomnianych wcześniej dodatków. Preparat kupisz w aptekach, drogeriach i sklepach internetowych. Musisz oczywiście zwrócić uwagę na to, czy kupujesz naftę do picia, czy kosmetyczną.
Nafta kosmetyczna jest produktem służącym pielęgnacji włosów i cery, jednak trzeba stosować ją ostrożnie. Przedawkowanie produktu może doprowadzić do skutków odwrotnych od zamierzonych. Krytycy tego produktu narzekają na wygląd włosów i nieprzyjemny zapach. Przy odpowiedzialnym stosowaniu efekty będą jednak naprawdę wspaniałe. Nafty do włosów kobiety używały, zanim na rynek weszły zaawansowane kosmetyki. Teraz jednak produkty (takie jak kremy czy balsamy) z naftą wzbogacane są wartościowymi składnikami, więc jest w czym wybierać!